קמפוס פתוח

אורי אלון 
 

נשיא אוניברסיטת בר-אילן פועל להנגיש את האוניברסיטה לציבור ולהרחיב את קשרי הגומלין בין המוסד האקדמי למרקם החיים הרוחש סביבו 
 

"חלק חי ותוסס מהמרחב העירוני, מוקד משיכה תרבותי ואינטלקטואלי לאנשים מהקהילה הסובבת", כך רואה פרופ' אריה צבן, נשיאה החדש של בר-אילן, את אחד מייעודיה החשובים של האוניברסיטה. על פי חזונו, על האוניברסיטה להיות מקום שיבואו אליו בכל שעות היום כדי לחשוב, ליזום, ליצור ולהתפתח. "את הגדרות הפיזיות המקיפות את הקמפוס אולי אי אפשר להסיר" הוא מסביר, "אבל את החומות המטאפוריות המפרידות את האקדמיה מהקהילה הסובבת אותה, ומרחיקות את מי שאינו רשום בה לתואר אקדמי, אפשר בהחלט להנמיך ולפרוץ".

 

כשהחציצה בין האוניברסיטה למרקם החיים הטבעי הסובב אותה מתבטלת, אנשים מכל גיל ומגזר באים אליה, מבלים בשטחה ונהנים מן המשאבים הרבים שהיא מציעה. "מפגשים בקרב קהל מגוון", אומר פרופ' צבן, "הם קרקע פורייה להפריה הדדית, ולרעיונות מקוריים וחדשנות".

 

מפגשי "מדע על הבר", בהם המדען מרצה על תחומי מחקרו לפני קהל, הם אחת הדוגמאות לכך. לאחרונה נחנכה סדרת מפגשים חדשה מסוג זה בבית הקפה גרג שבקמפוס. המפגשים הנערכים בשעות הערב, באווירה נינוחה על בירה וחטיפים, כבר זוכים לפופולריות גבוהה בקרב המבקרים. בין הנושאים שנידונו במפגשים אלה, סיפור הישרדותו של נשיא סוריה, הסיכונים והסיכויים שבערים החכמות, תעלומות ארכיאולוגיות בישראל, וההישגים המחקריים האחרונים בעולם הנגיפים. 

 

בסדרת מפגשי האקטואליה "בר-אילן פינת ישראל" מארח חוקר מבר-אילן דמות ציבורית לדיון בנושאים שעל סדר היום. בין האורחים במפגשים אלה היו חברי הכנסת מירב מיכאלי ומשה גפני, ואנשי התקשורת צופית גרנט וחיים יבין. במפגשים הבאים יתארחו בין היתר השף אייל שני, יו"ר מרצ זהבה גלאון וחבר הכנסת יהודה גליק. פרטים על כל אירועי הקמפוס הפתוח מופיעים באתר האוניברסיטה ובדף הפייסבוק בר-אילן לקהל הרחב.    
 

פעילות נוספת המוצעת לקהל הרחב הם שבילים מסומנים להליכה ולריצה, וכן צי אופניים שעומד לרשות המבקרים ללא תשלום – כל אלה מאפשרים פעילות כושר ופנאי בסביבה בטוחה ונעימה. גם זמני הפעילות של הקפיטריות הורחבו לשעות מאוחרות יותר, ובחלק מהאירועים המתקיימים בהם מוצע תפריט מוזל.

 

 

דמוקרטיה וישראליות
מיזם אחר המתאפיין בהפריה ותרומה דו-כיוונית הן הקליניקות שבר-אילן מפעילה זה שנים לטובת הציבור. הסטודנטים וחברי הסגל שמשרתים ועובדים בקליניקות המשפטיות, לדוגמה, לא רק מגישים סיוע משפטי לאנשים שידם אינה משגת, אלא גם לומדים וצוברים ניסיון מעשי חשוב. "המודעות והרגישות שלהם למצוקות האנושיות מתחדדת ומידת המעורבות החברתית שלהם גדלה". אומר פרופ' צבן ומוסיף "הם מתנסים במאבקים ציבוריים ולומדים באופן פעיל כיצד לפעול להשגת הצדק". תהליכים דומים מתרחשים גם בקליניקות של המחלקות לפסיכולוגיה ולאופטומטריה ובבית הספר לעבודה סוציאלית.

 

כחלק מאופייה וצביונה הייחודי, בר-אילן חותרת להיות במה לדיון פתוח ועדכני בתחומי היהדות. המכון הגבוה לתורה, המדרשה, הפקולטה ליהדות והפקולטה למשפטים מרחיבים את מגוון השיעורים והפעילויות העוסקים בנושאי יהדות, דמוקרטיה וישראליות. "הקמפוס שלנו פלורליסטי ומגוון דיו כדי להיות המקום האידאלי לא רק למחקר יהודי שיטתי ומעמיק ולא רק ללימוד תורה לשמה, אלא גם להשפעה רחבה בתחום זה על המרחב היהודי בארץ ובעולם". מדגיש פרופ' צבן.

 

כחלק מחזון הפתיחוּת של הקמפוס רואה פרופ' צבן חשיבות יתרה להכשרה ולקידום בעלי מקצוע שונים. "בעידן שלנו, כשהעולם משתנה בקצב מהיר, אנשי מקצוע מכל התחומים מבינים את הצורך ללמוד ולהתעדכן בחידושים שהתחוללו בתחומם. בתחומים כגון מדעי המחשב, כימיה, ביולוגיה, פסיכולוגיה והוראה יש צורך להתעדכן לעיתים תכופות. לפיכך", מדגיש פרופ' צבן, "אחת ממשימותינו היא לפתח ולהוביל תוכניות וקורסים מיוחדים, שיאפשרו לאנשים אלה להתעדכן ולהתפתח ויהיו חלק בלתי נפרד מהחיים השוטפים בקמפוס".

לכתבות נוספות...