סיוע לאנשים שנקלעו לחובות

תוכנית חדשה המעניקה סיוע משפטי וסוציאלי לאנשים שנקלעו לחובות כבדים, נפתחה למען הציבור במערך הקליניקות של הפקולטה למשפטים בבר-אילן. 30 איש מתושבי האזור כבר פנו לעזרה, והשתתפו בתכנית בשנתיים האחרונות.

"חובות כבדים מציבים אנשים בדרך ללא מוצא," אומרת ד"ר שירי רגב-מסלם, מנהלת הקליניקות המשפטיות בפקולטה למשפטים של בר-אילן ויוזמת התוכנית "התחלה חדשה לחייבים". בתוכנית זו סטודנטים למשפטים בשנה ג' וסטודנטים לעבודה סוציאלית מגישים סיוע רב-תחומי לאנשים שנקלעו לחובות, בליווי צמוד של עורכת דין ועובדת סוציאלית מסגל האוניברסיטה, המובילות את התוכנית.


בקורס השנתי הנלווה לתוכנית, הסטודנטים מקבלים את כל הידע התאורטי הרלוונטי בראייה סוציו-משפטית, המקיף את כלל צרכיו של החייב. בנוסף, הם נחשפים באופן בלתי אמצעי לצרכיה של אוכלוסייה מוחלשת ונזקקת ולומדים להיות מעורבים חברתית.


לדברי עורכת הדין המלווה את התכנית, יעל קסטן-רבסקי, "הם לא רק לומדים מהי זכות לקורת גג בתאוריה, אלא גם מבינים את המשמעות הרחבה של החוק כשהם עוזרים לאדם שעשוי להיזרק מביתו בעוד שבוע". הסטודנטים נוסעים עם הפונים להוצאה לפועל ולביטוח לאומי, מתקשרים לחברת חשמל ולתאגידי המים, הם חדורי רצון ונכונות לסייע ולומדים כיצד בעזרת הכלים שהם מקבלים באוניברסיטה הם יכולים לשנות גורלות.


"כשאדם שרוי בחובות הוא בחרדה יומיומית, הוא חושש שיעקלו לו את המשכורת, שלא יהיה לו כסף לקנות אוכל או לשלם שכר דירה. המעקלים מגיעים לביתו ולוקחים את חפצי הערך, ולעיתים ילדיו שנחשפים לכך נכנסים גם הם למצוקה ולחרדה". אומרת קסטן-רבסקי, המנהלת גם את הקליניקה לסיוע משפטי אזרחי ע"ש ג'ונתן שור ז"ל. "אנשים שנקלעו לחובות מידרדרים לפעמים לדיכאון, מפוטרים מעבודתם, נקלעים למשברים משפחתיים. הם הופכים שקופים בעיני המערכת".


ד"ר רגב-מסלם מוסיפה כי החובות משפיעים לא רק על החייבים ומעגל האנשים הקרובים להם, "החוב פוגע כלכלית גם בנושים שמכרו שירותים או מוצרים ולא קיבלו את התשלום המגיע להם כדין. להצטברות של חובות מרובים יש השפעה גם על הכלכלה הישראלית, שכן החייבים אינם משלמים מִסים, חיים מקצבאות, 'עובדים בשחור'".


התוכנית לסיוע לבעלי חוב, מתייחסת באופן רב-ממדי לבעיית החובות ומנסה לפתור אותה מהשורש. "המטרה שלנו היא שהחייב יקבל אחריות על החובות שלו וינסה לשנות את דפוסי הפעולה שלו כדי שלא ייכנס אליהם שוב".

היום שאחרי החוב

בשנתיים האחרונות פנו לקבלת עזרה בתכנית כ-30 איש מתושבי גבעת שמואל ויהוד. הפונים, בעלי חובות כבדים הופנו לתוכנית על ידי הרשות המקומית. הם קיבלו מהסטודנטים סיוע משפטי בפריסת החוב או בביטולו מול הגורמים הרלוונטיים, סיוע במיצוי זכויותיהם בתחומים נלווים כמו דיור ציבורי, זכויות עובדים, וכן וטיפול סוציאלי תומך.


לדברי העובדת הסוציאלית המלווה את התוכנית, עדי אטינגר, התוכנית מוכיחה הצלחה ומשפרת את מצבם של הפונים אליה. "בין האנשים שהסתייעו בתוכנית, אם יחידנית שנקלעה לחובות של מאות אלפי שקלים. הסטודנטים נלחמו עליה ועל עתידה, וגם היא הייתה מחויבת ליצירת שינוי בחייה. בתוך חודשים ספורים האישה כבר נמצאת בעיצומו של הליך הפטר לחובותיה ושוקלת להירשם ללימודים, להגשים חלום ולהתקדם חברתית וכלכלית".


אטינגר מוסיפה כי ברוב המקרים, החוב הוא סימפטום לסוגיית ליבה שהפונה מתמודד אִתה, כמו התמכרויות, אלימות במשפחה וטראומה. "אלו מצבים שלאו דווקא קשורים למצב כלכלי אבל הם יוצרים אותו ומתחזקים בעקבותיו. טיפול פסיכו-סוציאלי מוצלח מאפשר לפתח בחייב מודעות לסוגיה המהותית שעמה הגיע, לתת לו כלים להתמודד עמה ולהפחית את הסיכויים שיחזור למעגל החובות. ברוב המקרים, ללא הליווי הסוציאלי העבודה המשפטית לסגירת החוב יורדת לטמיון".


עו"ד קסטן-רבסקי מוסיפה כי העבודה הטיפולית בשילוב צמצום החוב מאפשרת לחייבים "להתרומם מתוך המצוקה, לראות את האופק של היום שאחרי החוב ולפעול לקדם את עצמם למקום טוב יותר". מבחינה מקצועית הסטודנטים הפעילים בתוכנית מתפקדים כעורכי דין וכעובדים סוציאליים לכל דבר. הם מקבלים את הפונה, חושבים על אפשרויות סיוע וכותבים עבורו בקשות. הסטודנטים לעבודה סוציאלית מקיימים שיחות טיפוליות עם החייבים, מאתרים את הקשיים שלהם ופועלים לגייס אותם לפעול לשינוי. לדברי ד"ר רגב-מסלם זו הלמידה המהותית ביותר, וגם הסטודנטים מעידים על כך. "בפעם הראשונה הם מבינים מה זה להיות עורך דין או עובד סוציאלי, הם מקבלים כלים מקצועיים, שמשמשים אותם בדרכם המקצועית". 


קיומה של התוכנית באקדמיה מוסיף לה גם בהיבט המחקרי. הסטודנטים והחוקרים אוספים נתונים מן העולם וכותבים תאוריות ומחקרים, המציעים אפשרויות וגישות חדשות בתחום. נוסף על כך, מתוך התיקים הפרטיים מנסה התוכנית לעצב מציאות חדשה ולהביא לשינוי מדיניות, באמצעות ניירות עמדה והצעות חוק שכותבים הסטודנטים כמו בתחומי הדיור ציבורי והדרה פיננסית של חייבים.

 


 

לכתבות נוספות...