שליחות דיפלומטית חברתית

שם: עו"ד שלי הגלר-ליבנה

עיסוק: מנהלת קורס צוערים במשרד החוץ ושליחת משרד החוץ

לימודים בבר-אילן: תואר שני בתוכנית ליישוב סכסוכים וניהול משא ומתן

 

שלי הגלר-ליבנה, בת קיבוץ חולדה ובוגרת בר-אילן, משרתת בסגל הדיפלומטי של משרד החוץ ומייצגת את ישראל בעולם. היא רואה בעבודתה "חיבור עמוק לחברה הישראלית ולערכי מנהיגות, אהבת אדם וחווה ותרומה לקהילה"

 

הגלר-ליבנה למדה משפטים, עשתה התמחות מהותית במשרד עו"ד יגאל ארנון ולמדה למבחני לשכת עורכי הדין, כשהרגישה חוסר נחת מקצועי וכי חסר לה דבר מה. יד המקרה הובילה אותה לקורס הצוערים במשרד החוץ. "ככל שנחשפתי לתכנים, הבנתי שמדובר בעבודה שתאתגר אותי, עבודה ששמה דגש על יחסים בין-אישיים בסביבה דינמית, עבודה שתאפשר לי להביא לידי ביטוי את היכולות שלי ולקדם את הרעיונות שאני מאמינה בהם. תשע שנים אחרי, אחרי שתי שליחויות בעולם ולקראת שליחות שלישית, אני יכולה לומר שהעבודה הזאת היא כל מה שחשבתי ויותר".
 

קודם גיוסה לצה"ל, יצאה הגלר-ליבנה לשנת שירות שבה התנדבה בכפר הנוער החינוכי ניצנה, בנגב המערבי. בשנה זו הדריכה טיולי נוער וחיילים במדבר ושימשה כמדריכה חברתית באולפן עולים מברית המועצות לשעבר. "זאת הייתה החשיפה הראשונה שלי למגוון האנושי הרחב שמרכיב את החברה הישראלית," היא מספרת. לאחר שירותה הצבאי כמפקדת קורסים בחיל המשטרה הצבאית ובמהלך לימודיה התנדבה במרכז הסיוע לנפגעות תקיפה מינית ואונס בירושלים. "מרכז הסיוע היה קריאת ההשכמה החברתית שלי, שפתחה את עיני לתופעות שעד אז לא ידעתי לתת להן שם. המענה לקו החירום שבוע אחר שבוע והסיוע בליווי ההליך הפלילי שינו את תפיסת עולמי ואיששו את ההנחה שלי שמדובר בתופעה שנמצאת בכל מקום ושלא מקבלת מספיק תהודה בחברה שלנו".

את המודעות הזאת ואת הנחישות לעשות שינוי הביאה עמה הגלר-ליבנה גם לתפקידיה במשרד החוץ. היא רתמה את הקריירה וניצלה את ההזדמנויות שמספק התפקיד כדי להעצים את החיבור בין המדינות, בין היתר, במאבק הכלל-אנושי באלימות נגד נשים. 

השליחות הדיפלומטית הראשונה שלה  הייתה ב-2011 ברפובליקה הדומינקנית, שם שירתה כסגנית השגריר, קונסול וקצינת המנהלה. באחריותה היו שש מדינות: האיטי, ג'מייקה, גרנדה, אנטיגואה ברבודה ודומיניקה. "ב-2013 עברתי לשרת ברומניה כסגנית השגרירה, אלה היו חמש שנים מרתקות. ובקיץ הקרוב, אחרי שלוש שנים נפלאות בישראל, אצא לשליחות נוספת, והפעם לבירת ספרד, מדריד".

 

 

מיגור האלימות נגד נשים

הגלר-ליבנה אומרת כי העבודה הדיפלומטית מתקיימת בזירות מגוונות: בתקשורת, בפוליטיקה המקומית, בתחומי התרבות וכמובן בחברה האזרחית, אבל יש לה גם נגיעות אישיות. "יותר ממעגל אחד נסגר במהלך השירות שלי ברומניה. הסבתות שלי וסבי נמלטו מרומניה לפני המלחמה, בני המשפחה שלא הצליחו לעלות לישראל בזמן נרצחו וסבי אף נכלא ועונה ברומניה על חלקו בהעלאת יהודי רומניה מיד אחרי המלחמה. והנה אני, נכדתם, הגעתי כשליחה רשמית של המדינה שעליה חלמו ואותה הקימו וכה אהבו".

מעגל אישי נוסף נסגר כאשר פעלה עם השגרירים שלה ברומניה ועם עמותות מקומיות לקידום מיגור האלימות נגד נשים. הגלר-ליבנה גייסה למאבק את לינור אברג'יל והביאה לרומניה את סרטה, שתורגם לרומנית. סיפורה של אברג'יל נגע ללבם של נשים וגברים בכל רחבי העולם וכך גם ברומניה. הבאז התקשורתי שנוצר סביב הפעילות הותיר את חותמו והוביל לשינוי חקיקה בפרלמנט הרומני. על פעילותה זו קיבלה הגלר-ליבנה את העיטורNational Order For Merit – מנשיא רומניה קלאוס יוהניס. שר החוץ של רומניה, תאודור מלשקנו, העניק לה אותו בעת שביקר בישראל.

את שנות שהותה בארץ ניצלה הגלר-ליבנה להרחיב את הכשרתה האקדמית. "הגעתי לאוניברסיטת בר-אילן בהמלצה של קולגות ממשרד החוץ. התוכנית נראתה לי מעניינת ועשירה עם נגיעה לעולם הדיפלומטי. לימודי הגישור עניינו אותי גם כעורכת דין וגם משום שאני מאמינה כי בחיים הדברים אינם שחור ולבן, יש המון גוונים ומקום לשיח ולקידום אינטרסים משותפים. בלימודי בבר-אילן נחשפתי גם לאנשים מהחברה החרדית והוכשרתי כמגשרת לצד גברים חרדים שלא היה להם שום קושי עם השתתפותנו, הנשים. דווקא בבר-אילן נחשפתי לשיח אחר בין המגזרים, שיח מכבד ומשתף".

 

 

 

קורס הצוערים של משרד החוץ

הגלר-ליבנה מאמינה כי דיפלומטים טובים צריכים להיות קודם-כול בני ובנות אדם. "נוסף לכך צריך מוטיבציה רבה והרגשת שליחות משום שאתגרים לא מעטים עומדים בפני היוצאים לייצג את ישראל בעולם. בין היתר, אנו נתקלים בבורות רבה לגבי ישראל ונדרשים להתמודד עם גורמים עוינים. נוסף על כך, קיימים האתגרים האישיים והמשפחתיים". פעמים רבות המדינות שאליהן נשלחים הדיפלומטים מתאפיינות בשיעורי אלימות גבוהים, בשירותי רפואה ירודים ובהתפרצויות של מחלות שחשבנו כי נעלמו מהעולם. "לגדל ילדים במדינות כאלה זו החלטה לא פשוטה. המשפחה, בן הזוג והילדים, משלמים גם הם מחיר הנובע מהעקירה כל כמה שנים ומהמרחק מהמשפחה ומהחברים. לצד זאת, כולנו זוכים להיחשף לתרבויות שונות, לצורות חיים ולערכים מגוונים, להכיר אותם היכרות של ממש, זו הזדמנות נדירה".

אז מה צריך כדי להיות שגריר ישראל?

תואר ראשון – בכל תחום שהוא, אזרחות ישראלית ובעיקר אהבת אדם ואהבת ישראל.

עומדים בקריטריונים?

גשו למיונים לקורס הצוערים, שמועדיו מתפרסמים בפייסבוק, בטוויטר ובאתר משרד החוץ.

 

 

לכתבות נוספות...

מינויים חדשים

טלי פארי תשובה מונתה למנהלת בית ספר "אביב" ברמת אביב ג'

מרדכי (מוטי) לוי מונה לסגן נשיאת בית המשפט השלום באילת

יאיר פינס מונה למשנה למנהל רשות מקרקעי ישראל

לירן איזנברג מונה לסמנכ"ל טכנולוגיות בחברת ואלינור

יעקב (ינקי) קוינט מונה למנהל רשות החברות

עו"ד טל אברהם מונתה לסניגורית הציבורית המחוזית של מחוז צפון

זאביק הירשמן מונה לסמנכ"ל מערכות המידע של קבוצת G4S בישראל

איתי בר-נחום מונה למשנה למנכ"ל ב-HackerU

יהודה ונדרולדה מונה לסמנכ"ל הכספים של הבורסה

מיה דבש מונתה לאוצרת הראשית של מוזיאון העיצוב בחולון

איתמר בן דוד מונה לתפקיד יו"ר ועדת התכנון המחוזית של מחוז חיפה

צאלה וקסמן גונן מונתה לסמנכ"לית שירות והסברה בעיריית כפר סבא

סגי איתן מונתה כחברה מטעם הציבור במועצה המנהלית של בנק ישראל

ישי דה ליאון מונה לדירקטור במחלקת ההיי טק של פירמת פאהן קנה

שאול דנקור מונה למנכ"ל חברת מנדלסון תשתיות ותעשיות

ענת גואטה מונתה ליו"ר הרשות לניירות ערך

אמיר שניידר מונה למנהל תחום הדיגיטל בבנק הפועלים

עו"ד מיה גבאי טובול מונתה ליו"ר אנגל משאבים

אודי שוסב מונה למנכ"ל תאגיד "פלג הגליל"

מיקי שטרסבורגר מונה לסמנכ"ל מסחר וקשרים תעופתיים באל על

ד"ר רונן יוכפז מונה למנהל אגף הפיתוח בחטיבת המחשוב של בנק הפועלים

ארז כלפון מונה ליו"ר למנהלת הליגות בכדורגל

לכל המינויים החדשים