סוכנת שינוי בחברה הישראלית

שם: לירון אביב (37)

עיסוק: עובדת סוציאלית, מנהלת צוות במערך ההשמה, בית אקשטיין מקבוצת דנאל

לימודים בבר-אילן: תואר ראשון בעבודה סוציאלית (בהצטיינות)

 

בוגרת בר-אילן לירון אביב, עובדת סוציאלית ומנהלת צוות השמה בבית אקשטיין באזור המרכז, שואפת לחולל שינוי בתחום הנגישות, ולקדם את שילובם של אנשים עם מוגבלות בשוק העבודה 

אביב עומדת היום בראש צוות רכזות השמה של בוגרים המאובחנים על הרצף האוטיסטי, מנחה קבוצות בנושאי תעסוקה ואחראית על כתיבה של תכנים מקצועיים ועל הדרכות בתחום בבית אקשטיין, המספק ליווי ושילוב תעסוקתי לבוגרים שאובחנו על הרצף האוטיסטי בשוק העבודה.

 

הזכות לעבוד ולהתפרנס בכבוד היא אחת מזכויות האדם הבסיסיות, "כשהאדם אינו עובד או שהוא מועסק בתנאי ניצול, נפגע לא רק חוסנו הכלכלי, אלא גם כבודו ובפרט כשמדובר באנשים עם מוגבלות," אומרת לירון.

 

בשנים האחרונות קיים שיח ער בצורך בשילוב אנשים עם מוגבלות בשוק העבודה, ההכרה בתרומתם הסגולית גוברת, אולם הנתונים הסטטיסטיים בארץ ובעולם משקפים תמונת מצב מורכבת. רק כמחצית מהאנשים עם מוגבלות בגיל העבודה מועסקים לעומת כ-80 אחוזים מהאנשים ללא מוגבלות; רק כ-20 אחוזים מקרב מקבלי קצבת נכות כללית מועסקים, רובם במשרה חלקית ובשכר הנמוך מ-3,000 שקלים בחודש.

 

"חוקרים בתחום," אומרת אביב, "הגדירו את העבודה כזירת התרחשות חשובה מאוד בחיי האדם, המארגנת את שגרת יומו. מעבר ליתרון הכלכלי שהיא מעניקה, היא המסגרת, שבה האדם מבלה שעות רבות, דרכה הוא לומד מיומנויות מקצועיות ובין-אישיות, מקיים אינטראקציות חברתיות, מממש את יכולותיו וחווה שייכות לקהילה שבה הוא חי. עם זאת, במציאות אנו רואים שיעור השתתפות נמוך של אנשים עם מוגבלות בשוק העבודה, ולמדינה יש אחריות לקידום חקיקה ומדיניות של עידוד שילוב תעסוקתי של אנשים עם מוגבלות, חיזוק הידע, המיומנויות, הכלים וההזדמנויות לפיתוח קריירה בקרב אנשים עם מוגבלות וליווי העובד לתרופה שאינה מוגבלת בזמן. בפן החברתי והעסקי, עליה לתת תמיכה למעסיקים משלבים, לדאוג לצמצום סטראוטיפים והפליה ולקדם הנגשה והכלה. אנו בבית אקשטיין משקיעים מאמצים רבים בפתיחת דלתות של מעסיקים פוטנציאליים בשילוב של תמיכה וליווי שלהם בתהליך קליטתו של עובד עם אוטיזם."

 

אביב גדלה בתל אביב וכבר בגיל 16 התחילה להתנדב במד"א. היא נחשפה לסיטואציות מורכבות, רגישות ודינמיות והאפשרות להיות חלק ממערך של עזרה במצבי חירום קסמה לה ועוררה בה שאיפות ועניין בתחום הטיפול. לאחר שסיימה את לימודי התואר הראשון בבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת בר-אילן בהצטיינות, שימשה עובדת סוציאלית בכפר הנוער ויצ"ו נחלת יהודה. כשנה לאחר מכן, עברה להתגורר בארה"ב, שם עבדה בגן ילדים, שבו שולבו ילדים על הרצף האוטיסטי. ההתנסות המקצועית הזאת עיצבה במידה רבה את רצונה להתפתח מקצועית בתחום זה ולהיות סוכנת שינוי בחברה הישראלית, עם חזרתה ארצה.

 

 

 

לשלב אנשים על רצף האוטיזם בשוק העבודה הישראלי

 

לאנשים עם אוטיזם יש קושי מיוחד בבואם להשתלב בשוק העבודה, השתלבות הנשענת במידה רבה על יחסים בין-אישיים ועל תקשורת חברתית הדדית. אוטיזם, שהיא לקות בתקשורת, הופכת את המשימה למורכבת מזו של אנשים עם לקות פיזית. ההנגשה הנדרשת היא "הנגשה קוגניטיבית" מצד אחד היא מתמקדת בהפיכת סביבת העבודה לברורה ולמובנת לעובד, למשל, הצבת ציפיות ברורות, ומצד שני הסברת מאפייני הלקות למעסיק ולצוות, ובהם, הקשיים ביצירת קשר עין ובהבנת מצבים חברתיים. 

 

"זו לקות מתעתעת," מסבירה אביב. "פעמים רבות היא אינה נראית לעין, ואנשים בסביבת העבודה מתקשים להבין את קשייו של האדם הלוקה בה או את מקור התנהגותו. נוסף על כך, ביטויה של הלקות משתנים מאוד מאדם לאדם וכך גם התמיכה והסיוע שהאדם נדרש להם מרכזות ההשמה. לעתים מדובר באקדמאים ואנשים עם תארים מתקדמים, אבל הצורך בסיוע בביצוע מטלות היום-יום בעבודה ובתיווך סיטואציות חברתיות שונות דרוש לכולם, ומטרתו שימור מקום העבודה לטווח הארוך. לרוב מדובר בתהליך שמצריך כוחות ותמיכה גם מהסביבה הקרובה ומאנשי מקצוע נוספים אך כשהוא מצליח השפעתו ניכרת בהרבה מובנים בחייו של האדם.

 

"הידיעה שהליווי התעסוקתי מצליח לחולל שינוי של ממש בחיים של אנשים ולקרב אותם לחברה ולקהילה גורמת לי סיפוק רב," אומרת אביב. "השילוב של עשייה בשטח, השפעה על החברה בישראל, עם מחקר ופיתוח הידע והכלים המקצועיים בתחום הוא חלק בלתי נפרד מהקריירה שלי." אביב מסייעת למחלקת המחקר והפיתוח בבית אקשטיין בשיתוף מוסדות אקדמיים מובילים בתחום בחו"ל, ובהם דארטמות' קולג' בארה"ב ואוניברסיטת לה טרוב באוסטרליה ובעת האחרונה פרסמה מאמר בתחום עבודתה. הזרעים לאהבת המחקר נזרעו עוד בתקופת הלימודים בבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת בר-אילן, שבו עודד סגל ההוראה לחשוף ולשתף ידע באמצעות כתיבת מאמרים ופרסומם בכתבי-עת מקצועיים. "בתחום שלנו," אומרת אביב "יש מסגרות ייחודיות כגון בית אקשטיין, שמאפשרות להעמיק את ההיכרות בתחומים ספציפיים, להתנסות, ללמוד ולהתמקצע. זכיתי שמצאתי תחום שבו אני מרגישה שליחות בעבודתי. אני ממליצה לבוגרי ולבוגרות עבודה סוציאלית לחפש את להם את הנישה המתאימה לנטיות לבם, בעיקר בשנים שבהן הזהות המקצועית מתגבשת."  

 

לכתבות נוספות...

מינויים חדשים

טלי פארי תשובה מונתה למנהלת בית ספר "אביב" ברמת אביב ג'

מרדכי (מוטי) לוי מונה לסגן נשיאת בית המשפט השלום באילת

יאיר פינס מונה למשנה למנהל רשות מקרקעי ישראל

לירן איזנברג מונה לסמנכ"ל טכנולוגיות בחברת ואלינור

יעקב (ינקי) קוינט מונה למנהל רשות החברות

עו"ד טל אברהם מונתה לסניגורית הציבורית המחוזית של מחוז צפון

זאביק הירשמן מונה לסמנכ"ל מערכות המידע של קבוצת G4S בישראל

איתי בר-נחום מונה למשנה למנכ"ל ב-HackerU

יהודה ונדרולדה מונה לסמנכ"ל הכספים של הבורסה

מיה דבש מונתה לאוצרת הראשית של מוזיאון העיצוב בחולון

איתמר בן דוד מונה לתפקיד יו"ר ועדת התכנון המחוזית של מחוז חיפה

צאלה וקסמן גונן מונתה לסמנכ"לית שירות והסברה בעיריית כפר סבא

סגי איתן מונתה כחברה מטעם הציבור במועצה המנהלית של בנק ישראל

ישי דה ליאון מונה לדירקטור במחלקת ההיי טק של פירמת פאהן קנה

שאול דנקור מונה למנכ"ל חברת מנדלסון תשתיות ותעשיות

ענת גואטה מונתה ליו"ר הרשות לניירות ערך

אמיר שניידר מונה למנהל תחום הדיגיטל בבנק הפועלים

עו"ד מיה גבאי טובול מונתה ליו"ר אנגל משאבים

אודי שוסב מונה למנכ"ל תאגיד "פלג הגליל"

מיקי שטרסבורגר מונה לסמנכ"ל מסחר וקשרים תעופתיים באל על

ד"ר רונן יוכפז מונה למנהל אגף הפיתוח בחטיבת המחשוב של בנק הפועלים

ארז כלפון מונה ליו"ר למנהלת הליגות בכדורגל

לכל המינויים החדשים