חלון למזרח התיכון

בוגר בר-אילן נעם בנעט, חוקר עצמאי בתחום המזרח התיכון ומורה, כותב טור שבועי במדיה הדיגיטלית המנתח את הסכסוך הסבוך באזורנו, באמצעות קריקטורות. לדבריו, האיורים, מסייעים להבהיר את המצב הסבוך והמורכב באופן קליל יותר 

 

בוגר בר-אילן, נעם בנעט, 34, תושב ירושלים, כותב טור שבועי, בשם "קריק-טור" בנושאים אקטואליים נבחרים ובליווי קריקטורות עדכניות מהעולם הערבי. הטור מתפרסם במדיה הדיגיטלית וזוכה לפופולריות ולאזכורים בכלי תקשורת נוספים. לדבריו, מטרת הטור היא להבין טוב יותר את האנשים, והלך הרוח החברתי במזרח התיכון. 


לדברי בנעט המזרח התיכון הוא אחד הנושאים המרתקים והמדוברים ביותר בחדשות בארץ מאז הקמת המדינה ואף לפני כן, "אך הנושא גם כבד וסבוך ביותר. בהרצאותיי ובפרסומים שלי אני מנסה להקליל את זה דרך סרטונים וקריקטורות שמסבירות את המצב דרך עיני הקריקטוריסטים ולא רק דרך הצהרות המדינאים".


לצד עיסוקו זה בנעט משמש גם כמורה ומרכז מגמת ערבים ואסלאם בבית הספר התיכון אמי"ת איתן במעלה אדומים, וכן כמרצה וחוקר עצמאי בתחום המזרח התיכון והעולם הערבי. להתמקצעות בתחום הוא הגיע בעקבות הסקרנות. "גדלתי ביישוב אלקנה שבשומרון ומגיל צעיר הייתי סקרן ואהבתי לאסוף מידע כמו תאריכים, אקטואליה והפוליטיקה בישראל ובעולם. בצבא, שירתי במודיעין בפיקוד צפון וכשהשתחררתי באתי ליום הפתוח בבר-אילן".


בעקבות היום הפתוח בנעט החליט לבחור בלימודי תואר ראשון שכלל שני חוגים ראשיים, מדעי המדינה ולימודי המזרח התיכון. גם הבחירה בבר-אילן, הוא אומר, לא הייתה מקרית. סבו, דוד בנעט, לימד במחלקה לפיזיקה כ-30 שנה, וגם אביו, למד בבר-אילן שלושה תארים בפיזיקה ואף שימש כמתרגל. "בנוסף לקרבה הגיאוגרפית של האוניברסיטה לישוב מגורי, התרשמתי שיש כאן אווירת לימודים נעימה ומיוחדת במחלקות שבחרתי ולשמחתי צדקתי". לאחר התואר הראשון המשיך בנעט גם לתואר שני בלימודי המזרח התיכון והיום הוא בוחן את האפשרות להמשיך לתואר שלישי ולחקור לעומקו את נושא הקריקטורות של העולם הערבי.

 

 

 

הקריקטורה שווה אלף תמונות


מתקופת לימודיו בנעט זוכר, בין היתר, את לימודי השפה הערבית במחלקה לערבית, שהיו בתחילת הדרך קשים מאוד. "זה הצריך השקעה ושינון, אבל זה השתלם, כי הידע שרכשתי בשפה החשובה הזו סייע לי בלימודים ובהמשך הדרך". הוא גם זוכר לטובה את ההרצאות על תולדות המחשבה המדינית ואידיאולוגיות מודרניות שבהן המרצה לימד כל נושא כאילו הוא האידאולוג הראשי שלו, "זה אפשר לנו לשחק דמויות שונות ונתן לנו את ההרגשה כאילו לרגע הפכנו לאנרכיסטים, לשמרנים, לקומוניסטים ואפילו לפשיסטים". בנעט גם זוכר לטובה את השיעורים שעסקו באסלאם ובתעשיית הנפט שהאירו את הנעשה במזרח התיכון מזווית כלכלית ומרעננת.


בתום התואר הראשון החל בנעט לעבוד כמנחה חינוכי במכון ברנקו וייס בנווה יעקב, ירושלים. לקראת סוף שנתו הראשונה שם, הכיר את אביגדור ויצמן שניהל את בית הספר התיכון אמי"ת במעלה אדומים, ונענה לקריאתו ללמד במגמת המזרחנות החדשה שנפתחה בבית ספרו. "די שעמם אותי להישאר בתוך תחומי ההוראה הרשמיים אז כל שנה יזמתי פרויקט מיוחד עם התלמידים. באחת הפעמים יצרנו ציר זמן בצורה של המסבחה, שהיא שרשרת חרוזי התפילה; בפעמים אחרות יישמנו את החומר הלימודי באמצעות כתבות שער שהתלמידים כתבו, תעודות זהות שהכינו על דמויות מהעולם הערבי או אפילו שיחות וואטסאפ מומצאות שהם יצרו כדמויות מההיסטוריה. וכך אני מחדש ומלמד אותם זה שמונה שנים". 


בחפשו דרכים נוספות ללמד את החומר בצורה יצירתית בנעט נהג לשלוח לתלמידיו קריקטורות מהעולם הערבי ולבקש את פרשנותם לאיורים. "עם הזמן ראיתי שאני נמשך לתחום הזה של הקריקטורות בעולם הערבי. הרי אם תמונה אחת שווה אלף מילים, הקריקטורה שווה אלף תמונות". לפני כשנתיים הרחיב את חיפושיו בתחום ואף יצר טכניקה שסייעה לו לקצר את הזמן הנדרש לאיתור הקריקטורות. "המטרה שלי היא להיות מעין חלון למזרח התיכון המתחדש שבו, בין אתה בא עם כוונות טובות ובין אם אתה רוצה להסתכל טוב בין כוונות הרובה, אתה צריך קודם להבין מי עומד מולך ואיך הוא חושב".

 

  
 

 

לעמוד הפייסבוק של נעם - חלון למזרח התיכון

לכתבות נוספות...

מינויים חדשים

טלי פארי תשובה מונתה למנהלת בית ספר "אביב" ברמת אביב ג'

מרדכי (מוטי) לוי מונה לסגן נשיאת בית המשפט השלום באילת

יאיר פינס מונה למשנה למנהל רשות מקרקעי ישראל

לירן איזנברג מונה לסמנכ"ל טכנולוגיות בחברת ואלינור

יעקב (ינקי) קוינט מונה למנהל רשות החברות

עו"ד טל אברהם מונתה לסניגורית הציבורית המחוזית של מחוז צפון

זאביק הירשמן מונה לסמנכ"ל מערכות המידע של קבוצת G4S בישראל

איתי בר-נחום מונה למשנה למנכ"ל ב-HackerU

יהודה ונדרולדה מונה לסמנכ"ל הכספים של הבורסה

מיה דבש מונתה לאוצרת הראשית של מוזיאון העיצוב בחולון

איתמר בן דוד מונה לתפקיד יו"ר ועדת התכנון המחוזית של מחוז חיפה

צאלה וקסמן גונן מונתה לסמנכ"לית שירות והסברה בעיריית כפר סבא

סגי איתן מונתה כחברה מטעם הציבור במועצה המנהלית של בנק ישראל

ישי דה ליאון מונה לדירקטור במחלקת ההיי טק של פירמת פאהן קנה

שאול דנקור מונה למנכ"ל חברת מנדלסון תשתיות ותעשיות

ענת גואטה מונתה ליו"ר הרשות לניירות ערך

אמיר שניידר מונה למנהל תחום הדיגיטל בבנק הפועלים

עו"ד מיה גבאי טובול מונתה ליו"ר אנגל משאבים

אודי שוסב מונה למנכ"ל תאגיד "פלג הגליל"

מיקי שטרסבורגר מונה לסמנכ"ל מסחר וקשרים תעופתיים באל על

ד"ר רונן יוכפז מונה למנהל אגף הפיתוח בחטיבת המחשוב של בנק הפועלים

ארז כלפון מונה ליו"ר למנהלת הליגות בכדורגל

לכל המינויים החדשים