מלימודי רפואה למדעי הרוח

אחרי שלוש שנים שבהן למד רפואה וטיפח שאיפות לקריירה בתחום הבריאות או המדעים המדויקים, החליט איתי דיקשטיין, בוגר מצטיין של הפקולטה למדעי הרוח בבר-אילן, לבצע פנייה חדה במסלול חייו ובמקום ללמוד מקצוע בחר ללמוד להכיר את עצמו ואת העולם. היום, למרות הקשיים, הוא עדיין סבור כי זו הייתה אחת ההחלטות הטובות בחייו.

דיקשטיין שהפסיק את לימודי הרפואה, הלך אחרי נטיית ליבו לתרבות המזרח ועבר ללמוד תואר ראשון רב תחומי במדעי הרוח עם התמחות בשפה הסינית. לאחר שסיים את התואר בהצטיינות הוא נאם בטקס הענקת התארים וקרא לחבריו לפקולטה ליישם את שלמדו לטובת החברה. "את הידע לאסטרטגיה באירועים גיאו-פוליטיים רוכשים מהניסיון שהוא ההיסטוריה, את התרבות אותה אנחנו צורכים מלווה תמיד המוזיקה, הגלובליזציה שממשיכה להתחזק צריכה את דוברי השפות, והתשובות לשאלות הקשות באמת, שיעמדו מולנו בעתיד הטכנולוגי-בינתי יצטרכו להגיע מבוגרי מדעי הרוח. זכרו את הכוח שיש בידינו לעצב את הדעת ולהשפיע על סדרי העולם - זאת האחריות שלנו".


דיקשטיין, גדל בהוד השרון ומתגורר בה עד היום. על עצמו הוא מעיד כי מגיל צעיר היה בעל אופי יזמי עצמאי. "היו כאלה שאפילו הגדירו את תכונת האופי הזו שלי כ'בעיית מרות' אך לדעתי ה'בעיה' הייתה נעוצה דווקא במוסדות החינוך שבהם למדתי, שלקו בראייה צרה וחוסר יכולת להתמודד עם בני נוער אמביציוזיים ויצירתיים שאינם הולכים בדיוק בתלם שהותווה להם".  


לאחר שירותו הצבאי הוא ביקש להגשים את חלומו להיות רופא ונסע ללמוד בהונגריה. "למדתי שנה במכינה ושנתיים נוספות בבית ספר לרפואה. מסיבות אישיות החלטתי שלא להמשיך שם את לימודיי וכשחזרתי לארץ לאחר שנתיים, נרשמתי ללימודי ביוטכנולוגיה בבר-אילן".


רגע לפני שהחל הסמסטר הראשון שלו בבר-אילן, דיקשטיין התחתן ונסע עם אשתו הטרייה לירח דבש ביפן. "במשך שנים רבות התעניינתי ואף עסקתי בתחומים שונים הקשורים בתרבות אסיה. בין היתר התאמנתי באייקידו שהיא אומנות לחימה יפנית ואהבתי לבשל אוכל אסייתי מגוון. אותה שהייה של חודש וחצי ביפן גרמה לי להבין שאני אדם מורכב שמשלב בתוכו מגוון רחב של תכנים ותחומי עניין, ואולי הגיע הזמן לעשות שינוי פאזה". שבועיים אחרי שהחל את לימודי הביוטכנולוגיה גילה דיקשטיין את התוכנית הרב תחומית במדעי הרוח שאפשרה לו גם לבחור במסלול ללימודי אסיה. בהחלטה שהוא מגדיר כ"פזיזה יחסית" נרשם ושינה את מסלול לימודיו. "לימים התברר לי שזאת אחת ההחלטות הטובות שקיבלתי בחיי". 


בעת הרישום הוא התבקש לבחור אחת מן השפות: יפנית, סינית או קוריאנית. "כמי שתמיד ראה את עצמו גם בעולם העסקי הבחירה בסינית הרגישה כהחלטה הנבונה. מעבר לזה החלטתי להשאיר את אהבתי ליפן כתחביב בזמן שהסינית תהפוך להיות "הכלי השימושי"". דיקשטיין למד סינית במשך שנתיים, שבמהלכן אף קיבל מלגה ללימודי סינית בשנגחאי. "לימוד שפה ותרבות חדשה לא רק מעניק לאדם תועלת מעשית אלא גם מרחיב מאוד את אופקיו. באופן אישי, הידע שרכשתי השפיע מאוד על דעותיי ושינה אותן במגוון תחומים בזמן הלימודים, החל מפוליטיקה דרך יחסים בין אישיים ועד התפיסה האישית של עצמי".

 

להקדים לימודים למקצוע
במהלך לימודיו בפקולטה למדעי הרוח דיקשטיין הספיק גם להקים מועדון תרבות ישראלי-סיני, נבחר למועצת הסטודנטים כנציג מחלקתו, נסע לסין במימון המלגה ואף ייצג את המדינה במשלחת מטעם שגרירות תאילנד בישראל בתוכנית הדוגלת בשילוב תרבותי של סטודנטים מכל העולם בתאילנד.

היום, כשנה וחצי לאחר שסיים את התואר במדעי הרוח, דיקשטיין מתמודד עם חיפוש עבודה בתחומו ומודה כי לא קל לבוגרי מדעי הרוח להשתלב בשוק התעסוקה. כדי להרחיב את אפשרויות התעסוקה הוא מסיים בימים אלה תואר שני במנהל עסקים בהתמחות במימון, ולפרנסתו עוסק בשיווק ופיתוח דיגיטלי. "אני כל הזמן מחפש אחר הזדמנות לחזור לאסיה. אשתי ואני אף שוקלים לעשות רילוקיישן לזמן מה על מנת שאוכל להגשים את פוטנציאל ידע השפה שרכשתי מבחינה מקצועית. כשלמדתי רפואה לפני 6-7 שנים, ידעתי מראש מה יהיה המסלול המקצועי שלי, היום אני לא יודע אפילו מה יוליד מחר. הידע והכישורים שרכשתי מכוונים אותי לכיוונים אחרים לחלוטין".

דיקשטיין אומר כי חשוב ללמוד ולהעשיר את הנפש במדעי הרוח ועם זאת אין להפחית מחשיבותו של הצורך לרכוש גם התמחות מקצועית כלשהי. המסר העיקרי שלו למי שעומדים לפני בחירת מסלול לימודים אקדמיים הוא להקדים את הלימודים למקצוע ולא להיפך. "מי שיודע מראש מהי הדרך הרצויה לו שיבחר בה, אבל יש הרבה יותר מדי חבר'ה צעירים שמוצאים את עצמם אבודים. לאלה אני אומר כי האקדמיה חשובה, הידע, החוויות האפשרויות שמקבלים באוניברסיטה, כל אלה תורמים הרבה לבניית ה'עצמי' ולדעתי לבנות את עצמך זה הרבה יותר חשוב מלבחור מקצוע".

ובאשר לבחירה דווקא במדעי הרוח הוא מציין,"מה נהדר יותר מתואר אדפטיבי שמאפשר לך לגלות את עצמך, לגוון, ליזום וליהנות מהדרך. לדידי ההחלטה הייתה טובה ומניבה פירות עד היום. אבל למעשה כל בחירה שעושים היא בחירה נבונה כי היא עדיפה מלא לבחור בכלל. בואו תלמדו, תטעו, תתחרטו, תשלימו, תתפתחו, תתקדמו ותצליחו".

 

לכתבות נוספות...

מינויים חדשים

טלי פארי תשובה מונתה למנהלת בית ספר "אביב" ברמת אביב ג'

מרדכי (מוטי) לוי מונה לסגן נשיאת בית המשפט השלום באילת

יאיר פינס מונה למשנה למנהל רשות מקרקעי ישראל

לירן איזנברג מונה לסמנכ"ל טכנולוגיות בחברת ואלינור

יעקב (ינקי) קוינט מונה למנהל רשות החברות

עו"ד טל אברהם מונתה לסניגורית הציבורית המחוזית של מחוז צפון

זאביק הירשמן מונה לסמנכ"ל מערכות המידע של קבוצת G4S בישראל

איתי בר-נחום מונה למשנה למנכ"ל ב-HackerU

יהודה ונדרולדה מונה לסמנכ"ל הכספים של הבורסה

מיה דבש מונתה לאוצרת הראשית של מוזיאון העיצוב בחולון

איתמר בן דוד מונה לתפקיד יו"ר ועדת התכנון המחוזית של מחוז חיפה

צאלה וקסמן גונן מונתה לסמנכ"לית שירות והסברה בעיריית כפר סבא

סגי איתן מונתה כחברה מטעם הציבור במועצה המנהלית של בנק ישראל

ישי דה ליאון מונה לדירקטור במחלקת ההיי טק של פירמת פאהן קנה

שאול דנקור מונה למנכ"ל חברת מנדלסון תשתיות ותעשיות

ענת גואטה מונתה ליו"ר הרשות לניירות ערך

אמיר שניידר מונה למנהל תחום הדיגיטל בבנק הפועלים

עו"ד מיה גבאי טובול מונתה ליו"ר אנגל משאבים

אודי שוסב מונה למנכ"ל תאגיד "פלג הגליל"

מיקי שטרסבורגר מונה לסמנכ"ל מסחר וקשרים תעופתיים באל על

ד"ר רונן יוכפז מונה למנהל אגף הפיתוח בחטיבת המחשוב של בנק הפועלים

ארז כלפון מונה ליו"ר למנהלת הליגות בכדורגל

לכל המינויים החדשים