מבר-אילן למוזיאון האדם והסביבה

יאיר רון

שם: נטע כהן
עיסוק: רכזת פרוייקטים חינוכיים במוזיאון האדם והסביבה, פתח תקווה
לימודים בבר-אילן: תואר ראשון בחינוך בלתי פורמלי ומינהל חינוכי (2004)
מצב משפחתי: בת 36, נשואה ואם לשלושה

 

שם: לילך רחבי
עיסוק: רכזת הדרכה במוזיאון האדם והסביבה, פתח תקווה
לימודים בבר-אילן: תואר ראשון במדעי החברה, התמחות במנהיגות וניהול מערכות חינוך;משני: היסטוריה של המזרח התיכון

(2011)
מצב משפחתי: בת 33, נשואה ואם לשתיים

 

שתי בוגרות האוניברסיטה נטע כהן ולילך רחבי, למדו בבר-אילן במסלולים שונים ובתקופות שונות. בשנים האחרונות הצטלבו דרכיהן המקצועיות במקום עבודה מיוחד ולא שיגרתי, שבו הן זוכות להגשים את עצמן ולתרום לחברה
 

מוזיאון האדם והסביבה בפתח תקוה הוא אחד מחמשת מוזיאוני המדע המוכרים בישראל. המוזיאון עוסק בנושאי פיזיולוגיה ואנטומיה של גוף האדם והקשר בינינו לסביבה, ולמרות הפופולריות של הנושא שבו הוא עוסק, הוא נחשב עד לאחרונה כפחות מוכר לציבור, מבין המוזיאונים בתחום זה. עניין זה משתנה בשנתיים האחרונות ולא מעט בזכותן של שתי בוגרות בר-אילן.

 

המוזיאון אינו נמנה עם המוזיאונים הגדולים וסיפור הקמתו מסביר זאת: בשנת 1965 קיבלה עיריית פתח תקווה תרומה מיוחדת מנדבן יהודי גרמני: תצוגה מעניינת שעסקה בפיזיולוגיה ואנטומיה של גוף האדם. העירייה הקימה עבורה מבנה מיוחד, ובהמשך הוחלט להקים סביבה מוזיאון, שמאז 1985 נקרא "מוזיאון האדם והסביבה".

נטע כהן, רכזת הפרוייקטים החינוכיים במוזיאון אומרת כי התערוכות במקום מביאות מבקרים בני כל הגילאים לחוות וללמוד באופן אינטרקטיבי, על מערכות הגוף. "אנו מקפידים גם לעמוד בקשר הדוק עם הקהילה, עובדים בשיתוף מערכת החינוך העירונית ומקיימים אירועים רבים ללא עלות".

 

כהן הגיעה למוזיאון לאחר שנים רבות בהן עבדה בתחומי החינוך הבלתי פורמלי: "מצאתי שהמוזיאון הזה הוא מקום ייחודי המזמן סביבת למידה וחקר, ועונה על הצורך בפיתוח לומד עצמאי, בלמידה משמעותית וחווייתית, ובעידוד העיסוק בתחום המדעי. התפקיד שלי כאן הוא לייצר קשרים ושיתופי פעולה עם מוסדות חינוך וגופים שונים מכל המגזרים ומכל הגילאים. יש לי כר נרחב ליזום ולבצע, ואני נהנית מכל רגע".

 


"אם אין דרך, אסלול אותה"

לדברי כהן, לימודי התואר הראשון הם הבסיס לכל הידע שבו היא משתמשת עד היום במסגרת עבודתה. היא זוכרת לטובה את שיעוריו של פרופ' שלמה רומי בנושאי החינוך הבלתי פורמלי ונוער מנותק. "זכורה לי במיוחד האווירה המיוחדת ששררה בין הסטודנטים, השותפות, החברויות שנרקמו ומלוות אותי עד היום".

 

כמו כהן, גם לילך רחבי, רכזת ההדרכה במוזיאון, למדה בבר-אילן אך בתקופה אחרת. התחומים בהן התמחו אמנם הפגישו אותן במהלך השנים בנקודות מסוימות בקריירה שלהן, אך למוזיאון הגיעה כל אחת מהן בנפרד.

 

רחבי התמחתה בתחום העשייה החינוכית על כל גווניה: ניהול, הדרכה, פיתוח תוכן ודיגיטל: "בשנתיים האחרונות המוזיאון עובר תנופת חידוש והתרעננות בכל היבטי הפעילות, כולל הצוות. כששמעתי על כך, חשבתי שיהיה מעניין להצטרף אליו ולנסות תחום חדש, וראיתי בכך אתגר – ואני שמחה להיות חלק מהתהליך הזה".

 

גם תקופת הלימודים זכורה לרחבי כאתגר לא פשוט: "שילבתי את הלימודים עם שירות תובעני בקבע. בתקופה זו נהגתי להסתובב באופן קבוע עם תיק גב ענק ובו מאמרים ומחשב נייד. הרבה פעמים הייתי מגיעה בריצה לכיתה, ונאלצת לבצע סוויץ' זריז בראש. האימרה שזכורה לי מאותה תקופה היא 'שינה זה לחלשים'...

 

"לשמחתי המרצים היו מבינים ותומכים. זוכרת לטובה את פרופ' זאב מגן וד"ר יהודה בלנגה מהמחלקה ללימודי היסטוריה של המזה"ת, שהשיעורים שלהם היו מעניינים ומחדדי מחשבה, ואת פרופ' שלמה רומי, אדם מרתק ומעל לכל - אנושי".

 

"אני מאמינה שמכל חוויה בחיים לוקחים משהו, גם מהקשיים. מתקופת הלימודים אני בטוחה שקיבלתי הרבה יותר מהמרצים ומחוויות החקר והלמידה, מאשר מקריאה בחומרי הלימוד. יש משפט שמלווה אותי לכל מקום: 'אם יש דרך - אלך בה; ואם לא - אסלול אותה".

 

גם כהן תורמת מניסיונה למי שבוחר במסלול של חינוך, ובמיוחד חינוך בלתי פורמלי: "אחרי שנים ארוכות של עבודה בכל סוגי המסגרות, אני בטוחה שכדי להקנות ערכים ולעצב אישיות נדרשת תחושת שליחות או ייעוד. בלי זה, קשה להתמיד ולהצליח".

לכתבות נוספות...

מינויים חדשים

טלי פארי תשובה מונתה למנהלת בית ספר "אביב" ברמת אביב ג'

מרדכי (מוטי) לוי מונה לסגן נשיאת בית המשפט השלום באילת

יאיר פינס מונה למשנה למנהל רשות מקרקעי ישראל

לירן איזנברג מונה לסמנכ"ל טכנולוגיות בחברת ואלינור

יעקב (ינקי) קוינט מונה למנהל רשות החברות

עו"ד טל אברהם מונתה לסניגורית הציבורית המחוזית של מחוז צפון

זאביק הירשמן מונה לסמנכ"ל מערכות המידע של קבוצת G4S בישראל

איתי בר-נחום מונה למשנה למנכ"ל ב-HackerU

יהודה ונדרולדה מונה לסמנכ"ל הכספים של הבורסה

מיה דבש מונתה לאוצרת הראשית של מוזיאון העיצוב בחולון

איתמר בן דוד מונה לתפקיד יו"ר ועדת התכנון המחוזית של מחוז חיפה

צאלה וקסמן גונן מונתה לסמנכ"לית שירות והסברה בעיריית כפר סבא

סגי איתן מונתה כחברה מטעם הציבור במועצה המנהלית של בנק ישראל

ישי דה ליאון מונה לדירקטור במחלקת ההיי טק של פירמת פאהן קנה

שאול דנקור מונה למנכ"ל חברת מנדלסון תשתיות ותעשיות

ענת גואטה מונתה ליו"ר הרשות לניירות ערך

אמיר שניידר מונה למנהל תחום הדיגיטל בבנק הפועלים

עו"ד מיה גבאי טובול מונתה ליו"ר אנגל משאבים

אודי שוסב מונה למנכ"ל תאגיד "פלג הגליל"

מיקי שטרסבורגר מונה לסמנכ"ל מסחר וקשרים תעופתיים באל על

ד"ר רונן יוכפז מונה למנהל אגף הפיתוח בחטיבת המחשוב של בנק הפועלים

ארז כלפון מונה ליו"ר למנהלת הליגות בכדורגל

לכל המינויים החדשים