לגשר על השסעים

יאיר רון  

שם: דנה כץ
עיסוק: מנחת קבוצות ומרצה בנושא זוגיות והתמודדות עם שינוי
לימודים בבר-אילן: הנחיית קבוצות ביחידה ללימודי המשך, בבית הספר לעבודה סוציאלית ע"ש לואיס וגבי וייספלד (2007), תואר שני בפסיכולוגיה חברתית וארגונית (2008)
מצב משפחתי: בת 40, נשואה לעמית ואם לארבעה
מידע נוסף בפייסבוק:
Dana Katz

בוגרת בר-אילן, דנה כץ, מנחת קבוצות ומרצה על התמודדות עם חילוקי דעות וקונפליקטים בזוגיות, חושפת בפני קהל מאזיניה את המשבר שחוותה כשבן זוגה חזר בתשובה כשנה לאחר נישואיהם. כץ ובן זוגה יגיעו לבר-אילן להרצאה מיוחדת לבוגרי בר-אילן ביום רביעי, 7 במרץ 2018, כ' באדר תשע"ח. באירוע יוקרנו חלקים מהסרט הדוקומנטרי המתאר את סיפור הזוגיות שלהם, ולאחר מכן תתקיים ההרצאה ויינתן זמן לשאלות. מומלץ לזוגות, יחידים וכל מי שמתמודד בחייו עם שינויים משמעותיים. להרשמה להרצאה.

 

"אהבה לא מפסיקים באמצע" הוא הלקח לחיים של בוגרת בר-אילן דנה כץ, וגם שמה של הרצאה פופולרית, אותה היא מעבירה בשנים האחרונות ברחבי הארץ בקרב קהלים מגוונים. ההרצאה, המלווה בסרט תעודי שהוקרן גם בטלוויזיה, עוסקת בחוויה האישית של כץ, שבשלב די מוקדם בחיי הנישואין שלה נאלצה להתמודד עם חזרה בתשובה של בן זוגה. עם זאת, היא מדגישה, המסרים השזורים בה, מתאימים לחייהם של זוגות רבים שחווים חילוקי דעות ומשברים, ללא קשר למידת הדתיות או החילוניות שלהם.


כץ גדלה בבית חילוני בהרצליה. היא עסקה בספורט, ניגנה בפסנתר, הייתה חברה בתנועת נוער ולאחר מכן שירתה בצה"ל כקצינה. משסיימה את לימודי התואר הראשון במדעי ההתנהגות באוניברסיטת בן גוריון, היא הגיעה, בעקבות המלצות, לתוכנית להנחיית קבוצות בבר-אילן: "הלימודים היו משמעותיים מאוד עבורי ובמהלכם עברתי תהליך אישי עמוק של התבגרות ומודעות. צבי עמלי, ראש התוכנית, והפסיכולוגית מונה זופקין מאד השפיעו עליי". בד בבד היא השלימה תואר שני בפסיכולוגיה ארגונית חברתית בבר-אילן והתחתנה עם עמית חברה, שאותו הכירה מאז שהיה סטודנט לתעשייה וניהול באוניברסיטת בן-גוריון.


"עמית היה צעיר ישראלי טיפוסי, חייל קרבי יוצא שייטת, בעל עסק מצליח. אחרי הלימודים נסענו לארה"ב שם הוא ניהל חברה לשיווק. אחרי שנה בארה"ב הוזמנו ארצה להשתתף בחתונה. אני הייתי אז בהיריון בחודש השמיני ולא הצטרפתי לנסיעה. רצה הגורל והחתונה התבטלה. במקום זאת, חברים הזמינו את עמית לבקר אצל רב בצפון, לקבל ברכה לעסק שהם עמדו להקים. בעקבות המפגש הזה הוא עשה מהפך ובתוך חצי שנה הפך לאדם חרדי, עם זקן וציציות והכל". היא לעומת זאת, נותרה חילונית.


כץ, עם תינוק קטן בזרועותיה והרבה כעסים והתנגדויות, לא ידעה את נפשה. עם זאת היא חשה שהיא אוהבת את עמית ולא היתה מוכנה לוותר עליו: "חיפשתי קבוצת תמיכה, חרשתי  האינטרנט, אבל לא מצאתי כלום. לקח לי שנה להגיע לעמותת התקשרות זוגית, והסדנה שלהם הצילה אותנו". 


בעקבות פעילותם בעמותה פנתה אל בני הזוג כץ חברת הפקה שהציעה להם להשתתף בסרט דוקומנטרי על חייהם. "היתה לנו התנגדות ראשונית, אבל לבסוף הסכמנו. רצינו לחלוק את מה שלמדנו בסדנה, להראות לאנשים שאולי מיואשים כמונו שגם למצבים מורכבים וקיצוניים כשלנו יש פתרון שאינו כרוך דווקא בפרידה או בכניעה חד צדדית. חשבנו שהסרט יוקרן פעם אחת בערוץ 8 ויישכח, אבל הוא נרכש על ידי ערוץ 2 והוקרן מאז פעמים רבות".

אותו סרט שסייע לצופיו הרבים להתמודד עם קשיים זוגיים, סייע גם לכץ לגלות בעצמה יכולות שלא ידעה שיש בה. "אחרי לימודיי עבדתי בעבודות שונות שבהן נעזרתי בכלים שרכשתי בתחום הייעוץ הארגוני והנחיית קבוצות. אבל בפעם הראשונה שעמדתי מול קהל, בהקרנת הבכורה של הסרט, הבנתי שיש לי ייעוד נוסף, חדש. התגובות המרגשות שקיבלתי לימדו אותי שיש לי כלים ייחודיים שיכולים לעזור גם לאחרים, לא רק לזוגות מעורבים כמונו אלא בכלל לאנשים שמתמודדים עם כל סוג של קונפליקט. הדרך המפותלת שעשיתי לימדה אותי ליצור דיאלוג במצבי משבר, להבין מדוע אנחנו כל כך מתנגדים לשינויים וכיצד לפצח את זה".

בארבע השנים האחרונות כץ נוסעת ברחבי הארץ, מקרינה את הסרט ומרצה לפני קהלים מכל המגזרים. "הקהל אוהב אותנו, כי מצד אחד אנחנו מעין מיקרוקוסמוס של החברה הישראלית על כל שסעיה, ומצד שני אנחנו גם ההוכחה שאפשר לגשר על השסעים ולחיות יחד".


אחת התובנות שכץ מעבירה למשתתפים בסדנה היא שהדרך לשרוד לשרוד במצבי משבר היא להיות מדויקים עם עצמנו, ולנקות את כל רעשי הרקע של החברים, המשפחה, החברה והדעות הקדומות: "המטרה היא לא לנסות להוכיח שום דבר ולא לייצג אף אחד, רק את עצמך".


העצה שהיא משיאה לאנשים שמחפשים את דרכם המקצועית גם היא דומה למדי: לא להיתפס לתוויות ולציפיות, להבין שהחיים מזמנים לנו הפתעות, ובמקום להילחם בהן, לנצל אותן. "המסלול המקצועי שלי היה לי די ברור, ומעולם לא חשבתי שאמצא את עצמי מרצה על זוגיות בתנאי משבר באיזה קיבוץ או התנחלות, אבל זה קרה לי ואני די נהנית מזה. ניסיון החיים שלי לימד אותי שללכת על בטוח, זה הדבר שהכי לא בטוח".

 

 


 

 

 

לכתבות נוספות...

מינויים חדשים

טלי פארי תשובה מונתה למנהלת בית ספר "אביב" ברמת אביב ג'

מרדכי (מוטי) לוי מונה לסגן נשיאת בית המשפט השלום באילת

יאיר פינס מונה למשנה למנהל רשות מקרקעי ישראל

לירן איזנברג מונה לסמנכ"ל טכנולוגיות בחברת ואלינור

יעקב (ינקי) קוינט מונה למנהל רשות החברות

עו"ד טל אברהם מונתה לסניגורית הציבורית המחוזית של מחוז צפון

זאביק הירשמן מונה לסמנכ"ל מערכות המידע של קבוצת G4S בישראל

איתי בר-נחום מונה למשנה למנכ"ל ב-HackerU

יהודה ונדרולדה מונה לסמנכ"ל הכספים של הבורסה

מיה דבש מונתה לאוצרת הראשית של מוזיאון העיצוב בחולון

איתמר בן דוד מונה לתפקיד יו"ר ועדת התכנון המחוזית של מחוז חיפה

צאלה וקסמן גונן מונתה לסמנכ"לית שירות והסברה בעיריית כפר סבא

סגי איתן מונתה כחברה מטעם הציבור במועצה המנהלית של בנק ישראל

ישי דה ליאון מונה לדירקטור במחלקת ההיי טק של פירמת פאהן קנה

שאול דנקור מונה למנכ"ל חברת מנדלסון תשתיות ותעשיות

ענת גואטה מונתה ליו"ר הרשות לניירות ערך

אמיר שניידר מונה למנהל תחום הדיגיטל בבנק הפועלים

עו"ד מיה גבאי טובול מונתה ליו"ר אנגל משאבים

אודי שוסב מונה למנכ"ל תאגיד "פלג הגליל"

מיקי שטרסבורגר מונה לסמנכ"ל מסחר וקשרים תעופתיים באל על

ד"ר רונן יוכפז מונה למנהל אגף הפיתוח בחטיבת המחשוב של בנק הפועלים

ארז כלפון מונה ליו"ר למנהלת הליגות בכדורגל

לכל המינויים החדשים