להעיר את העיר

בוגר בר-אילן מיכאל מנצ'יק הגיע ללוד כסטודנט בפרויקט קהילתי. העשייה שהחלה כפרק זמני בחייו הפכה לדרך חיים. כיום הוא עובד במרכז הצעירים העירוני ומעודד את צעירי העיר לרכוש השכלה גבוהה ולקדם את עירם מבית

מיכאל מנצ'יק גדל בבית בורגני בראשון לציון ובילדותו לא נמנה עם האידאליסטיים החולמים לחולל שינויים חברתיים. היכולת להנהיג ולסחוף אחריו אחרים התעוררה לראשונה כששירת כלוחם וכמדריך בחיל הים, והרצון לעשייה חברתית התפתח לאחר מכן, כשהדריך בני נוער לקראת גיוסם לצה"ל, במסגרת עמותת "אחרי".


בהיותו סטודנט בבר-אילן שימש באגודת הסטודנטים כרכז תחום המעורבות החברתית והיה אחראי על פרויקטים של התנדבות בקהילה. במסגרת זו התוודע לפעילות עמותת "איילים" והחליט להתגורר בלוד. פה קידם פרויקטים חברתיים בחסות העירייה ופעל להטמעתם בעיר.

 

 


העיר לוד, שבמשך שנים סבלה מפשיעה, מהגירה שלילית, מגירעון תקציבי, מניהול כושל ומהזנחה בחינוך בתשתיות ובתעסוקה, קיבלה בשנים האחרונות זריקת עידוד מארגוני הסטודנטים בישראל, שנרתמו לשיפור מצב העיר. מתחמי דיור מיוחדים לצעירים הוקמו בלב השכונות הוותיקות ועשרות סטודנטים, ובהם רבים מבר-אילן, עברו להתגורר בה בתקופת הלימודים. הסטודנטים נהנים משכר דירה מסובסד ובתמורה יוזמים פעילויות בקהילה ולוקחים חלק פעיל בחיים העירוניים. עם השלמת התואר, רוב הסטודנטים עוזבים את העיר.  לא כך מנצ'יק, מהמעטים שנשארו מחויבים לעיר גם בתום התקופה הסטודנטיאלית. 


בתקופת הלימודים (תואר ראשון במדעי המדינה ולימודי תעודה בתקשורת) שימש מנצ'יק כסגן מנהל מתחמי הדיור של עמותת "איילים", והיה שותף לארגון הפנינג סוכות לילדי שכונת שרת שבה התגורר, להפקת עדלאידע המונית שבשנים הבאות הפכה למסורת עירונית, ולייסוד פסטיבל קולנוע חברתי. 

 

חיזוק תחושת השייכות


"הסטודנטים החיים בתוך הקהילה הם היוזמים את רוב הרעיונות והם האחראים  לארגון ולביצוע בשלבים הראשונים. העירייה מאמצת את הרעיונות בהדרגה, עד שהם הופכים לפרויקטים בחסותה המלאה", מספר מנצ'יק.


אחד המיזמים הסטודנטיאליים שבהם מנצ'יק גאה במיוחד הוא מירוץ לוד: "לקחנו מסורת נשכחת והערנו אותה. במירוץ העירוני המחודש הראשון, ב-2013, השתתפו כ-1,500 איש. בשנה לאחר מכן היו כבר למעלה מ-3,500 משתתפים מכל המגזרים. המירוץ השלישי, שהתקיים בשנה שעברה והפעם נוהל כמעט במלואו על ידי העירייה, השתתפו אלפים רבים. חשיבותו של הפרויקט היא בעיקר בתרומתו לחיזוק תחושת השייכות של התושבים ובגאווה המקומית שהוא נוטע בהם. האירועים הגדולים שאנחנו יוזמים הם נדבך בתיקון התדמית הירודה. הם מפיחים תקווה בקרב תושבי העיר ואף מכוונים להביא לכאן תושבים חדשים. האתגרים רבים, והפעילות הסטודנטיאלית היא רק כחלק אחד בפאזל שלם של גורמים, המצטרפים יחד לתמונה הגדולה. מדובר בתהליך ארוך טווח, שהשפעתו תיראה בעוד שנים".


בתפקידו הנוכחי, אחראי על ההשכלה הגבוהה והתרבות במרכז לצעירים בלוד, הוא מקדם את נושא ההשכלה הגבוהה בקרב צעירי העיר. אחד האתגרים הגדולים שאיתם הוא מתמודד הוא שילוב האוכלוסייה הערבית בַּפרויקטים ורתימת הצעירים הערבים לשינוי.


"הספקנים רבים", אומר מנצ'יק, "אבל הקהילה והמוסדות העירוניים מחבקים אותנו ומאמצים את הפרויקטים. יותר ויותר צעירים מקומיים מצטרפים, ואני מקווה שעוד סטודנטים רבים יגיעו לכאן להמשיך את הפעילות הזאת". 

 

 

 

לכתבות נוספות...

מינויים חדשים

טלי פארי תשובה מונתה למנהלת בית ספר "אביב" ברמת אביב ג'

מרדכי (מוטי) לוי מונה לסגן נשיאת בית המשפט השלום באילת

יאיר פינס מונה למשנה למנהל רשות מקרקעי ישראל

לירן איזנברג מונה לסמנכ"ל טכנולוגיות בחברת ואלינור

יעקב (ינקי) קוינט מונה למנהל רשות החברות

עו"ד טל אברהם מונתה לסניגורית הציבורית המחוזית של מחוז צפון

זאביק הירשמן מונה לסמנכ"ל מערכות המידע של קבוצת G4S בישראל

איתי בר-נחום מונה למשנה למנכ"ל ב-HackerU

יהודה ונדרולדה מונה לסמנכ"ל הכספים של הבורסה

מיה דבש מונתה לאוצרת הראשית של מוזיאון העיצוב בחולון

איתמר בן דוד מונה לתפקיד יו"ר ועדת התכנון המחוזית של מחוז חיפה

צאלה וקסמן גונן מונתה לסמנכ"לית שירות והסברה בעיריית כפר סבא

סגי איתן מונתה כחברה מטעם הציבור במועצה המנהלית של בנק ישראל

ישי דה ליאון מונה לדירקטור במחלקת ההיי טק של פירמת פאהן קנה

שאול דנקור מונה למנכ"ל חברת מנדלסון תשתיות ותעשיות

ענת גואטה מונתה ליו"ר הרשות לניירות ערך

אמיר שניידר מונה למנהל תחום הדיגיטל בבנק הפועלים

עו"ד מיה גבאי טובול מונתה ליו"ר אנגל משאבים

אודי שוסב מונה למנכ"ל תאגיד "פלג הגליל"

מיקי שטרסבורגר מונה לסמנכ"ל מסחר וקשרים תעופתיים באל על

ד"ר רונן יוכפז מונה למנהל אגף הפיתוח בחטיבת המחשוב של בנק הפועלים

ארז כלפון מונה ליו"ר למנהלת הליגות בכדורגל

לכל המינויים החדשים