לחפש עבודה ללא ניסיון

גם בוגרי אוניברסיטה טריים, ללא ניסיון תעסוקתי משמעותי, יכולים למצוא עבודות איכותיות ולהשתבץ בתפקידים מבוקשים בתחום ההיי טק או בחברות מבוקשות בתחומי השיווק והמכירות. הנה כמה עצות לחיפוש משרות ולהתמודדות עם ראיון העבודה, שיעזרו לכם לצלוח את המשימה, גם ללא ניסיון:  


חיפוש משרות פעיל, יסודי ויצירתי: מומלץ להקדיש לפחות שלוש שעות ביום לחיפוש עבודה בכל הערוצים האפשריים. מומלץ לבדוק בלוחות הדרושים הגדולים ובאלה המתמחים בתחום המקצועי המבוקש, לפנות לחברות ההשמה הגדולות ולאלה המתמחות, להצטרף לקבוצות הפייסבוק והלינקדאין הרלוונטיות, למצות את מאגר החברים תוך שימת דגש על מכרים שכבר עובדים בתעשייה, לפנות לאתרי המעסיקים הרצויים, למרכז הקריירה באוניברסיטה, להשתתף במפגשי בוגרים, בערבי זרקור ובירידי תעסוקה.


תיק עבודות עצמאי: מעסיקים פוטנציאלים רבים יעריכו מועמדים לעבודה עם יוזמה אישית, יכולת למידה עצמית ומודעות חברתית. לכן, בהעדר ניסיון תעסוקתי, כדאי ליזום וליצור באופן עצמאי תיק עבודות רלוונטי בהשראת התחום המקצועי או תחום עניין אחר, כמו בניית אתר אינטרנט, פיתוח אפליקציה, פרסום מסמך, הובלת קמפיין, ייזום אירוע או אפילו ניהול קבוצת פייסבוק.


כתבו מכתב מקדים המותאם לתפקיד: מכתב מקדים במייל הוא הזדמנות עבור מחפש העבודה ל'פרומו' שיווקי שישקף את רצינות כוונותיו. מכתב ממוקד יגרום למגייס לפתוח את קובץ קורות החיים המצורף, וגם יעורר בו רצון להתקשר. כדי לכתוב מכתב מקדים, ניתן גם להשתמש בתבנית טקסט מוכנה מראש. על המכתב לכלול כ-5 משפטים ממצים על השכלה, ניסיון (אם יש) ויתרונותיו של הפונה.


לא להכביר פרטים בדף קורות החיים: הפרק המיותר ביותר בקורות החיים הוא זה העוסק בתכונות אישיות. במציאות התחרותית שבה המגייס סורק אלפי קורות חיים לכל משרה, חשוב לנצל היטב את דף קורות החיים לצורך הדגשת היתרונות המקצועיים. את התכונות האישיות המרשימות יהיה נכון יותר להוכיח בתחכום בראיון האישי באמצעות סיפורים על דילמות, אתגרים והצלחות.


שיפור הפרופיל: רובם המוחלט של המעסיקים בודקים את פרופיל המועמדים למשרות שלהם ברשתות החברתיות. לכן חשוב למלא את הפרופיל בכל הפרטים הרלוונטיים לגביכם וכן להסיר ממנו תמונות מביכות או התבטאויות בוטות. לא מומלץ למחוק לגמרי פרופילים מהמדיה, שכן חלק ניכר מהמעסיקים דווקא מעדיפים מועמדים שניתן לברר עליהם מידע ברשתות החברתיות.


התבלטות בפורומים ובקבוצות ברשתות החברתיות: מומלץ להגיב ולכתוב בפורומים מקצועיים ולהשתדל ולהפגין כמה שיותר ידע וכן לציין את מקום הלימודים שבו רכשתם את הידע הזה, שכן המגייסים ו'ציידי המוחות' מאתרים מועמדים למשרות, בין היתר גם באתרים אלו. עם זאת יש להקפיד ולכתוב רק בנושאים שבהם מחפש המשרה בטוח לגמרי בידע שלו.


ידע הוא יתרון: מועמדים חסרי ניסיון שמגיעים לראיון האישי בעמדת נחיתות כלשהי מול מועמדים מנוסים, רצוי כי יקדישו זמן בכל יום לקריאת כתבות, בלוגים ודיונים בפורומים העוסקים הן בתהליכי המיון והקבלה לתפקיד המבוקש והן בחידושים בתחום המקצועי שלו. הפגנת ידע עדכני ורלוונטי בראיון האישי, תקנה להם יתרון חשוב.


ספרו על עצמכם: שאלה זו שמגיעה בדרך כלל בתחילת הראיון נועדה בעיקר להפיג את המתח הראשוני ויש לענות עליה בטבעיות ובקצרה. כדאי להזכיר כמה פרטים אישיים חשובים ותחביבים מרכזיים, אבל לא להאריך בדברים או להתפזר לשלל נושאים וגם לא לעבור ישר לרקע המקצועי.


להבליט את היתרונות האישיים בהתאם לתפקיד: רצוי ללמוד ולהכיר את מאפייני המשרה המבוקשת ולהבליט את היתרונות האישיים בהתאם. רצוי לצרף סיפור אישי, שימחיש את הנאמר. באין ניסיון מקצועי מעולם העבודה ניתן לגייס את הניסיון מתקופת הלימודים כדי לספר על ההתמודדות עם מצבי לחץ בתקופת המבחנים ועמידה במועדי הגשת עבודות. 


התכונה השלילית: השאלה המתייחסת לחולשות המועמד, נועדה לבחון כנות ואמינות שכן המראיין לא מצפה מהמועמדים להיות מושלמים. התשובה יכולה לכלול כל דבר שלא ירמז בשום צורה על בעיות עם מוסר עבודה, קבלת מרות או עמידה בזמנים/יעדים. דוגמאות אפשריות לתשובות: המועמד מודה כי הוא חושב על ענייני עבודה גם בבית, נוטה להצעות ייעול על דברים שאינם באחריותו, לא תמיד יודע לתעדף בעצמו משימות מרובות, ועוד.


הגדרת ציפיות שכר: כשנשאלים בראיון על ציפיות השכר, מומלץ לבקש בנימוס את הטווח שהוגדר על ידי המגייס כשכר למשרה וכתגובה לאשר שיש התאמה. אפשר גם לציין שהתשובה תלויה במספר השעות, מורכבות התפקיד או התנאים הנלווים.


להכין ממליצים מראש: המעסיקים כיום שמים דגש מיוחד על שלב בדיקת הממליצים בסינון מועמדים. לפיכך, מומלץ להגיע לריאיון מוכנים מראש עם שמות של שני ממליצים פוטנציאליים למקרה הצורך. יש להתאים את הממליצים למשרה ורצוי ששניהם יהיו מנהלים ישירים. באין ניסיון תעסוקתי, כדאי לתת שמות של מרצים בקורסים שעסקו בתחום הרלוונטי לתפקיד המבוקש. 


יתרון במשא ומתן: מועמד המציין בפני המגייס כי יש בידיו הצעה ראויה במקום עבודה אחר, מבלי לחשוף את הפרטים עליו, יהפוך לאטרקטיבי יותר בעיני המעסיק הפוטנציאלי. כדאי לציין מידע זה לפני עריכת המשא ומתן וגיבוש חוזה ההעסקה, כך יזכה המועמד לתהליך מזורז יותר ולהצעת שכר גבוהה יותר. 


משפטים שלא מומלץ לומר למראיינים: "האמת ששלחתי להרבה משרות, אז אני כבר לא זוכר"; "אני בדיוק באמצע משהו עכשיו, אז דברי אתי מחר"; "אגיד לך מה ציפיות השכר שלי נטו אחרי כל המסים וההפרשות"; "זאת לא חברה שעושים בה גם שעות נוספות, נכון?"; "מעולה, קבענו. ואיך אמרת שקוראים לך שוב?"


הפקת לקחים מכישלונות: מועמדים למשרה שעברו מיונים לתפקיד ובסופם התבשרו כי לא נבחרו למשרה, רצוי כי ינסו לברר עם המגייס את הסיבות לכך. מועמד שיסביר למגייס כי הוא מעוניין בביקורת בונה סביר להניח כי יתקל בשיתוף פעולה שיסייע לו ביישום הלקחים בניסיון הבא.

 


*יואב מלמד, יועץ קריירה ומנהל קבוצת הפייסבוק הפופולרית 'משרות הייטק ושיווק ללא ניסיון', הרצה בפני מבקרי יריד התעסוקה בבר-אילן בנושא חיפוש עבודה ובניית קריירה.

לכתבות נוספות...

מערכת AcadeME