מדריך לכתיבת קורות חיים

אי אפשר להמעיט בחשיבותם של קורות החיים בדרך למציאת עבודה ולתחילתה של קריירה מוצלחת. קורות החיים הם הרושם הראשוני שתעשו על מעסיק פוטנציאלי, וכאן – אין מועד ב'. אם כן, איך מבהירים למציע המשרה בכמה שורות, שאני האדם המתאים ביותר לתפקיד? איך מספרים לו עד כמה אנחנו חרוצים ומוכשרים מבלי להישמע שחצניים? האם יש צורך במכתב מקדים? עד כמה לפרט בפרטים האישיים? על כל אלה ועוד, במדריך הבא

בכל יום מתקבלים בחברות ההשמה מאות קורות חיים עבור כ-30 משרות פתוחות. 15 שניות בלבד הן הזמן הממוצע הדרוש למגייס מיומן כדי להבין מקורות החיים האם האדם מתאים לתפקיד. "המגייסים לא ממש קוראים אלא רק סוקרים את המסמך." אומרת ליאת בן תורה, מנהלת המחלקה לכתיבה מקצועית של קורות חיים באתר AllJobs . "לעתים הם אף נעזרים במערכות טכנולוגיות המסננות קורות חיים על פי מילות חיפוש". לדבריה, קורות חיים שנכתבו בצורה מושכלת ומתוך מחשבה תחילה, כמוהם "כמוצר על המדף שאריזתו מבליטה את יתרונותיו", והאריזה הזו היא שתגרום למגייס לבחור בו מבין עשרות ומאות מוצרים אפורים. 

 

אז איך עושים את זה?
ראשית, להתאים את קורות החיים למשרה עידית וינר, מנהלת גיוס מחברת ההשמה "כיוון ישיר", ממליצה ללמוד את תיאור המשרה המוצעת ולהתאים אליה פרטים רלוונטיים בקורות החיים. לדוגמה, אם מדובר במשרת מכירות, הבליטו ופרטו את הניסיון ואת התכונות הרלוונטיים והשתמשו במונחים מקצועיים כמו יעדים, טיפול בהתנדיות וכדומה.

לימדו עוד על התאמת קורות החיים למשרה בסרטון הבא:

 


מבנה המסמך

המסמך צריך להיות מחולק לשלושה חלקים עיקריים: פרטים אישיים , ניסיון תעסוקתי ומידע רלוונטי נוסף הכולל השכלה, שירות צבאי או לאומי, שפות, שליטה בתוכנות מחשב ותעודות הצטיינות רלוונטיות, אם ישנן. אין טעם להוסיף תכונות אישיות, אף אחד לא קורא את זה, ויש להימנע מכתיבת ציפיות שכר, "זה עשוי להרתיע מעסיקים" אומרת וינר.

 

פרטים אישיים

ציינו רק את הפרטים הבסיסיים לפי הסדר הבא: שם מלא, מספר טלפון נייד ועיר מגורים. בשלב זה אין טעם לכתוב את הכתובת המלאה, תא דואר וגם לא שמות ממליצים. לידיעתכם, אין כל חובה לציין מצב משפחתי, ארץ לידה וגיל.

   

סדר כרונולוגי או סדר חשיבות?

עדיף תמיד להתחיל מהסוף, מהלימודים האחרונים או מהתפקידים האחרונים שמילאתם לפי החשיבות שלהם עבור התפקיד המבוקש.

בן-תורה: "במקצוע החשבונאות לדוגמה, חשוב מאוד שתהיה למועמד אנגלית ברמה גבוהה, שליטה באקסל, ניסיון חשבונאי וציונים גבוהים. מי שרכש ניסיון של כמה שנים בעבודה חשבונאית יתחיל בתחום העדכני ביותר, בתיאור התפקידים האחרונים שמילא. לאחר מכן יציין את הלימודים והמיומנויות השונות.

 

לעומת זאת מי שסיים את לימודיו אך באחרונה ועדין לא רכש ניסיון מעשי, מומלץ לציין תחילה את לימודי התואר ולהדגיש הצטיינויות וידע נרחב באנגלית. לבסוף יש לפרט גם את הניסיון התעסוקתי עם דגש על עבודות הקשורות לתחום. בוגרים טריים וחסרי ניסיון תעסוקתי מתחום מדעי המחשב יכולים לפרט אחרי ההשכלה האקדמית בתחילת המסמך, גם את   הפרויקטים שעשו בפיתוח, את הטכנולוגיות והכלים שהם בקיאים בהם".

 

תעודות הצטיינות בלימודים או בעבודה, מקומן בתחילת המסמך ולא   בשורה קטנה בסוף אלא אם חלפו שנים רבות מאז התקבלו. כך גם לגבי התואר האקדמי, הכשרות שונות והשירות הצבאי או הלאומי.

 

מילוי חורים

תקופות אבטלה או הפסקות בין עבודות אינן נראות טוב בקורות החיים, ואם הן קצרות כדאי אפילו לא לציין אותן. תקופות אבטלה ארוכות יותר יש להסביר.

סמדר עמיחי-אביב, מנהלת תיקי לקוחות בחברת Info Center - Jobs Newsletter , המספקת גם שירותי כתיבה מקצועיים של קורות חיים, ממליצה לא לציין את סיבת העזיבה במקרים של מעבר בין עבודות. "ובוודאי לא להכניס לקורות החיים נימה אישית כמו 'אחרי 25  שנה של עבודה טובה ומסורה הם פיטרו אותי בלי להתבייש'".

 

במשרות זמניות, כדאי לציין את סיבת הזמניות למשל "החלפה לחופשת לידה". בדרך כלל לא צריך לפרט בקורות החיים את כל העבודות הזמניות שבהן עסקתם בזמן הלימודים, אלא אם הן רלוונטיות למשרה כמובן. כמו כן, בתפקידים בהם מעסיקים יעריכו יכולת ביצוע של מגוון משימות, חריצות ואחריות, אומרת עמיחי-אביב כי "כדאי להוסיף משפט אחד ממצה של כל העבודות בשמרטפות ובמלצרות". 

 

להימנע בכל מחיר משגיאות כתיב וניסוח

הקפידו שמסמך קורות החיים שלכם יהיה נקי משגיאות כתיב ושהניסוח יהיה תקני. אם לא יודעים כל כך טוב עברית או לא מעולים בניסוח, יש להיעזר בחברים או ביועצים מקצועיים. טעויות כתיב וניסוחים לקויים, כמו גם סימני קריאה, רק מרחיקים אתכם מהמטרה.   

 

סגנון הכתיבה

כלל הזהב הוא לכתוב את קורות החיים באופן תמציתי וברור. אין לכתוב בסגנון סיפורי אלא בנקודות. את התיאורים עדיף לכתוב בגוף שלישי לדוגמה: "התפקיד כלל ניהול/טיפול, במקום ניהלתי/ טיפלתי". כמו כן יש לציין רק את השנים ולא להיכנס לפירוט של חודשים או תאריכים מדויקים. 

 

עיצוב קורקטי

מסמך קורות החיים צריך להיות קריא, ברור, נקי ונעים לעין. מומלץ להדפיס את המסמך על גבי עמוד אחד בלבד, להוציא מקרים מיוחדים כמו חוקרים ודוקטורים שצריכים לפרט רשימת פרסומים.

 

עדיף להשתמש בדף בצבע לבן המשקף את מידת הרצינות של המועמד. הפונט צריך להיות אחיד בגודל מקסימום 12 ובצבע שחור.

 

אפשר להכניס במסמך מעט קוים והדגשות אך רק בנקודות שרלוונטיות לתפקיד ובקמצנות מופלגת כך שהמסמך לא יהפוך לקשקוש מבולבל.

 

תמונה מוסיפה או גורעת?

לפעמים זה ירתיע ולפעמים ימכור. עמיחי-אביב: "אם כבר מכניסים תמונה אז שתהיה קטנה, ברורה ורשמית. כבר פגשתי בקורות חיים תמונות של חתנים בחופתם וכלות בשמלה לבנה, או גרוע מזה -   בחורות חייכניות בלבוש חושפני במועדון ובחורים בים בחליפת גלישה. תמונות לא מחמיאות, או גרועות ומטושטשות רק מקלקלות את הרושם".

 

לעשות שיעורי בית לפני, להתייעץ תוך כדי ולהיות סבלניים אחרי

הסיפור של כל אחד מאתנו מיוחד ומורכב בפני עצמו. לפיכך, ובמיוחד המתחילים שבכם, לא מומלץ להשתמש בדגם אחיד של קורות חיים מהאינטרנט אלא עדיף להתייעץ עם אנשים בעלי ניסיון.

לפני כתיבת קורות החיים כדאי לעשות שיעורי בית וללמוד מה שניתן על החברה. ידע זה יכוון אתכם טוב יותר הן בבחירת המילים בקורות החיים והן בקביעת סדר החשיבות של הדברים. 

והכי חשוב, בשוק רווי במועמדים המתחרים על מספר מועט יחסית של משרות כדאי להיות סבלנים ולהשקיע תשומת לב בכל מסמך קורות חיים שנשלח.

 

מכתב מקדים

בכמה מחברות ההשמה מעדיפים לוותר על המכתב המקדים כי הוא פחות רלוונטי להן. עם זאת לא מומלץ לוותר עליו. מטרתו של המכתב המקדים היא להדגיש בשורות אחדות את תכונות המועמד הרלוונטיות למשרה, ניסיונו בתחום המקצועי הנדרש והמוטיבציה שלו לבצע את התפקיד. המכתב המקדים הוא הזדמנות טובה למועמד למשוך את תשומת לבו של המגייס למועמד ולבלוט מבין מאות ולעתים אלפי קורות חיים שהוגשו לאותה משרה.

 

לפיכך, כדאי להשקיע עוד שעה בחשיבה, חקירה ולימוד על החברה המעסיקה ועל התפקיד המוצע ולכתוב מכתב מקדים שיציין בתמציתיות מהי הזיקה המיוחדת שיש לכם לתפקיד המוצע ומדוע דווקא אתם, יותר מכולם, האדם המתאים לו.

 

לכתבות נוספות...

מערכת AcadeME