למען הקהילה

ברוח הפסוק ו"אהבת לרעך כמוך", מדגישה אוניברסיטת בר-אילן גם את חשיבותם של ערכי המעורבות החברתית וההתנדבות. במסגרת זו תומכת האוניברסיטה בשלל פרויקטים ומעודדת חברי סגל וסטודנטים להשתתף  בפעילות למען הקהילה ולהיות גורמים משפיעים בחרברה הישראלית.  

 

כמה מהפרויקטים הבולטים בתחום המעורבות החברתית הן הקליניקות המעשיות, המציעות לקהל הרחב סיוע וטיפול מקצועי חינם או בעלות סמלית. קליניקות אלו פועלות במחלקה לפסיכולוגיה, ביחידה ללימודי המשך של בית הספר לעבודה סוציאלית, בפקולטה למשפטים ובמחלקה לאופטומטריה.

 

הקליניקה הטיפולית לפסיכולוגיה מספקת טיפולים פסיכולוגיים המתבססים על מגוון הגישות הטיפוליות המקובלות. ניתן לפנות לקליניקה לקבלת עזרה נפשית, זוגית ומשפחתית. כמו כן מטופלים בקליניקה אנשים בעלי חרדות מסוגים שונים, טראומות, התקפי פאניקה ועוד.

 

אנשי המחלקה לפסיכולוגיה פועלים גם מחוץ לכותלי הקמפוס ובשיתוף עם משרד הביטחון מעניקים סיוע לנכי צה"ל פגועי ראש, במרכז השיקום ביפו.

 

ביחידה ללימודי המשך של בית הספר לעבודה סוציאלית, פועלות שלוש קליניקות טיפוליות:

 

הקליניקה לטיפול מיני, שבה ניתן סיוע לגברים, לנשים ולזוגות בהתמודדות עם בעיות בתחום המיני כדי שיוכלו לממש את הפוטנציאל המיני שלהם בהתאם לשלבי החיים שבהם הם נמצאים.

 

הקליניקה לטיפול זוגי ומשפחתי, המתמחה בטיפול בזוגות ובמשפחות החווים קשיים ומשברים בחיי הנישואין, בתחום ההורות וביחסי הורים-ילדים.

הקליניקה לטיפול באמצעות משחקים, שבה מטפלים בילדים בני 10-2 בשיטת ה-
Play Therapy. בשיטה זו ניתן לאבחן ולתת מענה טיפולי למגוון רחב של קשיים רגשיים והתנהגותיים של הילדים.

 

כל הטיפולים בקליניקות אלו ניתנים ע"י סטודנטים בעלי תארים מתקדמים בהדרכת אנשי הסגל הבכיר של התכנית, באווירה חמה, אמפתית, ורגישות לשונות התרבותית של הפונים. הקליניקות נגישות וזמינות לכל פונה ומחירי הטיפולים שווים לכל נפש.

בנוסף מקיים בית הספר לעבודה סוציאלית שיתוף פעולה עם משרד הביטחון, במסגרתו ניתן ליווי אקדמי ל-9 מועדונים שיקומיים-תעסוקתיים לנכי צה"ל ברחבי הארץ.

 


 

בפקולטה למשפטים פועלות שמונה קליניקות

שבהן מעניקים סטודנטים משנה ג' בצד עורכי דין מקצועיים ליווי וייצוג משפטי, ללא תשלום, לאנשים שידם אינה משגת. הקליניקות מתמחות בנושאים כמו זכויות של אנשים עם מוגבלויות, זכויות נשים בענייני משפחה, מדיניות סביבתית, פלילים, משפט אזרחי, גישור ויישוב סכסוכים ומשפט עברי. בד בבד עם עבודתם בקהילה, פועלים הסטודנטים בקליניקות לקידום הצעות חקיקה למען אוכלוסיות מוחלשות.

 
בפקולטה לרפואה בגליל
מתקיים מדי שנה אירוע "בית חולים לדובים" המזמן ילדים צעירים והוריהם למפגש היכרות ידידותי עם השירותים הרפואיים הניתנים בבית החולים ובמרפאות, במטרה להפחית את חששם מפני הטיפול הרפואי. במפגש ממחישים הסטודנטים לילדים, באמצעות טיפול בדובים ובבובות "חולים", את המתרחש במחלקות השונות של בתי החולים ואת התנהלותן של הבדיקות השונות. בנוסף, יוזמת הפקולטה קונצרטים עבור הקהל הרחב ובחג הפסח האחרון יצאו חברי סגל הפקולטה ליום התנדבות שבמסגרתו שיפצו את מועדון הקשיש בצפת.

 

המחלקה לאופטומטריה באוניברסיטת בר-אילן מציעה בדיקות ראייה לקהל הרחב ללא תשלום ובדיקות מיוחדות לפציינטים עם ראייה לקויה ואבחון בעיות עיניים. את הבדיקות מבצעים סטודנטים במסגרת ההתמחות בשנה הרביעית ללימודיהם, בפיקוח צמוד של דוקטורים לאופטומטריה.

 

המחלקה מפעילה מרפאות המטפלות בבעיות ייחודיות בתפקודי עיניים וקליניקה לעדשות מגע. בחנות הקליניקה ניתן לרכוש משקפיים, עדשות מגע, תמיסות ואביזרים מיוחדים במחירים מוזלים.

 

 

בנוסף, פועלות באוניברסיטה תכנית להידברות שמארגן דיקאנט הסטודנטים. התכנית מציפה ועוסקת בקונפליקטים הבוערים ביותר בחברה הישראלית במטרה לגשר על הקטבים ולטפח בקרב הסטודנטים ראיה של מעורבות, אחריות ומנהיגות חברתית.

 

 

למען הקהילה