השקעות הון – מדריך למתחילים

השקעת הון בבורסה לניירות ערך היא אחת הדרכים המועדפות בישראל לשמר את ערכו של הכסף. השקעה מושכלת יכולה להניב תשואות יפות למשקיע, אך הדרך לרווחים רצופה גם בלא מעט סיכונים והפסדים כספיים. אז איך עושים את זה? פרופ' בני לאוטרבך מומחה לשוק ההון, מרצה בבית הספר למנהל עסקים בבר-אילן וראש הקתדרה לממשל תאגידי, מסביר את עקרונות היסוד בהשקעת הון.

 

להתחיל בסכומים קטנים

לפני שנכנסים להשקעות, ממליץ פרופ' לאוטרבך להתחיל לעקוב אחר החדשות והפרשנויות המתפרסמות על שוק ההון והכלכלה בכלל בעיתונות הכלכלית. "כמו בכל נושא אחר, גם כאן כדאי לעשות ניסיונות ראשונים בסכומים קטנים כדי לראות איך מתנהלים עם השקעה כזאת ואם זה לא גוזל יותר מידי זמן ותשומת לב".

 

בית השקעות

בתי השקעות המנהלים את חשבון ההשקעות עבור המשקיע גובים תמורת עבודתם עמלות גבוהות שפוגמות בתשואות וברווחים. עם זאת, מי שאינו מוכן להקדיש לכך את הזמן הדרוש, אינו מתעניין בנושא או שעצביו אינם יכולים לשאת את המתח, עדיף כי ישקיע את כספו באמצעות בית השקעות.

 

לא לשים את כל הביצים בסל אחד

עיקרון הפיזור שומר על המשקיע מפני לקיחת סיכון גדול בכך שהוא מפזר את השקעתו בכמה אפיקים. לדברי פרופ' לאוטרבך עדיף להשקיע בתעודת סל, או בקרן נאמנות המפזרות את הסיכון. כלל זה תופס גם לגבי אגרות חוב. "השקעה באגרת ממשלתית לטווח שהמשקיע חפץ בו ותעודת סל המבוססת על מדד אגרות חוב של חברות, ימנעו את התלות בגורלה של מניה בודדת או חברה בודדת".

 

השקעה לטווח קצר

משקיע שיודע מראש כי יזדקק במשך השנה הקרובה לסכום כסף מסוים עדיף שיחזיק סכום זה בהשקעה נזילה המאפשרת את פדיון הכסף במהירות יחסית וללא קנסות כמו בקרנות נאמנות כספיות הפטורות מדמי שמירה או קרן פיקדונות שמפיצים גורמים מחוץ לבנק. חשוב להשוות את הריבית בכל קרן.

 

השקעה לטווח בינוני של 1-3 שנים

סכום כסף המיועד להוצאות עתידיות הצפויות מראש בטווח של שנה עד שלוש שנים, כדוגמת אירועים משפחתיים, רכישת רכב או דירה וכיוב' ממליץ פרופ' לאוטרבך להשקיע בינתיים, כך שרוב הסכום יושקע באגרות חוב  צמודות ואגרות חוב שקליות לטווח של עד 3 שנים, ומיעוטו במניות. "אם שערי הריבית יעלו עם הזמן, תינתן עדיפות להשקעה באגרות חוב קצרות מועד. כמו כן, צריך לבחון את תשואות המניות. אם הן תהיינה גבוהות מתשואות אגרות החוב רצוי להשקיע גם במניות".

                                    

אגרות חוב

בהתאם לעקרון הפיזור אומר פרופ' לאוטרבך כי בהשקעה באגרות החוב מומלץ לחלק את הכסף בין אגרות חוב ממשלתיות ואגרות חוב של חברות. כמו כן, כדאי לחלק את הכסף בין אגרות חוב שקליות ואגרות חוב צמודות מדד.

"את ההשקעה באגרות החוב ניתן לבצע באמצעות קרנות נאמנות ו/או תעודות סל המתמחות בנושא. לדוגמא, ההשקעה באגרות חוב חברות יכולה להתבצע באמצעות תעודות סל על מדדי התל-בונד, שזה מדד של עשרים אגרות החוב הגדולות בישראל שצמודות למדד".

מניות

גם את ההשקעה במניות, כדאי לחלק שווה בשווה בין הארץ לחו"ל. חלק מההשקעה במניות חו"ל ממליץ פרופ' לאוטרבך לרכז בתעודות סל על מדדי מניות בארה"ב ואת השאר באירופה ובתעודת סל המבוססות על מדד המניות העולמי. "מחקרים הוכיחו כי לתעודות הסל תשואה גבוהה בממוצע מאשר לקרנות הנאמנות".

 

השפעת תנודות שערי החליפין

השקעה במניות חו"ל, מדגיש פרופ' לאוטרבך, גוררת חשיפה לשער החליפין של המטבע הזר ומעלה את הסיכון שבהשקעה. "אם תרכשו לדוגמה, ב-10% מסכום ההשקעה קרנות נאמנות או תעודות סל של מניות חו"ל, יהיה סכום זה חשוף לתנודות בשער החליפין. כדי לצמצם את החשיפה הזו קיימות תעודות סל המבוססות על מניות חו"ל עם הסיומת שקלי. תעודות אלה אינן חושפות את המשקיע לתנודות שער החליפין". עם זאת ולמרות הסיכון הכרוך בכך, סבור פרופ' לאוטרבך כי חשיפה מסוימת למטבע חוץ רצויה, למקרה של תנודות חריפות שעלולות להתרחש גם בכלכלה הישראלית.

 

השקעה לטווח ארוך

סכום הכסף שניתן להשקיע לתקופה של מעל 3 שנים הוא שכבת ההון בהשקעה. סכום זה ניתן לדברי פרופ' לאוטרבך, לסכן קצת יותר זאת כיון ששוק ההון נותן בממוצע תמורה גבוה יותר לסיכון. את ההשקעה לטווח ארוך הוא ממליץ לחלק 50% במניות ו-50% באגרות חוב קצרות מועד עד 3 שנים ובאפיקים נזילים, וכן לחלק את הסכום בין אגרות החוב השונות ובין המניות.

 

אורך רוח

להשקעה במניות נחוצים סבלנות ואיפוק. יש תקופות של ירידות שערים שלאחריהן מגיעות תקופות של עליות. באופן ממוצע, למניות תשואה גבוהה מאגרות חוב ומקרנות נזילות. עם זאת הסיכון בהן גבוה יותר.

 

להתמקח על עמלות

משקיע המחזיק ברשותו חשבון ניירות ערך יכול להתמקח עם הבנק על גובה העמלות. לדברי פרופ' לאוטרבך ניתן לקבל הנחה של 90-100% בדמי השמירה שגובים הבנקים וכן ניתן לצמצם את עמלות הקניה והמכירה לכיוון של 0.1%.

 

היזהרו משמועות

"המשקיע צריך להיזהר מכל מיני שמועות ועצות, שיפתו אותו לספקולציות כמו השקעה במניית נפט או במניית היי טק מסוימת". אומר פרופ' לאוטרבך. "במקרים רבים הטיפים הללו אינם מועילים ומסכנים את ההשקעה.

לכתבות נוספות...