ידידים חדשים-ישנים בחוף הים השחור

בנובמבר 2017 משלחת מאוניברסיטת בר-אילן בראשות פרופ' יובל גרעיני מהמכון לננוטכנולוגיה וחומרים מתקדמים, טסה לביקור בטביליסי, גאורגיה, שם נפגשה עם נציגים בכירים מהקהילה המדעית המקומית. המפגש ההיסטורי יוביל, על פי כל הציפיות, לשיתוף הפעולה האקדמי הראשון אי פעם בין ממשלת גאורגיה ואוניברסיטה ישראלית

בנוסף לפרופ' יובל גרעיני מהמחלקה לפיזיקה ולשעבר ראש המכון לננוטכנולוגיה וחומרים מתקדמים בבר-אילן, המשלחת לגאורגיה כללה את פרופ' יצחק מסתאי וד"ר פילחז נניקשווילי מהמחלקה לכימיה בבר-אילן, פרופ' אורית שפי מהפקולטה להנדסה ע"ש אלכסנדר קופקין, וד"ר עמוס שרוני מהמחלקה לפיזיקה. "לוח הזמנים השאפתני שלנו בביקור כלל שלושה ימים של פגישות עם מדענים בכירים משש האוניברסיטאות המובילות בטביליסי בירת גאורגיה", מספר פרופ' גרעיני. "מהרגע שהגענו קלטנו איזה שפע של מדענים מוכשרים יש לגאורגיה להציע, והבנו שזו הזדמנות נפלאה עבורנו לשיתוף פעולה מחקרי עימם", מצהיר גרעיני.

היוזמה לשיתוף פעולה זה הועלתה על ידי ד"ר נניקשווילי, העובד בצוות המעבדה של פרופ' דוד זייתון בבר-אילן. נניקשווילי עלה לישראל כחלק מתוכנית קמ"ע (קליטת מדענים עולים מברית המועצות לשעבר). "פילחז מכיר מישהו בממשלת גאורגיה, והוא דחק בי במשך זמן רב לארגן משלחת לגאורגיה. לשמחת כולנו הוא לא ויתר עד שהסכמתי", צוחק גרעיני.

שתי מדינות, מטרה אחת משותפת

גאורגיה היא מדינה זעירה בגודל 70,000 מ"ר ואוכלוסיה של 4 מיליון איש, הנמצאת בצומת שבין מערב אסיה ומזרח אירופה, לאורך חופי הים השחור. רוב אזרחי המדינה הם נוצרים אדוקים במגוון זרמים, מוקפים במדינות מוסלמיות באזור למוד מלחמות – בדומה לישראל.

לגאורגיה היסטוריה עשירה בת 3,000 שנים. בתחילה המאה ה-4 לספירה הגאורגים הפכו לנוצרים. הממלכה הגאורגית הייתה בשיא תפארתה במאות ה 12-13, שלאחריהן החלה הממלכה להתפורר, ולבסוף נמחקה תחת ההגמוניה של המונגולים, האימפריה העותמאנית והשושלת האיראנית. מאוחר יותר גאורגיה הפכה לחלק ממדינות ברית המועצות והגוש הקומוניסטי עד לפירוקו בשנת 1992, שהותיר את גאורגיה במשבר כלכלי קשה. "לא היה כסף לאוכל, חשמל או תרופות, ובטח שלא למדע. היינו צריכים להתחיל מחדש. כיום המצב משתפר והממשלה מקצה מעט תקציבים לפיתוח ומדע", מספר גרעיני.

למרות הציוד המדעי המועט, גרעיני מדגיש שקיים בגאורגיה בסיס מצויין לפיתוח פוטנציאלי של מחקר מדעי. "נפגשנו עם מדענים מוכשרים שלמדו במוסקבה ובסנט פטרסבורג. הם להוטים להרחיב את תשתיות המחקר במדינתם, ויש להם מחקר יישומי ותיאורטי ברמה גבוהה מאד. גם הם, כמונו בישראל, מתמודדים עם בעיה של בריחת מוחות", הוא מוסיף.

תחילתה של ידידות מופלאה

המשלחת מבר אילן התקבלה בזרועות פתוחות, ולוותה לאורך כל הביקור על ידי סגן השר לחינוך ומדע של גאורגיה, פרופ' תמאז מרסגישווילי. המשלחת נפגשה עם סגן המנכ"ל של הקרן הלאומית למדע של גאורגיה ד"ר נינו גאששילדזה, ועם הרקטורים של כל האוניברסיטאות המובילות במדינה. "הם מודעים למחקר המדעי פורץ הדרך בישראל, ורוצים בכל מאודם לשתף עימנו פעולה", מציין גרעיני.

"שבתאי צור, שגריר ישראל בגאורגיה, תיאר את העם הגאורגי כבעלי אהבת אדם אמיתית, אשר מתגאים בסובלנותם לכל הדתות והאמונות. הקהילה היהודית בטבליסי קיימת מאז שנת 500 לפנה"ס, ובין שתי המדינות היה מאז ומעולם קשר מיוחד. במשך מאות שנים יהודים ניהלו את חיים ללא מפריע בגאורגיה, והעם הגאורגי הגן על היהודים ושמר על קשרי הקהילה החמים עימם. הגאורגים גאים מאד גם בשוויון המגדרי במדינתם, ותפקידים בכירים רבים במדינה מאוישים על ידי נשים", אומר גרעיני.

גרעיני מדגיש את חשיבות שיתוף הפעולה הזה עבור בר אילן ועבור המכון. "אנחנו יכולים ללמוד מהם רבות. אני צופה ששותפות זו תתחזק עם השנים, ושסטודנטים משם יבואו ללמוד ולחקור בבר אילן. זה יכול להוסיף רבות לאווירה הבינלאומית בקמפוס שלנו, ולהעלות את הרמה האקדמית. שלא לדבר על הגדלת מספר הסטודנטים שלנו, בייחוד במסלולי מחקר לתארים מתקדמים", אומר גרעיני.

גרעיני אמר שהסכם הבנות ייחתם בקרוב, ויכלול הסכם שיתוף פעולה של 10 חוקרים. בישראל כבר מתכננים טקס רשמי, שלאחריו ייערכו ביקורים הדדיים בשתי המדינות. "המארחים שלנו בגאורגיה הדגישו את חשיבות הקשר הזה עבורם, ואת רצונם לשתף עימנו פעולה," אמר. "הם מקדמים בברכה קשר עם כל מדינה מערבית עם רמת מחקר גבוהה, ושימוש בציוד המחקרי שלנו יכול להועיל ולקדם אותם משמעותית", אומר גרעיני.

לשיתוף הפעולה האקדמי פוטנציאל עצום עבור שתי המדינות בזכות המדענים הגאורגיים המומחים, הקרבה הגאוגרפית, וכמובן הידע והציוד שיש לבר אילן להציע. "אנחנו אמנם מכון לא גדול לננוטכנולוגיה, אבל כל שינוי גדול מתחיל בצעד אחד קטן", מצהיר גרעיני. "אין לי ספק ששותפות חשובה זו מסמנת את תחילתה של ידידות מופלאה", הוא מסכם.

 

לכתבות נוספות...