חיסול הגרורות ללא פגיעה בתאים בריאים

תרכובת סינתטית, התוקפת ומשמידה את האנזים החיוני למערך ייצור האנרגיה של גרורות סרטניות; כל זאת ללא פגיעה בתאים בריאים פותחה בידי פרופ' אורי ניר וצוותו מהפקולטה למדעי החיים ע"ש מינה ואבררד גודמן, בבר-אילן.


לתאים גרורתיים, כלומר תאים סרטניים הניתקים מהגידול הראשוני, יש יכולת שרידות בתנאי מחיה קשים שעיקרם זמינות נמוכה של חומרים מזינים בסיסיים כמו גלוקוז. התאים עושים זאת באמצעות תכנות מחדש של המערכת המטבולית ומערך ייצור האנרגיה העצמית שלהם. 


כדי לאתר את המנגנון האחראי על ייצור האנרגיה העצמית בתא הסרטני, חיפשו החוקרים ומצאו רכיב שאינו מצוי בתאים בריאים, ומסוגל להביא לייצור אנרגיה בתאי סרטן גם בתנאי מצוקה. כך אותר במיטוכונדריה (האיבר היוצר אנרגיה בתוך התאים) של התאים הסרטניים האנזים FerT . כשפגעו החוקרים בתפקודו של אנזים זה, התקשו התאים הממאירים לייצר אנרגיה - ומתו.

אנזים זה, כך התברר לחוקרים, מצוי במצב נורמלי בתא מסוים אחד – תא זרע. פרופ' ניר: "תאי הזרע הם התאים היחידים המפעילים את הפונקציות שלהם מחוץ לגוף. תאי הזרע, כתאי הגרורות, מתייחדים ביכולתם לייצר אנרגיה בתנאי מחיה קשים ומגבילים. עם היכנסם לתעלת הלידה הנשית, שבה אין אספקת דם עבורם, הם מייצרים ומנצלים כמויות גבוהות של אנרגיה כדי לנוע במהירות לכיוון הביצית. תאי גרורה סרטניים "אמצו" אנזים זה מתאי זרע ומצאו דרך לבטא אותו במטוכונדרהי שלהם".

 
בשימוש בגישות כימיות ורובוטיות מתקדמות, פיתח הצוות תרכובת סינתטית המכונה E260 . תרכובת זו נקשרת  לאנזים FerT, פוגעת בפעילותו וגורמת לקריסה מוחלטת של 'תחנת הכוח', המיטוכונדריה בתאי סרטן. התאים הסרטניים מחזירים מלחמה ומנסים להשתקם, אך המשבר האנרגטי  והמטבולי הזה מביא בסופו של דבר למותם של תאי הגרורה.


תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת המדעי המוביל Nature Communications. החומר החדש נוסה בהצלחה במעבדה והחוקרים מקווים לעבור לשלב הניסויים הקליניים.

 

לכתבות נוספות...