המכון לננטכנולוגיה וחומרים מתקדמים – חממה בין-לאומית לחוקרים

ד"ר ויג'יי בהושאן קומאר, חוקר בתחום החומרים המתקדמים מהודו, חולם לחזור לארצו לאחר השלמת הפוסט דוקטורט במכון לננוטכנולוגיה וחומרים מתקדמים בבר-אילן, ולהביא לשם את בשורת הסונוכימיה ויישומיה הביו רפואיים. 

ד"ר ויג'יי בהושאן קומאר הגיע לפני חמש שנים מהודו למכון לננוטכנולוגיה וחומרים מתקדמים בבר-אילן, להשלמת הדוקטורט שלו בכימיה. מחקרו המתנהל בהנחייתו של פרופ' אהרון גדנקן, מתמקד בתחום החומרים, ובסינתזה של מיקרו וננו חלקיקים של מתכות שונות. מחקרו עושה שימוש  בסונוכימיה, שיטה המשלבת שימוש בגלי קול שפותחה לציפוי משטחים בננו-חלקיקים. הוא גם חוקר נקודות פחמן לקטליזם, המרת ביו-מסות ויישומים ביו רפואיים.


ד"ר קומאר מספר כי בחר להשלים את הדוקטורט שלו באוניברסיטת בר-אילן, בשל המוניטין שלה בתחום הננוטכנולוגיה בישראל וכיום הוא גם עורך בה את הפוסט דוקטורט שלו. "ב-2007 הוענק פרס נובל לפיזיקה לפרופ' אלברט פרט ופרופ' פיטר גרונברג, על גילוי התנגדות מגנטית עצומה. כששמעתי על כך החלטתי שזה יהיה התחום שבו אתמחה. למדתי אז לתואר ראשון בננוטכנולוגיה וננו מדעים, והגילוי סיקרן אותי כל כך, שנרשמתי ללימודי תואר שני במדעים באוניברסיטת טזפור, ובהמשך לתואר שני בהנדסת ננוטכנולוגיה באוניברסיטת היידרבאד". 


ד"ר קומאר הוא חוקר פורה אשר פרסם 46 מאמרים וזכה בפרסים ובמענקים בהודו ובישראל, ביניהם פרס הדיקן לתלמידי מחקר מצטיינים של בר-אילן. לאחרונה הוא הוזמן להשתתף בכנס לינדאו היוקרתי, המפגיש חתני פרס נובל בפיזיקה עם סטודנטים מכל העולם.


חוויה מיוחדת ציפתה לד"ר קומאר השנה, כאשר יחד עם קבוצה של סטודנטים בני ארצו הוא הוזמן להיפגש עם ראש הממשלה ההודי נרנדרה מודי, בביקורו ההיסטורי בישראל: "זו הייתה זכות גדולה לפגוש בראש הממשלה שלנו פעמיים במהלך ביקורו, והיה לי חשוב לשוחח אתו על מחקרי ולשבח את אוניברסיטת בר-אילן. עם זאת, שיתפתי אותו גם בקשיים שעומדים בפניי ובפני חבריי כאשר נרצה למצוא משרת מחקר בהודו. אני שואף לחזור לארצי כמדען ולשרת את עמי באמצעות מחקר וחינוך, ואני מקווה שאולי הפגישה הקצרה עם ראש הממשלה תתרום במשהו להגשמת החלום".

לכתבות נוספות...