ננו-קוסמטיקה

שוק הקוסמטיקה העולמי, המגויס כיום רובו ככולו לנושא האנטי-אייג'ינג, מגלגל כ-500 מיליארד דולר בשנה ומצוי בצמיחה מתמדת. עם זאת, עד היום עדיין לא נמצאה הדרך להעלים את הקמטים ביעילות, ובדרך לא פולשנית. פיתוח חדש שנולד במכון לננו-טכנולוגיה וחומרים מתקדמים בבר-אילן, עשוי לדברי פרופ' רחל לוברט ופרופ' דרור פיקסלר, לספק פתרונות מפתיעים בתחום זה.


"העור שלנו הוא איבר עמיד להפליא, ומעוצב כשריון המגן על גופנו ומאפשר לנו לשרוד בתנאי חום וקור קיצוניים", מסביר פרופ' פיקסלר, חוקר בפקולטה להנדסה וחבר במכון לננוטכנולוגיה וחומרים מתקדמים של בר-אילן. "אנו מכירים חומרים ששומרים על מראה צעיר של העור, אך השאלה היא – כיצד מחדירים אותם לעור?"


אחד החומרים המשמשים למלחמה בהזדקנות העור הוא החומצה ההילורונית שמיוצרת באופן טבעי בגופנו ומסייעת לשמור על נפח העור ולחותו. הזרקת חומר זה ממקור חיצוני לתוך העור מסייעת למילוי קמטים ולמטרות קוסמטיות נוספות, אך ייצורה באופן שיאפשר את החדרתה לגוף הוא תהליך יקר וממושך, וחלק ניכר ממנה הולך לאיבוד בעת ההחדרה.

 


פרופ' פיקסלר והצוות שלו בשיתוף פרופ' רחל לוברט פיתחו טכניקה מהירה ופשוטה לסנתוז את מולקולות החומצה ההילורונית שגודלן פחות מ-100 ננומטר. הטכניקה משמשת להמרת חומרים אורגניים נוספים כמו ויטמין B12 המוכר כנוגד חמצון, מתילן כחול המשמש לטיפול בפטרת ציפורניים, ואפילו פניצילין. לייצור הננו-חלקיקים, הצוות השתמש בטכניקות שונות המוגנות בפטנטים וחסויות.


"התכשירים הננו-אורגניים שאנחנו מייצרים בדרך זו", מסביר פרופ' פיקסלר, "קטנים מספיק כדי לחדור לעור בלי לשנות בדרך את המבנה הכימי המקורי שלהם. הטכנולוגיה עדיין נמצאת בחיתוליה אך היא צפויה לחולל מהפכה בתעשיות הרפואיות והפרמצבטיות".


לאחר יצירת הננו-חלקיקים, נדרש הצוות לוודא כי הם שמרו על יעילותם גם במבנה החדש. "אחד היתרונות של חומרים ננו-מטריים, הוא שטח פנים גדול יחסית בהשוואה לחומרים רגילים", אומר פרופ' פיקסלר. "בזכות כך, גילינו בננו-חלקיקים פעילות אנטי בקטריאלית ונוגדת חמצון מוגברת, בייחוד בננו-ויטמין B12 וננו-פניצילין, שהשמידו יותר בקטריות מפניצילין רגיל".


תוצר לוואי מסקרן נוסף של המחקר הוא פיתוחה של טכניקה אופטית מהפכנית העומדת בלב עבודת תואר שלישי של ענבר יריב. על מנת לבחון במדויק את עומק חדירת הננו-חלקיקים מתחת לעור, שהוא בעלות מוליכות אופטית נמוכה, נדרש הצוות לפתח טכניקה אופטית חדשנית ליצירת סימולציה של רקמות. "החדרנו לרקמת הניסוי ננו-חלקיקי מתילן כחול, שהוא חומר עם מקדמי פיזור ובליעה גבוהים, ומדדנו את עוצמת האור במספר מיקומים שנקבעו מראש", מסביר פרופ' פיקסלר. "כך הצלחנו לחשב את עומק החדירה המדויק של הננו-חלקיקים לעור, בטכניקה שאינה פולשנית". בקרוב, הוא צופה כי ניתן יהיה להשתמש בטכניקה זו לא רק בתעשיית הקוסמטיקה אלא גם לשימושים נוספים. "אפשר בדרך זו גם לשלוח קרן אור קטנה ממטוס זעיר ללא טייס ולזהות מרחוק את תוכן המטען שעל אניית משא".

לכתבות נוספות...