תנו למערכת החיסון לנצח

האימונותרפיה היא גישה מחקרית חדשה העוסקת בעידודה של המערכת החיסונית להילחם בכשלים של הגוף. פרופ' סיריל כהן חוקר במעבדתו שיטות שיאפשרו ליישם אותה באופן יעיל בטיפול במחלת הסרטן

 

בניסיון למצוא תרופה למחלת הסרטן, הולכת ותופסת את מקומה גישה מחקרית חדשה - אימונותרפיה. בניגוד לכימותרפיה הפוגעת בכל מערכות הגוף, החולות והבריאות גם יחד, האימונותרפיה מעודדת את מערכת החיסון הטבעית להילחם ולהרוס רק את התאים הסרטניים המתפתחים בגוף. בעקבות הצלחתם של מחקרים ופיתוחים בשנים האחרונות, כבר מותר לדבר על מהפכה של ממש בגישה לטיפול במחלת הסרטן.

 

פרופ' סיריל כהן, ראש המעבדה לאימונולוגיה של סרטן ואימונותרפיה בבר-אילן, מסביר כי האימונותרפיה מבוססת על גירוי של חלק ממערכת החיסון, למטרות ריפוי: "חלק מרכזי של המחקר בתחום הסרטן בשנים האחרונות מתמקד בתגובה של מערכת החיסון כנגד המחלה. תפקידה של מערכת החיסון הוא להגן על הגוף שלנו מפני פולשים זרים, אלא שהסרטן הוא לא פולש מבחוץ".

 

היות שהתאים הסרטניים הם קבוצה שהתפתחה מתאי הגוף, והם מתחלקים ללא הרף, השאלה הגדולה היא, האם מערכת החיסון מסוגלת לפגוע בהם ולמנוע את התפתחותו של מה שנגזר מהגוף עצמו. פרופ' כהן מסביר, כי מערכת החיסון אכן מסוגלת להרוג תאים סרטניים, אבל לסרטן יש יכולת להתנגד לפעילות של מערכת החיסון. מסיבה זו פותחו גישות שונות באימונותרפיה, המתבססות על חיזוק מערכת החיסון או הינדוס גנטי של מערכת החיסון, במטרה לעודד אותה לפעול כנגד הסרטן.

 

"אחת ההצלחות במעבדה", אומר פרופ' כהן, "קשורה בשיפור היציבות של הקולטן של תאי T, כדי להגביר את פעילות הזיהוי שלו. מחקרים נוספים שאנחנו עורכים מתבססים גם על מציאת סורקים חדשים, המזהים סוגים שונים של סרטן". תאי T הם תאים במערכת החיסון, המסוגלים להבדיל ברמת רגישות גבוהה במיוחד בין תא בריא לתא חולה.

 

בנוסף, שוקדים פרופ' כהן והחוקרים במעבדתו על איכות תגובת תאי מערכת החיסון מול התאים הסרטניים שמפרישים חומרים לעצירתם או לדיכויים. בשנתיים האחרונות פותחו בעולם נוגדנים המוזרקים לחולים וחוסמים פיזית את האפשרות של התאים הסרטניים לדכא את הפעילות החיסונית. במעבדתו של פרופ' כהן "מלמדים" החוקרים את תאי T למנוע בעצמם את דיכוי החיסוניות שלהם על ידי התאים הסרטניים. פרופ' כהן צופה כי עם הזמן תתפוס האימונותרפיה את מקומה בטיפול בסרטן. כבר כיום עולה מספר התרופות האימונותרפיות המאושרות לטיפול בסרטן, על מספר התרופות הכימותרפיות.
 
האתגר הבא הוא רפואה מותאמת אישית. גם המחקר באימונותרפיה נכנס כיום לשלב שבו יש צורך להתאים את הטיפול לכל חולה וחולה, כדי לנסות למזער את תופעות לוואי. משמעות המחקר בתחום, על הצלחותיו וכישלונותיו, הוא שיש לחוקרים היום כלים להתמודד מול הסרטן בצורה טבעית. פרופ' כהן: "אם נצליח להבין מהו המכשול, נוכל לשכלל את התגובה של מערכת החיסון ולהילחם במחלה ביעילות".

לכתבות נוספות...