הבנת הנקרא

מחקר חדש יאפשר למנועי חיפוש להבין משמעות של משפטים, לקבץ ולאגד את המסקנות הרלוונטיות מכל הידע שנאסף, ולתמצת עבורנו כמות עצומה של חומר מרחבי הרשת.

מנועי החיפוש העתידיים יסייעו לרופאים לייעל את הטיפול שהם מעניקים לחולים, ישמשו מנהלי חברות כאמצעי לשיפור שירותים חיוניים, ויאפשרו לשירותי הביטחון להבין בזמן קצר את הלך הרוחות ברשת ולתת לו מענה הולם ומידתי. "הבעיה הגדולה של החיפוש וההתמודדות עם מידע ברשת", אומר פרופ' עידו דגן מהמחלקה למדעי המחשב בבר-אילן, "היא הכמות העצומה של המידע הלא רלוונטי או החוזר על עצמו בניסוחים שונים".

במחקרו מלמד פרופ' דגן את המחשב להתייחס לדברים שנכתבים אחרת אבל מובילים לאותה המשמעות. מחקר זה הניב את שיתוף הפעולה המחקרי EXCITEMENT בהשתתפותן של ארבע קבוצות מחקר ושלוש חברות תעשייתיות מגרמניה, איטליה וישראל, שגם זכה בתמיכתו של האיחוד האירופי ובמימונו. בנוסף, אחת האפליקציות שפותחה בהסתמך על מחקרו של פרופ' דגן, עומדת כיום בשלבי התאמה לשימוש מוקדי השירות של החברות השותפות בפרויקט. האפליקציה מסווגת את מאות הפניות המתקבלות במוקד השירות מדי יום, וממיינת אותן לתחומים ולתת תחומים, וכך משקפת לחברה תמונת מצב מרוכזת. אפליקציה נוספת, המפותחת כעת במסגרת פרויקט גרמני-ישראלי יוקרתי (תוכנית DIP), תסייע בקבלת החלטות בתחום החינוך.

לכתבות נוספות...