פרס המדען הצעיר לשנת 2014 לסטודנטית לתואר שני למדעים מדוייקים

שיר ליבר, סטודנטית לתואר שני בפקולטה למדעים מדויקים, זכתה בפרס המדען הצעיר ל- 2014, מטעם חברת הצנטרפוגות LUM. מחקרה בתחום הנוזלים הקולואידיים חשף נתונים חשובים על הפיזיקה של החומר הגרגירי, האחראי לתכונות הייחודיות של חומרים נפוצים רבים כגון קרמיקה או זכוכית

 

שיר ליבר, 25, נמנית כיום עם צוות המעבדה של ד"ר אלי סלוצקין במכון לננוטכנולוגיה ולחומרים מתקדמים בבר-אילן. היא הגיעה למעבדה עוד בהיותה סטודנטית לתואר ראשון, בעקבות חיפושיה אחר מנחה לתואר שני. "באותו זמן עסק ד"ר סלוצקין בגיוס סטודנטים למעבדתו, והוא שאל אותי אם ארצה להשתמש בצנטריפוגה החדשה לבחינת התכונות של קולואידים – חלקיקים בגודל מיקרון המצויים בתמיסות," נזכרת ליבר, ומסבירה כי מכשיר זה, שיוצר על ידי חברת LUM הגרמנית, משמש לאפיון חלקיקים וניתוח התפזרותם.

 

כתיבת המאמרים המדעיים

ד"ר סלוצקין מספר כי קלט את ליבר למעבדה, נתן לה הסבר קצר ביותר על הצנטריפוגה ונסע להשתתף בוועידה בוינה. "כשחזרתי למעבדה נדהמתי לגלות שהמחקרים שלה חשפו מידע חדש ומרתק".

 

ליבר: "הצוות שלנו היה הראשון במכון שזכה לעבוד עם הצנטריפוגה הזו, לטעון אותה בדוגמאות ולנתח את התוצאות. הנתונים שאספנו שימשו כבסיס לכתיבת שני מאמרים: אחד בירחון Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS), אחד מכתבי העט המדעיים היוקרתיים ביותר בעולם, והשני במגזין Soft Matter".

 

ליבר, המופיעה ככותבת הראשית של המאמר ב-PNAS, בשיתוף עם ד"ר סלוצקין, עמיתה למעבדה ד"ר אלכסנדר בוטנקו, ושני מדענים נוספים, אפיינו את הקשר בין מבנה הנוזלים הקולואידיים ודחיסות המשקעים האמורפיים שמפיקים נוזלים אלה. המידע הניסויי של הצוות, שנאסף באמצעות שילוב בין הצנטריפוגה האנליטית ומיקרוסקופיה קונפוקלית, חשף נתונים חשובים על הפיזיקה של חומר גרגירי, האחראי לתכונות הייחודיות של חומרים נפוצים רבים, כגון קרמיקה או זכוכית.

 

פרס המדען הצעיר

לאחר פרסום המאמר הציע ד"ר סלוצקין כי ליבר גם תגיש את מועמדותה לפרס המדען הצעיר שיזמה החברה שייצרה את הצנטריפוגה, עבור סטודנטים העוסקים במחקר מתקדם. "כאשר הגיע האימייל המבשר על זכייתי גיליתי שהיו ארבעה מועמדים סופיים – מישראל, מאנגליה ומאיראן, ושאני זכיתי במקום הראשון".

 

ליבר הוזמנה להציג את ממצאיה בסדנה הבין-לאומית על ניתוח דחיסות ובחינת חומרים בברלין, במהלכה היא גם קיבלה את פרס המדען הצעיר ל-2014.

 

במעמד הענקת הפרס הדגיש חבר השופטים את חשיבות עבודת המחקר של ליבר לאפיון הדחיסות בחומרים שונים, ושיבח את המומחיות המדעית והמקצועית שהפגינה כשהציגה את מחקרה.

 

ליבר מציינת כי לד"ר סלוצקין חלק חשוב בהישג שלה, שכן הוא זה שעודד אותה לעסוק במחקר עצמאי, והוא שזיהה את ההזדמנות להגיש מועמדות לפרס. 

 

במקביל לתהליך כתיבת המאמר והגשת המועמדות לפרס הספיקה ליבר גם להתחתן עם אמיר ליבר, סטודנט בפקולטה להנדסה של בר-אילן. בעתיד היא מתכוונת להמשיך ללימודי דוקטורט. "הפיזיקה של חומר גרגירי היא תחום מרתק משום שבו שאלות רבות שטרם נענו," היא אומרת. "פיזיקה היא תחום שהתאהבתי בו עוד בתיכון, ולדעתי הוא ירתק אותי עוד שנים רבות".

לכתבות נוספות...