פרס ישראל לפרופ' שמא יהודה פרידמן

פרופ' שמא יהודה פרידמן המכהן כיום כראש המכון למחשוב במדעי היהדות באוניברסיטת בר-אילן הוא חתן פרס ישראל בתחום חקר התלמוד לשנת תשע"ד.

פרופ' פרידמן, 77, נולד בארצות הברית. הוא הוסמך לרבנות בבית המדרש לרבנים באמריקה, שם נמנה עם תלמידיו המובהקים של פרופ' ר"ש ליברמן ז"ל. בשנת תשכ"ו סיים את עבודת הדוקטורט שלו, "פירוש רבנו יהונתן מלוניל על מסכת בבא קמא". הוא לימד בבית המדרש לרבנים באמריקה, באוניברסיטת תל-אביב, באוניברסיטה העברית בירושלים ובאוניברסיטת הרווארד. כיום הוא עומד בראש המכון לחקר התלמוד ע"ש שאול ליברמן ונמנה עם מייסדיו של האיגוד לפרשנות התלמוד שגם בראשו הוא עומד. כמו כן הוא זכה בפרס לנדאו בתחום ספרות חז"ל ותקופת המשנה והתלמוד בשנת 2010 .

.

פרופ' פרידמן נמנה כיום עם בכירי החוקרים בתחום ספרות חז"ל. הוא מכהן כפרופסור לתלמוד בבית המדרש לרבנים באמריקה ( JTS ), ומלמד ומנחה סטודנטים לתלמוד באוניברסיטת בר-אילן זה שני עשורים. בנוסף, פרסם פרופ' פרידמן ספרים רבים וכמאה מאמרים בכתבי עת מדעיים בארץ ובחוץ לארץ בכל תחומי מחקר ספרות חז"ל, ובמיוחד בחקר התוספתא והתלמוד הבבלי. באוניברסיטת בר-אילן הוא הקים את אתר האינטרנט 'תורתם של תנאים', המציג תעתיקים של כתבי יד של ספרות התנאים .

בתחום המחקר התלמודי נחשב פרופ' פרידמן לחלוץ הפרשנות על דרך המחקר לתלמוד הבבלי ולחוקר הראשון שעסק בפרשנות מדעית, שיטתית ומקיפה, לתלמוד, תחום שהוא בעל חשיבות ומרכזיות עליונה לחקר ספרות חז"ל.

פרופ' פרידמן הקים ומנהל מפעלי מחקר המקדמים את חקר התלמוד ומנגישים את פירותיו הן לחוקרים והן לציבור הרחב המשכיל. עם מפעליו הבולטים נמנה מכון ליברמן, המציג תעתיקים של  כתבי יד של תלמוד הבבלי ללומדים באמצעות האינטרנט, ומאפשר להם להיעזר  באמצעי חיפוש משוכללים כדי לחקור את נוסח התלמוד הבבלי.

לכתבות נוספות...