תחרויות רובוקאפ בבר-אילן

בחודש מרץ הגיעו לקמפוס האוניברסיטה עשרות תלמידי תיכון מרחבי הארץ עם ברק של יצירתיות בעיניים ורעב לניצחון. ביד אחת הם יאחזו בספרי הנדסה, אלקטרוניקה ומחשבים וביד השנייה מברג מקדחה וכדורגל. אלו הם משתתפי תחרות רובוקאפ ג'וניור הישראלית, המתקיימת השנה בבר-אילן.

התחרות כוללת משחק כדורגל שבו מתחרים שני רובוטים מול שניים אחרים, ריקוד שבו מבצעים הרובוטים את צעדים ותנועות על פי מוסיקה שבחרו התלמידים, ותחרות הצלה שבה נדרש הרובוט לבצע משימה תוך התגברות על מכשולים רבים בדרכו.  

מטרת התחרות, אומר ד"ר אלי קולברג מהפקולטה להנדסה, המכהן גם כנשיא רובוקאפ ישראל, היא "לעורר את סקרנות התלמידים בנושא הרובוטיקה ולהעלות את המוטיבציה שלהם ללימודי טכנולוגיה. התחרות מאפשרת להם להכיר את שטח הרובוטיקה ומלמדת אותם דרך חדשה לפתח יכולות טכנולוגיות וחברתיות באמצעות שילוב תחומי האלקטרוניקה, חומרה, תוכנה, בקרה, ועוד, עבודה משותפת בצוות ופיתוח מערכת אוטונומית". כמה מהתלמידים הללו, הוא מוסיף, יגיעו בהמשך דרכם ללימודים אקדמיים ולמחקר באחת הפקולטות הקשורות בתחום הרובוטיקה בבר-אילן.

תוצר נוסף של הפעילות המחקרית הנעשית באוניברסיטה בתחום הרובוטיקה היא נבחרת הרובוטים של בר-אילן המייצגת את ישראל בתחרויות הכדורגל הבין לאומית של רובוקאפ.  

ד"ר קולברג מנחה את הנבחרת הסטודנטיאלית הישראלית: "מידי שנה מתחרות כ-40 אוניברסיטאות מהטובות בעולם, על הזכות להשתתף בתחרות העולמית. רק 24 מהן, מתקבלות ובשנתיים האחרונות הייתה נבחרת בר-אילן, ביניהן. ישראל משתתפת כיום באמצעות אוניברסיטת בר-אילן בליגה 'לרובוטים דמויי אדם בגודל של ילדים' ( KSL-Kid Size League ). תחת השם: "RoBIU .

 

התחרות כוללת מספר ליגות שמתמקדות באתגרי מחקר שונים. כל הרובוטים הם עצמאיים לחלוטין, מתקשרים זה עם זה ועובדים בלי התערבות אנושית חיצונית. כדי להניע את הרובוטים במשחק הכדורגל ולהביאם לשתף פעולה בינם לבין עצמם עד לניצחון, מסביר ד"ר קולברג, משלבים החוקרים תחומים כמו ראייה ממוחשבת, לוקליזציה, הליכה ותנועה, בינה מלאכותית, התנהגויות שוער וחלוץ, שיתוף פעולה קבוצתי, תקשורת ספרתית ועוד. "התחרות מאפשרת לנו לממש את הידע ההנדסי שנלמד ונחקר במערכות טכנולוגיות".

עוד מציין ד"ר קולברג כי בשנת 2012 השתתפה נבחרת RoBIU בתחרות וזכתה להימנות עם 8 האוניברסיטאות הטובות ביותר בעולם במחקר ברובוטיקה. הוא מדגיש כי חברי הקבוצות המשתתפות בתחרות רובוקאפ בליגת KSL הם בדרך כלל סטודנטים לתואר שני ושלישי מלבד נבחרת RoBIU שחבריה היו סטודנטים לתואר ראשון. תחרות רובוקאפ לשנת 2014   תיערך בתאריכים 19-25 יולי 2014 בברזיל .

אתר קבוצת RoBIU    

 

          

לכתבות נוספות...