פרופ' רות הלפרין-קדרי - האישה שלנו באו"ם

לציון יום האישה הבינלאומי אנו מביאים ראיון עם פרופ' רות הלפרין-קדרי על מעמד האישה בישראל ובעולם ועל תופעת הדרת הנשים. פרופ' קדרי, העומדת בראש מרכז רקמן לקידום מעמד האישה בפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר-אילן, היא חברה בוועדת האו"ם לביעור האפליה נגד נשים.

 

נושא הדרת הנשים שעלה באחרונה על סדר היום הציבורי, מטריד את מדינת ישראל, מעמיק את הקרעים בחברה הישראלית ומעלה שאלות על עתידה. פרופ' רות הלפרין-קדרי עוסקת בזכויות נשים כבר למעלה מעשרים שנה. פעילותה בתחום חברתי בוער זה היא דוגמה לתפקיד שיש לאנשי אקדמיה ולאקדמיה עצמה ביצירת השינוי החברתי. בגיל עשרים ושבע, עם סיום לימודי הדוקטורט שלה באוניברסיטת ייל, פיתחה הלפרין -קדרי תפיסת עולם שרואה את האקדמיה כנושאת תפקיד הטומן בחובו אחריות חברתית. "ידעתי שאשתמש באקדמיה לצורכי שינוי ועשייה בחיים עצמם ולא רק לצורך מחקר טהור, שגם אותו אני עושה. לעשייה חברתית, יש בעיני, חשיבות מרובה ואני שואבת ממנה סיפוק רב".

 

לקדם את זכויות הנשים במדינת ישראל

החוויות המעצבות שהשפיעו על בחירתה להתמקד בעשייה למען קידום זכויות נשים, היו לימודיה אצל פרופ' קתרין מקינון והחשיפה לפמיניזם אורתודוקסי בקהילה היהודית הסובבת את אוניברסיטת ייל בארה"ב. "לפני יותר מעשור פנו אלי ממשרד המשפטים וממשרד החוץ לכתוב את הדוח הראשון של ישראל לוועדה שבה אני חברה עכשיו. מתוך העבודה המקיפה שעשינו, עו"ד עטרה קניגסברג ואני, עלה צורך ברור במרכז שיעסוק בתיקונם של כל הליקויים שמצאנו בעת כתיבת הדוח. לא הרבה אחר כך הגיעה פנייה מאוניברסיטת בר-אילן להוביל את מרכז רקמן, זו הייתה הגשמת חלום ממש".

 

מרכז רקמן לקידום מעמד האשה ע"ש רות ועמנואל רקמן הוא גוף יחיד מסוגו בישראל שהוקם ביוזמתו של הרב פרופ' עמנואל רקמן, ממקימי אוניברסיטת בר-אילן ונשיאה בשנים 1986-1977. "הקמת מרכז כזה היא מעשה פורץ דרך שאפיין את דרכו של הרב פרופ' רקמן",  אומרת פרופ' הלפרין-קדרי, שהייתה גם תלמידתו. "התנאי שלו היה שאני אעמוד בראש המרכז, ובשבילי זו הייתה סגירת מעגל והגשמת השאיפות".

 

את המרכז מובילה כיום פרופ' הלפרין-קדרי, ומנהלת אותו עו"ד עטרה קניגסברג. המרכז פועל בערוצים מגוונים ונזקפים לזכותו לא מעט הישגים: בין היתר פעל המרכז ככוח חשוב במהלך קביעתו של התיקון החשוב ביותר בדיני המשפחה בשנים האחרונות – תיקון מספר 4 לחוק יחסי ממון (בשיתוף "קואליציית עיקר"). המרכז גם אחראי לתיקון חוק הפרוטוקולים, המחייב את הדיינים לרשום פרוטוקול דיון ולמסור אותו למתדיינים ולעורכי הדין בתום כל דיון.

 

מלבד פעילותו המשפטית גרידא, עוסק המרכז עוסק בגיוס לובי, בחקיקה ובמדיניות ציבורית. בינואר 2012 עברו והתקבלו בכנסת 2 הצעות חוק: האחת, תיקון שמבטל את שלילת מזונות הילדים מנשים שיוצאות לחו"ל, והשנייה, שמירת זכויות דיור ציבורי לנשים מוכות. 8 הצעות חוק נוספות נמצאות בשלבים שונים של חקיקה.

 

כדי להרחיב ולהעמיק את הדיון הציבורי בנושא, מפרסם המרכז גם כתב עת מקצועי, "הדין והדיין", שבו מפורסמים פסקי דין רבניים, בעריכתו של חוקר המשפט העברי פרופ' עמיחי רדזינר. כתב העת יוצא לאור הודות לתרומתם הנדיבה של עו"ד רומי תיגר ורעייתו אסתר המתגוררים בלונדון, אנגליה.

 

מניעת אלימות נגד נשים ועוני נשים בעולם כולו

בזכות מומחיותה וניסיונה רב-השנים נבחרה פרופ' הלפרין-קדרי לפני כמה שנים כחברה בוועדת האו"ם לביעור האפליה נגד נשים. בקדנציה הראשונה שימשה גם כסגנית יו"ר הוועדה, ולפני כשנה נבחרה לקדנציה שנייה.  "מבחינה גלובלית הנושא הקשה ביותר הוא אלימות נגד נשים, אלימות מינית ושימוש מזוויע בנשים ככלי נשק במלחמות. מעשים אלו חוצי גבולות. גם עוני של נשים בעולם הוא נושא כבד משקל ואולי הנושא המשפיע ביותר על קיבוע מעמדן הנמוך של נשים". כך טוענת פרופ' הלפרין-קדרי. "המומחיוֹת היושבות בוועדה מקבלות את הדוחות הרשמיים, את דוחות הארגונים הלא-רשמיים וארגוני החברה האזרחית. מולן מתייצבות משלחות רשמיות רמות דרג המורכבות משרים, יועצים משפטיים ונציגי גופים ממשלתיים, ואז מתקיימת "חקירה נגדית" מנומסת ודיפלומטית מאוד. בסופו של הדיאלוג נרשמות המלצות מסכמות, והמדינות נשלחות לתקן את מה שראוי לתיקון" .

 

בשנה האחרונה עמלה פרופ' הלפרין-קדרי על גיבוש המלצה כללית, שתחייב את כל המדינות החברות באו"ם, להתחשב בתוצאות הכלכליות של חיי משפחה ופירוק חיי משפחה. אחרי שלוש שנות עבודה, תאומץ המלצתה ותְזַכה נשים בחלק שווה של הרכוש ושל הזכויות הנצברות במשפחה (הן במקרה של גירושין והן במקרה של פטירה). במדינות המתפתחות ובמדינות האסלאם יצטרכו נורמות חדשות אלו, לדבריה, להתגבר על הנורמות הדתיות המקובלות.

 

"יש חשיבות גדולה מאוד להמלצות של הוועדה ולהופעה בפניה, ולאלה מצטרפות גם המלצות הגופים הממשלתיים והלא-ממשלתיים. המדינות המפותחות מתנות את סיוען למדינות המתפתחות בתיקון הליקויים, ותהליכי השינוי מתרחשים, בהדרגה ובאטיות, אבל מתרחשים".

 

הדרת נשים בישראל - הקצנה דתית

בישראל, לעומת זאת מביעה פרופ' הלפרין- קדרי חשש כי "אנחנו נמצאות בתקופה של רגרסיה, גם בתחום הנקודתי של דיני משפחה ובתי הדין הרבניים, עקב אכילס של מדינת ישראל, וגם באופן כללי. גל ההקצנה הדתית שגורם לתופעות אינטנסיביות כל כך של הדרת נשים הוא דבר שלא הייתי מעלה על דעתי שנצטרך להתמודד אתו בשנת 2012. הגורם הדתי לובש פנים מעוותות לחלוטין, לטעמי, פנים מרעות מאוד. אני לא רוצה להתנבא, אבל יש לי תקווה כי בשל ההקצנה החריפה, יתעוררו תגובות, תקום התעוררות שתוביל למוביליזציה, שאולי היא תצליח להוביל לשינוי ולשיפור במעמד האישה בישראל".

 

לכתבות נוספות...