ניצוצות שחר: תכנית ייחודית לדוקטורנטים מצטיינים

המכון הגבוה לתורה באוניברסיטת בר-אילן יפתח בשנת תשע"ג (2012-13) את פורום 'ניצוצות שחר', תכנית שנתית לדוקטורנטים מצטיינים מכל תחומי המחקר מכל האוניברסיטאות. הקבוצה תקיים פעילות לימודית חודשית קבועה על בסיס מלגה, ובכל מפגש יתקיים לימוד סביב נושא העומד בחזית המחקר המדעי, על ידי חוקר בכיר בתחום, לאחר מכן לימוד תורני מעמיק הקשור לסוגיה, ולבסוף דיון מסכם שמטרתו הפקת תוצרים כתובים של משתתפי הקבוצה. בסיום השנה יערך כינוס מסכם בו יוצגו תוצרי הקבוצה בשיתוף אוניברסיטת קולומביה.

מבין הנושאים שילמדו בתכנית: כלכלה ותורת הביטוח החברתי, חשיבה בין דורית וקיימות, יצירתיות ונוירו-פסיכולוגיה, רציונליות וקבלת החלטות, סרטן ואימונולוגיה, מאי- סדר דומם לסדר חי, ממשקי אדם-מכונה, קוונטים וחשמל, זיהוי מחברים באמצעים סטטיסטיים, שיגעון ותבונה, סוציולוגיה של הרפואה, זיהוי מינים, אדריכלות ותכנון ערים, מעמד משפטי של פליטים ועוד.

הרב שבתי הכהן רפפורט, ראש בית המדרש במכון הגבוה לתורה וראש התכנית: "יש בתכנית גישה חדשה לתורה ומדע שעיקרה הוא כשיש חידוש במדע זה מצריך חשיבה תורנית חדשה. אנחנו מחפשים את החשיבה התורנית החדשה ומקווים שהיא תוכל להפרות את החשיבה המדעית".

 

לפרטים נוספים אודות התכנית

לכתבות נוספות...