בזמן שבגרתם: מהישגי בר-אילן מהזמן האחרון

בין אם סיימתם את לימודיכם בבר-אילן לפני שנים אחדות או קצת יותר, ובוודאי אם אתם בוגרים ותיקים של בר-אילן, כשתגיעו לביקור תופתעו לגלות עד כמה התפתח המקום והפך לקמפוס מרהיב ורחב ידיים, על בנייניו החדשים ומתקני הלימוד המתקדמים שהתווספו לו והתשתיות המשופרות, בכיתות הלימוד ומחוצה להן. המטיילים בקמפוס שהכפיל את שטחו בעשור האחרון, ייפגשו גם מערך היסעים חדש, השאטל, שתודות לו חוצים הסטודנטים ואנשי הסגל את הקמפוס לאורכו ולרוחבו במהירות ובנוחות.  


מעבר לקמפוס הירוק והיפה, עם השקתה של קהילת הבוגרים חשוב לנו לחלוק עמכם כמה מהישגים ומההתפתחויות שעשתה האוניברסיטה שלכם בתקופה האחרונה.

 

אחד מהישגיה החשובים של בר-אילן בשנים האחרונות הוא פתיחת הפקולטה לרפואה בגליל. ההישג הוא לא רק של בר-אילן, אלא של המדינה כולה ובייחוד של הצפון הרחוק. רבות דובר על הצורך הלאומי בשיפור שירותי הרפואה בפריפריה, על המחסור ברופאים ועל החשיבות שבמשיכת מומחים בעלי שם גם לבתי חולים קטנים. הפקולטה החדשה של בר-אילן נותנת מענה לצרכים אלו. בפקולטה 69 חברי סגל, 15 מהם מדענים חוזרים ו-124 סטודנטים, בהם 54 ישראלים שחזרו למולדתם ולגליל מאוניברסיטאות בחו"ל. 

 

בימים אלו כבר ניתן לראות כיצד הופכת הפקולטה לרפואה בגליל לאבן שואבת לאנשי הוראה ולרופאים מעולים המשתלבים בעבודה בבתי החולים באזור צפת והגליל. רופאים אלו, וגם הסטודנטים שיתמחו ויוכשרו שם, הם חוד החנית שיוביל את שיפור השירות הרפואי הניתן לציבור בגליל ויקדם את רמת הרפואה בישראל.

טקס פתיחת הפקולטה לרפואה

 

הישג נוסף לבר-אילן הוא בית הספר להנדסה ששודרג בשנה האחרונה למעמד של פקולטה להנדסה, הודות לרמת הלימודים הגבוהה ויבול של הישגים אקדמיים ומצוינות בסטנדרטים בינלאומיים. בוגרי הפקולטה מבוקשים בשוק העבודה ומשתלבים במיטב החברות ובתעשייה עתירת הידע ותורמים לה ולכלכלה הישראלית מכישוריהם ומידיעותיהם.

עדות נוספת למעמדה של הפקולטה בעולם הטכנולוגיה, היא העפלתה של נבחרת הרובוטים שלה לליגת העל בתחרות הרובוקאפ העולמית. הנבחרת מבר-אילן היא הראשונה לייצג את מדינת ישראל בתחרות חשובה זו.

 

ננו זה גדול בבר-אילן
המכון לננו-טכנולוגיה בבר-אילן שהושק לפני כשנתיים נחשב לאחד ממרכזי המחקר מהמתקדמים מסוגו. על אף גילו הצעיר, כבש לו המכון מקום של כבוד בעולם והוא מדורג בצמרת המוסדות המובילים במספר ציטוטים בכתבי עת מדעיים.

באחרונה החל לפעול במכון מאיץ חלקיקים ייחודי וראשון מסוגו בארץ. פרופ' חיים סוקניק, מבכירי החוקרים שהובילו את רכישת המערכת, אומר כי המאיץ ישמש חוקרים בבר-אילן ומחוצה לה לביצוע אנליזות מתוחכמות של חומרים שונים ברמת דיוק ננומטרית.  

במסגרת הפרויקט הלאומי לקליטת מדענים חוזרים מחו"ל, השתלבו עד כה בפעילותו של המכון 12 חוקרים, שהגיעו ממיטב האוניברסיטאות בעולם כמו MIT , סטנפורד, UCSD , הרווארד ועוד.

ואם במדענים חוזרים עסקינן, הפרויקט, שקיבל את חסותו של נשיא האוניברסיטה פרופ' משה קווה, צובר הצלחות לא מעטות בכל התחומים. בשנים האחרונות שבו לזרועות המחקר של בר-אילן עשרות מדענים ישראלים, שפעלו במשך שנים רבות במוסדות אקדמיה מובילים בעולם. הבולט שבמדענים החוזרים הוא פרופ' משה בר, מומחה בעל שם עולמי בחקר המוח בתחום הקוגניטיבי, שבא מהרווארד כדי לעמוד בראש המרכז לחקר המוח בבר-אילן.

המרכז הבין-תחומי לחקר המוח, המציין עשור להיווסדו, הוא הראשון מסוגו בישראל ומהראשונים בעולם שמעודד שיתוף פעולה בין מדענים מתחומים מגוונים כמו פסיכולוגיה, נוירולוגיה, בלשנות ורפואה. כמו כן, במרכז לחקר המוח נמצא המכשיר היחיד מסוגו בישראל לסריקת מוח מתקדמת MEG  

תקשורת טובה
תחום אקדמי נוסף שבו מתבלטת אוניברסיטת בר-אילן בשנים האחרונות הוא לימודי התקשורת. לאחרונה הושק בית הספר החדש לתקשורת בבר-אילן, שבראשו עומד פרופ' איתן גלבוע, מומחה בעל שם עולמי ליחסי ארה"ב-ישראל, לתקשורת בינלאומית ולדיפלומטיה ציבורית.

במסגרת בית הספר לתקשורת פועל המרכז הבינלאומי לתקשורת, המתמקד בהכשרת גורמי מפתח במשק בהתנהלות מול תקשורת זרה. לצורך כך מקיים המרכז הבינלאומי שיתופי פעולה עם בתי ספר ומרכזי הכשרה ומחקר נודעים בעולם. בנוסף מתקיימות בו סדנאות הסברה מעשיות המיועדות לצייד את הסטודנטים בידע וכלים לקידום תדמיתה של ישראל בחו"ל.

בהיות בר-אילן אמונה על הגישה הבין-תחומית, הוקם באחרונה המרכז לתקשורת ולמשפט המשותף לבית הספר לתקשורת ולפקולטה למשפטים, בראשותו של פרופ' אריאל בנדור. מרכז זה פועל מתוך ההכרה בהשפעה הרבה שיש לתקשורת על מערכת המשפט והגורמים הפועלים בה ומתקיימים בו כנסים וסדנאות למשפטנים ולאנשי תקשורת בעניינים אקטואליים.  

אוניברסיטת בר אילן היוותה תמיד וגם כיום, כר נרחב ופורה לפיתוח ולטיפוח יוזמות חברתיות. אחת היוזמות הללו היא מועדון מודל האו"ם, שהוקם השנה בבר-אילן. המועדון הפועל בחסות דיקן הסטודנטים, אגודת הסטודנטים והמרכז לתקשורת בינלאומית זכה כבר בשנתו הראשונה בפרס הראשון בתחרות "מודל האו"ם" העולמית שהתקיימה בארה"ב.  

בצמיחה מתמדת
מאז הוקמה לפני 57 שנה אוניברסיטת בר-אילן התפתחה וצמחה לתפארת. כיום מונה האוניברסיטה 8 פקולטות, 46 מחלקות, 70 מכונים ומרכזי מחקר, כ-80 קתדרות, מאות תכניות לימוד ואין ספור קורסים. רק בשנה האחרונה נקלטו בבר-אילן 51 חברי סגל חדשים בכל הדרגות ובכל התחומים, 10 מחברי הסגל החדשים הם   מדענים חוזרים.  

קצרה היריעה לתאר את שורת ההצלחות, ההישגים, המענקים והפרסים של חוקרי בר-אילן, בהם שני זוכי פרס ישראל רק בשנתיים האחרונות: בתשע"א זכתה פרופ' פנינה קליין בפרס על פעילותה בחקר החינוך, ובתש"ע זכה בפרס היוקרתי מכולם פרופ' משה אדד על מחקריו בתחום הקרימינולוגיה.

אתם מוזמנים להמשיך להתעדכן בנעשה באוניברסיטה באתר הבוגרים, וכן בערוץ האקדמי של אוניברסיטת בר-אילן ב- YouTube ובדף הפייסבוק של קהילת הבוגרים.

לכתבות נוספות...