כינויים, הומור ופולקלור בשיח דוברי החכתייה

ערב עיון שנערך ב-27 בינואר יעסוק בכינויים, בהומור ובפולקלור הנשקפים בשיח היום יומי של יהודי טיטואן דוברי שפת החכתייה, ניב הולך ונכחד של הלדינו. בין משתתפי הערב פרופ' שמואל רפאל, ראש המרכז לחקר הלדינו ע"ש נעימה ויהושע סלטי, פרופ' אלי עסיס דיקן הפקולטה למדעי היהדות, ופרופ' רומן כצמן ראש המחלקה לספרות עם ישראל

 

עיקר הערב הוקדש לספרה של ד"ר נינה פינטו-אבקסיס, מרצה וחוקרת במרכז לחקר הלאדינו ע"ש נעימה ויהושע סלטי "הטווס, המגוהץ וחצי האישה- כינויים, הומור ופולקלור בחיי היום-יום של יהודי טיטואן דוברי החכתייה".    

כמו כן השתתפו ד"ר עמוס נוי, הלשונאי רוביק רוזנטל ואנג'י כהן, שדיברו על ביטויי פולקלור וזיכרון, על הומור וכינויים ועל שפה וקהילה, והזמרת שולי נתן שביצעה שירים בחכתייה, בלאדינו ובעברית.

 

ד"ר פינטו-אבקסיס שגדלה על ברכי התרבות הטיטואנית אומרת כי: "'הרוזן', 'מוריס שבלייה' ו'האירופאית' הם רק שלושה מן הכינויים המשעשעים שניתנו בקרב יהודי טיטואן שבמרוקו הספרדית ומתועדים בספר". את העיר טיטואן, בירת צפון מרוקו, היא מתארת בספרה כמקום ססגוני מלא בעניין ושעשוע, המשלב מגוון תרבותי, מזרח ומערב, אליטיזם מחד גיסא וצניעות מאידך. בכדי להעמיק את התמונה היא גם מנתחת את הכינויים הפרטיים הניתנים על ידי הקולקטיב וחושפים תופעות חברתיות שונות בהן בולט יסוד ההומור, המשמש לדבריה, ככלי אפקטיבי ורב השפעה לשמירה על הנורמה.

 

"לשונם של בני הקהילות במרוקו הספרדית, החכתייה, הספרדית היהודית שדוברה בצפון מרוקו, מתועדת בספר הן בכינויים הן בשימוש בפתגמים מושחזים ובבדיחות. שפה זו, המשמשת כיום בעיקר לצרכי הומור וברגעים של קרבה ואינטימיות חברתית, היא לשון המצויה בסכנת הכחדה, ומעטים הם הדוברים אותה וחוקרים אותה. השימוש בחכתייה מתקיים כיום בקבוצות קטנות של מכרים ובני משפחה ונועד לא פעם להבנות את זכרונות העבר ולהצית את הסיפורים על אודותיהם. גם כיום ההזדהות עם החכתייה בקבוצות גדולות של דוברים שאינם מכירים זה את זה לא בקלות תתרחש, מחשש שמא יזהו אותם עם הסטראוטיפ העבר הנמוך המיוחס לשפה". עם זאת, מציינת ד"ר פינטו-אבקסיס כי כיום מתרחשת מעין "שיבה אל החכתייה" ואט אט חלה התעוררות ושימוש מחודש בשפה הן ברשתות החברתיות והן בקרב אנשי הקהילות הנהנים לגלגל את השפה שהדחיקו שנים כה רבות מתודעתם ומפיהם.

 

לכתבות נוספות...