פילוסופיה אחרי שעות העבודה

בשנת הלימודים תשע"ה, תיפתח במחלקה לפילוסופיה תכנית חדשה לתואר שני, המותאמת לבעלי תארים במגוון מקצועות המעוניינים לשלב עבודה ולימודים לתואר שני בפילוסופיה.

הרעיון לפתיחת התכנית נולד מתוך ההבנה כי פילוסופיה הוא תחום שרבים מגיעים ללמוד אותו לאחר שכבר רכשו תארים אקדמיים במקצועות אחרים ולאחר שכבר השתלבו בשוק העבודה. לדברי מרכזת התכנית, ד"ר תמר לבנון, התכנית נפתחה גם בשל ביקוש גבוה מצד סטודנטים שלמדו בעבר פילוסופיה כמקצוע משני וכיום, מעוניינים להעמיק בו. 

"הביקוש ללימודי תואר שני בפילוסופיה מגיע כיום מצד קהל מגוון הכולל אנשי היי-טק, עורכי דין, אנשי חינוך, רפואה ועוד רבים שלמרות שכבר מצאו את מקומם בעבודה עדיין בוער בהם הרצון ללמוד, לאתגר את עצמם, ולהעשיר את עולמם". 

התכנית לתואר שני כוללת בין היתר קורסים בלוגיקה, אתיקה, ביו-אתיקה, פילוסופיה עתיקה וחדשה, פילוסופיה של המדע, פרדוקסים, מעשיות פילוסופיות, יחסי גוף ונפש, זכויות אדם, פילוסופיה של המשפט, אתיקה סביבתית, תיאוריות מודרניות ועוד. הקורסים יתקיימו בשעות אחר הצהריים ובימי שישי, ומי שמעוניין יוכל גם ללמוד בקורסים, בשעות הבוקר. את התואר ניתן יהיה להשלים בתוך שנתיים-שלוש.

אבי עובדיה, בוגר המחלקה ובעל תואר שני בפילוסופיה, העובד כמנהל פרויקטים בחברה לביטוח, אומר כי יש דרישה גבוהה כיום בשוק העבודה לבוגרי תואר בפילוסופיה. "התואר הראשון שלי היה דו חוגי וכלל לימודי מידע כמקצוע ראשי ופילוסופיה כמקצוע משני. המשכתי ללימודי תואר שני בפילוסופיה בראש ובראשונה כי אהבתי את התחום אבל גם מפני שהרגשתי שזה מאד תורם לי ומקדם אותי בעבודתי בעולם העסקים. גם מעסיקיי, בעבר בחברת 'פרטנר' וכיום בחברת 'מנורה', סברו כי התואר הזה חשוב לעבודתי ולכן עודדו אותי להמשיך וללמוד לתואר שני תוך כדי עבודה.

לדבריו, מעסיקים במקומות עבודה רבים מחפשים עובדים בוגרי פילוסופיה שנחשבים בעיניהם כמי שמסוגלים לחשוב 'מחוץ לקופסה'. "לימודי פילוסופיה מקנים לך חשיבה רדיקלית, לא סטנדרטית וזה אחד הכלים הנדרשים ביותר בעולם העבודה המודרני".

בנוסף, אומר עובדיה, כי לימודי הפילוסופיה מקנים מיומנות גבוהה בניתוח וקריאה מושכלת של תכנים ומאמרים. "זו מיומנות שנרכשת בלימודים וגם היא מאד נדרשת בשוק העבודה. באופן אישי המיומנות הזאת אפשרה לי להבין תכניות עבודה ומסמכים בתחומים מקצועיים שונים, להכין מהם דוחות להנהלה וגם להתמודד בהצלחה עם משימות כמו לדוגמא ביקורת פנים, שמבצעים בדרך כלל אנשי מקצוע כמו רואי חשבון".

לפרטים נוספים על התכנית

לכתבות נוספות...