תכנית חדשה בכלכלה והיסטוריה

מסלול לימודים דו-ראשי המשלב כלכלה והיסטוריה כללית נפתח בשנת תשע"ד באוניברסיטת בר-אילן. תכנית הלימודים מאפשרת שילוב ייחודי עם המכון הגבוה לתורה המציע לימוד תורני מעמיק בדגש על נושאים כלכליים ומתוך היבטים היסטוריים. בחודש  מרץ, התקיים באוניברסיטה אירוע השקת התכנית בהשתתפותם של מרצים וחוקרים מתחומי הכלכלה, היהדות וההיסטוריה. בין המרצים דקן הפקולטה למנהל עסקים בקריה האקדמית אונו, פרופ' ירון זליכה שירצה על ההשפעות הבין-דוריות של סחר העבדים על הצמיחה באפריקה, וראש המכון הגבוה לתורה הרב פרופ' שבתי רפפורט שירצה על כלכלה ומסחר – אמונה משותפת ורשת חברתית. כמו כן השתתפו פרופ' יוסי דויטש מהמחלקה לכלכלה וד"ר זוהר מאור מהמחלקה להיסטוריה כללית.


לתכנית אירוע ההשקה 

 

תכנית הלימודים החדשה חותרת להכשיר כלכלנים שיפעלו בכל המגזרים ולציידם בכלי ניתוח וחשיבה מורכבים המבוססים על פרספקטיבה היסטורית והבנה של מכלול הגורמים התרבותיים שעומדים מאחורי העמדות הכלכליות השונות. כמו כן תכשיר התכנית גם היסטוריונים בעלי הבנה רחבה של טיעוני הכלכלה הקלאסית וגרסותיה המודרניות.

פתיחתה של התכנית באוניברסיטת בר-אילן משקפת מגמה השלטת כיום באוניברסיטאות המובילות בעולם, לפיה מערכת ההקשרים המורכבת שבתוכה מצויה הכלכלה המודרנית מחייבת את הצורך להציע עוד נתיבים של הכשרה כלכלית מלבד אלה הקלאסיים. 

בין היתר קידמו את הקמתה אירועי המחאה החברתית שהתרחשו בישראל בקיץ 2011. אירועים אלו   הדגימו את הבעייתיות הרבה בקביעת מדיניות כלכלית מתוך פרספקטיבה צרה של רווחיות. ברמת המדיניות הממשלתית, כמו גם ברמת האסטרטגיה כלכלית של חברות בשוק החופשי, בלטה העובדה שהשיח הכלכלי הצר הגיע למבוי סתום כאשר לא לקח בחשבון גורמים כמו מעורבות אזרחית, תחושה של חוסר הוגנות ויכולת אמצעי התקשורת העכשוויים לשרת גורמים אלה בעוצמות בלתי מוכרות עד כה. התכנית בכלכלה והיסטוריה מעניקה תואר דו-חוגי בהיסטוריה וכלכלה ומשלבת קורסים מתחום ההיסטוריה והכלכלה, ובמיוחד קורסים המתמקדים בהיבטים כלכליים של ההיסטוריה, וכן קורסים בין-תחומיים ייחודיים לתלמידי התכנית ומפגש עם דמויות מובילות בתחום המחשבה והעשייה הכלכלית.

התכנית בכלכלה והיסטוריה מעניקה תואר דו-חוגי בהיסטוריה וכלכלה ומשלבת קורסים מתחום ההיסטוריה והכלכלה, ובמיוחד קורסים המתמקדים בהיבטים כלכליים של ההיסטוריה, וכן קורסים בין-תחומיים ייחודיים לתלמידי התכנית ומפגש עם דמויות מובילות בתחום המחשבה והעשייה הכלכלית.

בין הקורסים הנלמדים בתכנית: הון, רעיון ושלטון הכלכלה במבחן ההיסטוריה, נחשלות מודרניזציה ותיעוש ברוסיה במאות 19- 20, השפל הכלכלי הגדול של שנות השלושים בארה"ב, ממטעים למייקרוסופט, סוגיות כלכליות ביוון ורומא, הון ושלטון בימי הביניים ובתקופת הרנסנס, תולדות הלחימה הכלכלית המודרנית, מפירטיות ועד ללוחמת צוללות, הפצצות אסטרטגיות, אמברגו וסנקציות, דרכה של אמריקה למדינת רווחה ועוד.

בוגרי התכנית יוכלו להמשיך בתארים מתקדמים בתחומי ההיסטוריה או הכלכלה ללא צורך בהשלמות. התכנית פונה לתלמידי היסטוריה המעוניינים לשלב מקצוע מבוקש ולתלמידי כלכלה המבקשים יותר עניין בלימודיהם. היא מהווה אתגר אינטלקטואלי ומיועדת לתלמידים בעלי סקרנות, נכונות למאמץ ויכולת לעמוד בעומס לימודים גבוה יחסית.

התכנית פונה לתלמידי היסטוריה המעוניינים לשלב מקצוע מבוקש ולתלמידי כלכלה המבקשים יותר עניין בלימודיהם. היא מהווה אתגר אינטלקטואלי ומיועדת לתלמידים בעלי סקרנות, נכונות למאמץ ויכולת לעמוד בעומס לימודים גבוה יחסית.


לפרטים נוספים  


הרצאתה של פרופ' אליס ברזיס מתוך הכנס היסטוריה כלכלית של היהודים במשך הדורות: מקורות, מתודלוגיות ונרטיבים.

 

לכתבות נוספות...