תואר שני בלימודי ביטחון ומודיעין בשנה אחת

תכנית חד שנתית לתואר שני במגמת צבא, ביטחון ומודיעין, נפתחה במתכונת מחודשת במחלקה למדעי המדינה בבר-אילן. התכנית עוסקת בין היתר באתגרים החדשים של ביטחון ומודיעין וייחודה הוא בכך שהיא מיועדת גם למי שאינם קשורים ישירות לתחום הביטחון


תכני הלימוד בתכנית דנים בתהפוכות המדיניות שחלו במזרח התיכון בעשורים האחרונים וכן במהפכת המידע שחוללה אף היא שינויים מהותיים במאפייני המלחמה. הסטודנטים בתכנית לומדים סוגיות הקשורות בתמהיל האתגרים בין זרועות הצבא, ארגוני הביטחון והגופים העוסקים במדיניות, דיפלומטיה ותודעה משתנה. בין היתר הם עוסקים במודיעין כבסיס לפעולה בלחימה בסביבה אורבנית, בקרב על התודעה, בלחימה מדינית, בלחימה קיברנטית (סייבר), ובלחימה והשלכותיה בזירות הכלכלית והמשפטית.

 

התכנית מקנה למשתתפיה ידע מעמיק בהבנת תחומי המודיעין, הצבא והביטחון ומאפשרת להם להשתלב במגוון של תפקידים במגזר הציבורי והפרטי, שיש להם נגיעה עם ביטחון המדינה או מודיעין באופן כללי. הלימודים בתכנית כוללים 3 סמסטרים ומרוכזים בשני ימים בשבוע, כשהאחד מהם הוא יום שישי. עובדה זו מהווה יתרון גדול למעוניינים לשלב את הלימודים בשגרת עבודתם.  

 

את התכנית מרכז תא"ל מיל' ד"ר אפרים לפיד, בעבר קצין בכיר במודיעין, בוגר בר-אילן, שעבודת הדוקטורט שלו עסקה בקהילת המודיעין הישראלית. לדבריו, בתכנית המתנהלת במתכונתה המעודכנת זו השנה השנייה, משתתפים סטודנטים מרקע מגוון "והשילוב הזה של סטודנטים מרקע שונה מעשיר ומעודד יצירתיות החורגת מהתחום הצר של ביטחון".

 

ד"ר לפיד מייחס חשיבות רבה להרחבת האופק של העוסקים בתחומי הצבא והמודיעין בהיבטים אקדמיים. חלק ממטרה זו כבר מושג באמצעות עבודות המחקר שמבצעים הסטודנטים. התכנית גם עומדת בקשר הדוק עם תכניות דומות באוניברסיטאות בעולם, ובכך נפתחות הזדמנויות לשיתופי פעולה, להשתתפות בכנסים בין לאומיים ולמפגשים עם מרצים אורחים מישראל והעולם. לדבריו, "האקדמיזציה של התחום תקדם שיתוף פעולה מקצועי אזרחי עם בעלי ניסיון דומה בעולם ותביא לשיפור העבודה המודיעינית, ולשיפור בביטחון ישראל".

 

יחד עם ד"ר לפיד, מלמדים בתכנית מומחים נוספים מתחומי הביטחון והמודיעין, בהם מפקד לשעבר ביחידת הסייבר (8200) של חיל המודיעין, ראש מחלקת התכנון האסטרטגי בצה"ל, ראש ענף צבאות זרים בחטיבת התורה וההדרכה, קצין בכיר במכון לחקר המודיעין, בכירים לשעבר בשירות הביטחון הכללי וזאת בנוסף למרצי המחלקה למדעי המדינה בתחום היחסים הבין-לאומיים.

 

הזדמנויות לקריירה במגזר הציבורי
מאז נפתחה במתכונתה המחודשת, מושכת התכנית מתעניינים רבים מקרב מסיימי תואר ראשון, בעיקר מתחומי מדעי החברה. אלה רואים בה תחום עניין חדש ועדכני שיש לו רלוונטיות למגוון רחב של מקצועות, הן במגזר הציבורי והן במגזר הפרטי. דון בכר המסיימת בשנה הבאה תואר ראשון בתקשורת אומרת כי תואר שני בתכנית יזמן לה הזדמנויות רבות יותר לקריירה. "כבוגרת תקשורת היו פתוחות בפני בעיקר משרות במגזר הפרטי כמו משרדי פרסום וגופי תקשורת. עם תואר שני בתחום הזה יפתחו לי דלתות גם לתפקידים במגזר הציבורי כמו משרד החוץ ומשרדי ממשלה נוספים".

 

אחד הסטודנטים המסיימים את לימודיהם בתכנית בימים אלה הוא אל"מ במיל' שי שבתאי, שפרש לפני שנה מאגף התכנון בצה"ל. בעקבות לימודיו בתכנית הוא החליט להמשיך בתחום האקדמי ובאחרונה אף הגיש הצעת מחקר לדוקטורט בתחום מודיעין וביטחון לאומי. בד בבד הוא החל גם ללמד בתכנית קורסים בתחום התמחותו - אתגרי המודיעין והתודעה במערכה. "אחת הבעיות הגדולות של קהילת המודיעין הישראלית היא שאין לה גב אקדמי שמתבטא בתכניות לימוד, מכוני מחקר וכתבי עת, בעיקר מהתחום של מדעי החברה והרוח". לדבריו, בשונה מבעבר חלק ניכר ממה שקורה בתחום המודיעין כיום מורכב מתופעות אנושיות ציבוריות. "גם דרך התפשטות המידע שונה וחלק ניכר מהתשובות שאנשי המודיעין מחפשים נמצאות בעולם הפתוח. תפיסות ותיאוריות אקדמיות שעוסקות במחקר תופעות אנושיות, מחקר העוסק בארגונים ציבוריים, ומחקר המנתח גורמי כוח, יכולים לסייע מאד בעבודה של ארגוני המודיעין".

 

סטודנט נוסף המסיים את לימודיו השנה הוא יורם רוזנצוויג, שהשתחרר לפני כמה שנים משירות בתחום המודיעין בחיל הים. לאחר שעבד במשך כמה שנים כמורה, כיום הוא מעוניין לחזור ולעבוד בתחום המודיעין. "ההשכלה הגבוהה שרכשתי והניסיון המקצועי שלי עד כה כוונו תמיד לתחום המודיעין, בין אם בצבא או מחוצה לו. התכנית שבה אני לומד כיום מעניינת בשל המגוון של הקוסים שנותן כמה וכמה פרספקטיבות לגבי ההיבטים השונים של ביטחון לאומי, ואני מאד מתחבר לזה כי זה מסלול שמשלב תרומה למדינה ותרומה אישית. השאיפה שלי היא לחזור למערכת הביטחונית תוך הרחבת בסיס הידע באמצעות התכנית".

לכתבות נוספות...