חוזרים לאפריקה – סדנת היכרות עם היבשת השחורה

סדנה חדשה וייחודית ללימודי אפריקה, העוסקת בהיבטים פוליטיים, כלכליים ודיפלומטיים במדינות היבשת השחורה תיפתח ב-3 במרץ במרכז לתקשורת בינלאומית בבר-אילן. הסדנה עונה על הצורך של גופים מסחריים, דיפלומטיים וביטחוניים, להעשיר את אנשיהם בידע ולהכשירם בקשירת קשרי גומלין עם מדינות אפריקה


בעשורים האחרונים התחולל באפריקה ריבוי טבעי עצום של האוכלוסייה. עם זאת, כושר ייצור המזון במדינות רבות בה הצטמק מאד. מצב זה הביא לבריחה המונית לכיוון מדינות אירופה ולדרום אפריקה. כיום אפריקה מאופיינת במצב מדיני לא יציב, אין דמוקרטיה, הכלכלה נסוגה, החקלאות נהרסת, שליטים אפריקאים רבים אינם מעוניינים לקדם את עמם ומקיימים את שלטונם בכוח הנשק. יחד עם זאת, בעשור האחרון שב ומתחדש העניין של חברות ישראליות ביבשת השחורה שכן אפריקה הפכה לשוק נרחב למוצרי יבוא. חברות מייצאות לשם תוצרת ישראלית בשווי כספי ניכר ובאחוזי רווח גבוהים.  

 

גם מבחינה דיפלומטית הפכה אפריקה בשנים האחרונות לגורם משמעותי עבור ישראל. הצבעתן של רואנדה וניגריה במועצת הביטחון של האו"ם סיכלה באחרונה קבלת החלטה אנטי ישראלית. גם הקשרים שהתפתחו עם דרום-סודן, אתיופיה, אריתריאה וג'יבוטי הביאו לשיתופי פעולה אסטרטגיים ומודיעיניים. 

 

זהו הרקע שהוביל לפתיחת סדנה חדשה ללימודי אפריקה, העוסקת בהיבטים הפוליטיים, הכלכליים והדיפלומטיים במדינות היבשת השחורה. הסדנה, שתחל ב-3 במרץ, היא כיום היחידה מסוגה בישראל. היא תתקיים במרכז לתקשורת בינלאומית, ומטרתה לענות על הצורך של גופים מסחריים, דיפלומטיים וביטחוניים, להעשיר את אנשיהם בידע גם על התרבות האפריקאית ולהכשירם לקשירת קשרי גומלין מועילים עם מדינות אפריקה.

 

להוראה בסדנה שותפים גם נציגים מהמכון הישראלי לייצוא, מלשכת המסחר ישראל-אפריקה, מחברה לביטוח סיכוני סחר חוץ וממחלקת מט"ח באחד הבנקים. הרכז האקדמי של הסדנה, ד"ר יצחק דגני, אומר כי הסדנה נולדה מהצורך של חברות ישראליות רבות המעוניינות כיום בחידוש קשרי המסחר עם אפריקה בשל הפוטנציאל הגדול להרוויח שם. "המטרה שלנו היא להכשיר את האנשים שיעבדו שם, להקנות להם הבנה טובה יותר של התרבות האפריקאית והמציאות בשטח ובכך לעודד את הייצוא ושיתופי פעולה בין ישראל לבין מדינות אפריקה". 

 

ד"ר דגני, מרצה במחלקה למדעי המדינה ומומחה בנושאי כלכלה, מסחר תעשייה, וחקלאות באפריקה, כיהן בעצמו לפני שנים כנציגה של חברת כור סחר בניגריה ובנוסף ביקר ב-15 מדינות ביבשת בענייני עבודתו. לדבריו, בין סוף שנות החמישים ועד למלחמת יום כיפור ישראלים רבים עבדו שם בחקלאות, ברפואה, בסלילת כבישים, בענייני בריאות, בהקמת תשתיות מים והשקיה ועוד. "גם אני יצאתי לשם כאגרונום, אבל חזרתי משם סוציולוג. גיליתי שתפיסת העולם של האפריקאים שונה בתכלית מזו המערבית ונובעת במידה רבה מקשיי החיים. אתה יכול להיות הטכנולוג הטוב ביותר, אבל אם אתה לא מבין איך עובד הראש שלהם, איך הם מקבלים החלטות ומי אחראי על קבלת ההחלטות, אין לך סיכוי להצליח".

 

פרופ' איתן גלבוע, ראש המרכז לתקשורת בינלאומית, מדגיש כי מטרה נוספת של הסדנה היא להביא לשיפור התדמית הישראלית באפריקה באמצעות דיפלומטיה ציבורית. "אפריקה הפכה לגורם חשוב בזירה הבינלאומית. בעבר הצביעו מדינות אפריקה באו"ם כמעט באופן גורף בעד הערבים והגורמים הפרו-פלסטינאים. כיום, יש פוטנציאל שעשוי להביא לשינוי עמדות לגבי ישראל". לדבריו, כל איש עסקים שיוצא לחו"ל משמש כיום גם כשגריר של ישראל שנשאל על הנעשה בארץ ובאזור. "בהתאם לכך, הסדנה תעסוק גם בנושאים ובטכניקות שיסייעו לו להתמודד עם אתגרי ההסברה של ישראל באפריקה".

 

בוגרי אוניברסיטת בר-אילן זכאים להנחה של 500 שקלים מעלות ההשתתפות בסדנה.

 

לפרטים נוספים, תנאי קבלה והרשמה לסדנה

לכתבות נוספות...