ד"ר עידו בצלת חתן פרס טאובנבלאט, לחוקר המצטיין בשנת 2013

ד"ר עידו בצלת, מהפקולטה למדעי החיים באוניברסיטת בר-אילן קיבל השבוע את פרס החוקר המצטיין ע"ש לאון ומריה טאובנבלאט. הפרס היוקרתי מוענק מידי שנה לחוקרים צעירים ומבטיחים, על מחקרים הנחשבים לפורצי דרך

מחקרו של ד"ר בצלת מתמקד בימים אלה בפיתוח רובוטים זעירים שישמשו כמרפאי מחלות, לדבריו: "המאמץ המרכזי הוא לנסות לייצר טכנולוגיה ייחודית, שיש לה פוטנציאל דומה למה שאנחנו מכירים מעולם התרופות דרך מחשבים זעירים".

ד"ר בצלת וצוותו עובדים כיום על ייצור ושיפור דגם רובוט ננומטרי. "זה נעשה ע"י DNA אשר מקפלים אותו בשיטה שנקראת DNA אוריגמי". בשיטה הזו אדם יכול לתת פקודות למחשב, שמקפל את מולקולת ה- DNA על פי הצורך. כך ניתן לשלוח למחזור הדם מולקולת שכל אחת מהן מכילה תרופה שונה. "המדענים יכולים לדאוג לכך שיהיו מיליארדי מולקולות שמגיבות זו לזו. למשל, כאשר הם מגיעים לאזור שבו יש פצע, הם יכולים להתחבר זה לזה, להפוך לגשר על פני הפצע וגם להפריש פקטורי גרילה שיעודדו את ריפוי הפצע. אפשרות אחרת היא לשלוח את הרובוטים הללו להסתובב בגוף, ולחפש רקמות עם מאפיינים מסוימים, למשל רקמות סרטניות".

סגן הנשיא למחקר, פרופ' בנימין ארנברג אמר בטקס הענקת הפרס, שנערך לאחרונה כי אוניברסיטת בר-אילן השקיעה בשבע השנים האחרונות 85 מיליון שקלים בחוקרים ובמחקרים מתחום מדעי החיים. "התקווה היא שהמהלך הזה של פיתוח המדע הניסויי באוניברסיטה ימשיך ויתחזק".