פרס מרכז רנרט יוענק השנה למוזיאון ישראל

פרס שומר ציון לשנת 2013 מטעם מרכז אינגבורג רנרט ללימודי ירושלים שבאוניברסיטת בר-אילן, יוענק למנכ"ל מוזיאון ישראל ג'יימס ס. סניידר

מרכז אינגבורג רנרט ללימודי ירושלים שבאוניברסיטת בר-אילן, יעניק השנה את פרס שומר ציון למנכ"ל מוזיאון ישראל ג'יימס ס. סניידר. הפרס יוענק לסניידר בטקס שייערך ביום שני, ד' בסיוון, 13 במאי, ולאחריו יישא סניידר הרצאה בנושא "מוזיאון ישראל: אואזיס של תרבות אוניברסלית בעולם גיאו-פוליטי".

פרופ' יהושע שוורץ העומד בראש מרכז רנרט אומר כי "בהנהגתו יוצאת הדופן של סניידר, הפך המוזיאון לסמל תרבות בירושלים ובמדינה כולה".

סניידר, המכהן כמנכ"ל מוזיאון ישראל משנת 1997, חיזק את נוכחותו של המוזיאון בעולם באמצעות סדרה של תערוכות מושאלות בירושלים ותערוכות נודדות ברחבי העולם, הרחיב את נכסי האמנות בתחומי האיסוף השונים, פיתח את רשת ארגוני הידידים הבין לאומית של המוזיאון והשיק קמפיין להכפלת התרומות. לאחרונה הוא פיקח על השלמת השיפוצים במוזיאון בעלות של 100 מיליון דולר. בתפקידו הקודם שימש סניידר כסמנכ"ל במוזיאון לאמנות מודרנית בניו-יורק.

מרכז אינגבורג רנרט ללימודי ירושלים באוניברסיטת בר-אילן נוסד בשנת 1995, על ידי הזוג אינגבורג חנה ואירה ליאון רנרט, מראשי הקהילה היהודית בארה"ב, כביטוי למחויבותם הרבה לשימור וקידום המורשת המיוחדת של ירושלים. המרכז משלב מחקרים בתחומי ההיסטוריה, הארכיאולוגיה, הגיאוגרפיה, הדמוגרפיה, הכלכלה והחברה של ירושלים. מרכז רנרט הפך למרכז אקדמי מוביל בקהילה האקדמית הבינלאומית החוקרת את העבר וההווה של ירושלים.

זו השנה ה-17 שפרס שומר ציון ניתן מטעם מרכז אינגבורג רנרט ללימודי ירושלים. הפרס נועד לחלוק כבוד לאנשים ולגופים הפועלים להנצחתה של ירושלים ולחיזוקה. בשנה שעברה הוענק הפרס לרשות העתיקות ולמנהלה שוקה דורפמן. בין מקבלי הפרס בשנים עברו: נשיא המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, השגריר דורי גולד; סגן יושב ראש ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים העיקריים בארצות הברית, מאלקום הונליין; העיתונאית קרולין גליק מהג'רוזלם פוסט; הכתב והעורך נורמן פודהורץ; העיתונאי ד"ר דניאל פייפס; העיתונאי המנוח ויליאם ספאייר; המפיק, זוכה פרס האקדמיה, ארתור כהן; העיתונאי זוכה פרס פוליצר, ד"ר צ'רלס קרוטהיימר; הסופרת סינתיה אוזיק; ההיסטוריון והסופר הבריטי, סיר מרטין גילברט; עורך הניו יורק טיימס המנוח, א"מ רוזנטל; הסופר הרמן ווק וההיסטוריון חתן פרס נובל, הסופר אלי ויזל.