חוגים לנוער שוחר מדע באוניברסיטת בר-אילן

בראשית חודש נובמבר הקרוב תיפתח באוניברסיטת בר-אילן שנת הפעילות לנוער שוחר מדע, במסגרתה יתקיימו במעבדות הקמפוס חוגים במגוון תחומים מדעיים וטכנולוגיים. החוגים מיועדים לתלמידי כיתות ד'-ז', בשני מסלולים: מחוננים שעברו את מבחני מכון סאלד, וצעירים שוחרי מדע שקיבלו את המלצת מחנך הכיתה.

מנהלת היחידה לנוער שוחר מדע, הדסה אוסטרוב (שפייזמן) מוסרת כי בימים אלה ההרשמה בעיצומה. "אנו מצפים לתלמידים בעלי ראש פתוח, בעלי ראייה חדה וחשיבה ביקורתית, ששואלים שאלות ומגלים סקרנות לחידושים ולנפלאות המדע" .

החוגים שיפתחו השנה מתמקדים בעיקר בתחומי פיזיקה, כימיה, ביוטכנולוגיה, תכנות, פיתוח מחשבתי, רובוטיקה וננו טכנולוגיה. מדריכי החוג הם דוקטורנטים צעירים, הבקיאים במחקרים ובתגליות שבקדמת הבמה המדעית. "בתהליך הלימוד", אומרת אוסטרוב,  "הם מגלים רגישות לרצון הילדים, מעודדים את התהלהבותם ומכוונים אותם להתנסות במגוון תחומי הידע".

החוגים מתקיימים אחת לשבוע, בשעות אחר הצהריים, וכוללים 18 מפגשים במשך השנה. לדברי אוסטרוב, תכנית הלימודים בכל חוג כוללת הן את בסיס הידע הנדרש והן את ההעמקה וההעשרה בתחום הנלמד. "בכל כיתה לומדים בין 15 ל 20 ילדים ולמרות ההפרש בגילאים, מניסיוננו אנו יודעים כי האינטיליגנציה הטבעית שלהם מכסה על כל הפערים והם מעשירים זה את זה בידע וברעיונות יצירתיים".

אוסטרוב מדגישה כי ייחודם של החוגים וייתרונם הגדול על פני חוגי העשרה אחרים, הוא בעצם קיומם בקמפוס האוניברסיטה. "החשיפה לאוניברסיטה, על המעבדות שבה, המדריכים, והתכנים המתקדמים, להם זוכים הילדים המשתתפים בחוגים, מהווים יחד חוויה מיוחדת שנוטעת בהם מוטיבציה לשוב ולהעמיק בתחומי המדע והטכנולוגיה גם בעתיד".