מפגשי בוגרי ננוטכנולוגיה

מפגשי בוגרי ננוטכנולוגיה (הגדל)

המכון לננוטכנולוגיה וחומרים מתקדמים קיים מפגשי בוגרים ב-5 וב-6 בספטמבר לבעלי תארים מתקדמים בתחומי המדעים המדויקים ומדעי החיים. הבוגרים, הממלאים היום תפקידי מפתח בחברות  היי –טק, חברות תרופות, ביוטכנולוגיה, מערכת הביטחון ועוד, סיירו במעבדות מרכז הננו בהדרכת מדעני המכון והתרשמו עמוקות מהחידושים וההתקדמות הטכנולוגית  במקום הלימודים שלהם לשעבר.

היו אלה שני ערבים מאוד מרגשים. מאות בוגרים ואנשי סגל גדשו את  אולם הכניסה של מרכז הננוטכנולגיה ושקעו בשיח חברתי, ובין לעיסת כריך או עוגייה ולגימת משקה החליפו חוויות על תקופת הלימודים בפקולטה למדעי החיים או במדעים מדויקים באוניברסיטת בר-אילן.

יוזם מפגש הבוגרים הוא ראש המרכז לננוטכנולוגיה, פרופ' אריה צבן ודיקן הפקולטה למדעי החיים פרופ' אריה ניר. בכך החיו מסורת שלא התקיימה זה שנים רבות. ד"ר  אורית חסיד, מנהלת המכון, בעצמה מבוגרות הפקולטה למדעים מדויקים והרוח החיה מאחורי המפגש, מספרת כי היא וצוותה הצליחו ליצור מסד נתונים עם שמות של כאלפיים בוגרי שתי הפקולטות שסיימו תארים גבוהים משנת 1985. מתוכם הגיעו לשני ימי המפגש כ-600.

מטרת האירוע, מציינת ד"ר חסיד, היא להציג בפני הבוגרים את השינוי הגדול שחל בתחום המדעים באוניברסיטה שבה למדו בייחוד בננוטכנולוגיה. לצורך כך מדעי המכון לקחו אותם לסיור בעשרות מעבדות המכון המשוכללות ובמרכז הציוד בקומת המסד. אבל מטרת העל, מדגישה ד"ר חסיד, היא להפוך את הבוגרים לשגרירים של האוניברסיטה לעודד הבאת תלמידים, חוקרים, להדק את שיתוף הפעולה בין הבוגרים לאוניברסיטה, לעודד ולחזק הקשר עם תעשיות עתירות הידע במחקרים משותפים, ולאפשר להם להשתמש בציוד מדעי מן המתקדמים בעולם שנמצא במרכז.

ד"ר ליאורה רייזמן, שסיימה את לימודי הדוקטורט שלה במדעי החיים בשנת 2000, הגיעה רחוק. כיום היא סמנכ"לית ומנהלת המחקר והפיתוח בחברת "הילרעור" בפארק המדע ברחובות. מדעני החברה מפתחים תרופה לריפוי פצעי עור של חולי סוכרת. מלבד ליאורה עובדים בחברה עוד 5 בוגרי בר-אילן.

ד"ר אבי ג'ייקוב סיים את לימודי הדוקטורט בבר אילן ב-2002 בהנחייתו של פרופ' ירון שב-טל. היום הוא עמית מחקר במרכז לננוטכנולוגיה ומשכורתו ומחקריו ממומנים מכספי קרן מחקר בסך 3 מיליון יורו מהאיחוד האירופאי. את פוסט הדוקטורט עשה בבית החולים קליבלנד קלינק בארה"ב בתחום התמחותו – סריקה של חומרים פעילים בתרופות. ד"ר ג'ייקוב מספר שהוא מאוד נהנה מעבודתו במעבדה והלימודים הכשירו אותו לעבודה מדעית מעשית.

ד"ר אוראל, עובד מערכת הביטחון, שבשל כך מבקש לא לנקוב בשם משפחתו, סיים את הדוקטורט שלו במדעי החיים ב-2005 בתחום חקר הסרטן. "מה לחקר הסרטן ולמערכת הביטחון?" הוא נשאל. אוראל מסתפק בחיוך. את התואר הראשון עשה במכללת אריאל ותואר שני במסלול ישיר לדוקטורט בשל הצטיינותו עשה באוניברסיטת בר-אילן. "למדתי כשהיו לי כבר ילדים תוך לא מעט קשיים כלכליים כשאני נאלץ לעבוד ללמד ביום ולפעמים לשטוף כלים במסעדות בליות", הוא מספר. אבל סך הכול הוא מסכם שהלימודים היו אתגר, נהנה מהם והשיג את מה שרצה.

צפו בתמונות מהמפגש