הנשיא - ביוגרפיה

נשיא אוניברסיטת בר-אילן,  הרב פרופ' דניאל הרשקוביץ, לשעבר שר המדע והטכנולוגיה, הוא מתמטיקאי, רב קהילה ואיש ציבור. במשך שנים רבות כיהן בתפקידים בכירים באקדמיה ובמשרות ציבוריות. בפועלו ובאישיותו משלב הרב פרופ' הרשקוביץ פעילות מדעית, הגות יהודית ומעורבות חברתית ובכך הוא מגלם את ערכי היסוד של אוניברסיטת בר אילן.

"כאדם דתי לאומי, תמיד ראיתי בבר-אילן מוסד אוניברסיטאי בעל חזון ייחודי שיכולתי להזדהות אתו" הוא אומר.

הרב פרופ' הרשקוביץ מאמין כי לאוניברסיטת בר-אילן הפוטנציאל הגבוה ביותר מבין המוסדות להשכלה הגבוהה בישראל, להתפתח ולצמוח. "כבר היום מובילה האוניברסיטה במספר הלומדים בה. מבחינה אקדמית ניכר כי בשנים האחרונות התרחשה כאן תנופה אדירה במיוחד בתחומי ההנדסה, הננוטכנולוגיה והרפואה ואני מתכוון להמשיך תנופה זו. גם ייחודה של בר-אילן, כאוניברסיטה השמה דגש גם על הזהות היהודית, היא מנוף אדיר להמשך התפתחותה. בחזוני אני רואה את בר-אילן הופכת להיות 'האוניברסיטה של העם היהודי כולו' ואני מקווה שהיא תהיה מוקד משיכה לנוער ולצעירים יהודים שיבואו לישראל מכל העולם, הן כדי לרכוש השכלה גבוהה והן כדי ללמוד לימודים תורניים" מכריז הרב פרופ' הרשקוביץ.

הרב פרופ' הרשקוביץ נולד בשנת 1953 להורים ניצולי שואה, עובדה שהשפיעה רבות על מסלול חייו ועל השקפת עולמו. הוא גדל בחיפה בבית דתי  והתחנך בבית הספר "יבנה" בעיר. את לימודי התיכון השלים בגיל 16 וחצי והמשיך ללימודים תורניים בישיבת "מרכז הרב" בירושלים. לעולם המתמטיקה הגבוהה התוודע  הנער דניאל הרשקוביץ כשהשתתף בפעילות לנוער שוחר מדע במכון ויצמן. לימים נמנה עם הזוכים  במדליות באולימפיאדה למתמטיקה לנוער.
 
בהגיעו לגיל גיוס הצטרף  לעתודה האקדמאית של צה"ל ובמסגרת זו למד מתמטיקה בטכניון. לאחר שהשלים את התואר הראשון התגייס ל-6 שנות  שירות  בצה"ל בחיל המודיעין והשתחרר בדרגת רב-סרן. לאחר השירות הצבאי חזר לטכניון והשלים בו תואר שני ותואר שלישי במתמטיקה.

פרופ' הרשקוביץ בחר להתמחות באלגברה ליניארית וחקר את תורת המטריצות, שהיא אחד התחומים החשובים במתמטיקה. "זוהי למעשה השפה המתמטית שמאפשרת לתרגם עובדות חיים פיזיקאליות - כמו, למשל, טיסה ורובוטיקה - לנוסחאות" הוא מסביר. 

בסיום לימודיו הוזמן לשמש כפרופסור למתמטיקה באוניברסיטת וויסקונסין בארצות-הברית, שם לימד בשנות השמונים.  

בשובו לישראל התמנה פרופ' הרשקוביץ למרצה בכיר בטכניון ובשנת 2000 מונה לדיקן הפקולטה למתמטיקה במוסד. בין יתר תפקידיו בטכניון הוא שימש כדיקן היחידה ללימודי המשך ולימודי חוץ, יו"ר ארגון הסגל האקדמי ונשיא בית הדין המשמעתי.

לצד עבודתו האקדמית בטכניון, כיהן פרופ' הרשקוביץ כנשיא האגודה הבינלאומית לאלגברה ליניארית ועד היום הוא משמש עורך ראשי של כתב העת המדעי "The Electronic Journal of Linear Algebra" ועורך בכיר של כתב העת המדעי "Linear Algebra and its Applications". במשך השנים פרסם קרוב ל-90 מאמרים מדעיים בכתבי עת מקצועיים.

בצד הקריירה האקדמית עוסק הרב פרופ' הרשקוביץ גם בפעילות רבנית. הוא מכהן כרב שכונת אחוזה בחיפה וכאב בית דין לגיור. במסגרת פעילותו הרבנית, כתב תוכנת המחשב "כתובה כהלכתה", המיועדת להכנת כתובות מדויקות, על פי כל כללי ההלכה.

על פעילותו הרבנית הוא אומר: "מאוד נהניתי מלימודי התורניים בנערותי, ב'מרכז הרב'. וכדי להבטיח שלא אפסיק מלימודי התורניים גם תוך כדי פיתוח הקריירה המקצועית שלי, התחייבתי לתת שיעורי גמרא בקהילה. כך יוצא שאני לא רק מלמד, אלא מחויב גם להקדיש זמן ללמוד ולעסוק בנושאים תורניים בעצמי".

בשנת 2002 נמנה הרב פרופ' הרשקוביץ עם 60 אישי ציבור מכל הקשת הפוליטית בישראל, שניסחו את 'אמנת כנרת', המציעה מכנה משותף לזרמים ולמחנות השונים בציבור היהודי.

לאחר שהתמנה ליושב הראש תנועת "הבית היהודי", נבחר הרב פרופ' הרשקוביץ לכנסת ה-18 וכיהן בה בתפקיד שר המדע והטכנולוגיה. בכהונתו זו פעל פרופ' הרשקוביץ ליצירת שילוב בין תורה למדע.

בין יתר תפקידיו הציבוריים שימש הרב פרופ' הרשקוביץ כחבר ב"פורום לאחריות לאומית", כחבר בחבר הנאמנים של "מכון לב - בית הספר הגבוה לטכנולוגיה בירושלים", כחבר במועצה האקדמית של המכללה האקדמית הערבית לחינוך בחיפה, כחבר הוועד המנהל של המרכז לחינוך יהודי באוניברסיטת חיפה וכחבר בוועדת ההיגוי העליונה ללימודי מדע וטכנולוגיה של מערכת החינוך. הוא היה חבר בוועדת "החולה הנוטה למות", חבר בוועדת האתיקה של בית החולים "כרמל" בחיפה וחבר במועצת החוקה של "חוקה בהסכמה" מטעם "המכון הישראלי לדמוקרטיה". 

הרב פרופ' הרשקוביץ נשוי לשמעונה, שעד לאחרונה הייתה מנהלת בית ספר תיכון לחינוך מיוחד. הם הורים לשלושה בנים ושתי בנות ולהם 11 נכדים.