זוכרים את סרן דמיטרי לויטס ז"ל

סרן דמיטרי (דימה) לויטס ז"ל, 26, בוגר אוניברסיטת בר-אילן, מפקד פלוגה בחיל השריון, נהרג מירי צלפים ברצועת עזה ביום ה-15 למבצע 'צוק איתן'.

לויטס נולד בקיבוץ גשור שברמת הגולן ולפני כ-11 שנים עזב את הקיבוץ עם אמו ואחיו ועבר לירושלים, שם למד בבית הספר התיכון רנה קאסן. הוא היה נגן סקסופון וחבר בלהקת ביג בנד בשם קליינמן בנד. עם סיום לימודיו התגייס לשיריון ושירת כקצין בקבע. בשנה האחרונה שב להתגורר בקיבוץ גשור.

את לימודיו לתואר הראשון במסגרת התכנית של המדור לזרועות הביטחון באוניברסיטת בר-אילן סיים לויטס לפני שנה. תכנית זו משלבת קורס מ"פ צבאי עם לימודי תואר ראשון ומיועדת לתלמידי המכללה לפיקוד טקטי, שבה לומדים קצינים המיועדים לשדרת הפיקוד העתידית של צה"ל. לויטס היה חברו לכיתה של סרן צבי קפלן ז"ל, שנהרג גם כן במבצע 'צוק איתן'. הוא הותיר זוג הורים, מרינה ואלכסנדר, ושני אחים - אנה (29) ודניאל (22), המשרת כעת בשירות סדיר בצבא.

היו לו פנים שלא מפספסים

ד"ר אילנה בינג, מרצה לאנגלית, מספרת כי פגשה את לויטס בקורס למתקדמים. "למרות שלימדתי אותו לזמן קצר בלבד, הוא נחרט בזיכרוני בשל אישיותו המקסימה. הוא הצטיין בקורס, ובכלל היה בחור מוכשר מאד, מאלה שהלימודים באים להם בקלות. הוא היה בחור יפה תואר, שוחר תרבות ומקובל מאד על כל חבריו. הוא נתן כבוד לאנשים והיה טוב לב".

חן פיקהולץ, מתרגלת במדעי המדינה, זוכרת גם היא את לויטס כאדם בעל אישיות כובשת. "בתכנית של זרועות הביטחון יש לנו פחות זמן לאינטראקציות ומפגשים אישיים עם תלמידי הכיתה. אבל כשראיתי את שמו של לויטס בכלי התקשורת זכרתי אותו מיד, היו לו פנים שלא מפספסים".

פיקהולץ אומרת כי היא חשה תחושת שליחות וגאווה גדולה ללמד בכיתות של זרועות הביטחון. "אני אחות שכולה בעצמי. ההיכרות שלי איתם מלווה בדאגות אין סופיות. אני יודעת היטב מה עובר על המשפחות שלהם. אני גם מאד מעריכה אותם בתור סטודנטים ומבינה באיזה קושי הם נמצאים. הם לא כמו סטודנטים רגילים שבאים לעשות תואר ולבלות, התכנית שלהם לא פשוטה והם צריכים תוך כדי לימודים, גם להתאמן ולהילחם. הם גם מאד מגובשים בינם לבין עצמם, יש להם 'ראש צבאי' שחותר למצוינות בכל דבר". 

פיקהולץ מוסיפה כי קשה ועצוב לה מאד עם הידיעה שהוא נהרג. "אני מתכוונת ליצור קשר עם המשפחה, ולנסות ולעזור לאחיו לעבור את  זה".

אם היה לי ילד הייתי שולח אותו לפלוגה של דימה

בוגר אחר של בר-אילן מכיר את לויטס עוד מכיתה ד'. "דימה הגיע אלינו לבית הספר לאחר שעבר לגור בירושלים עם אמו ואחיו קטן. מיד הוא התחבר אלי ואל החבורה שלי. אחר כך למדנו יחד בחטיבה ובתיכון והמשכנו יחד גם לצבא ולאוניברסיטה. הוא היה חבר טוב ואמיתי, מצחיק וכשרוני בטירוף. הוא אהב לצייר נוף ועוד דברים מהדמיון ובזמן שכולנו למדנו גיטרה הוא החליט שהוא מנגן בסקסופון. כך תמיד הוא הלך עם האמת שלו עד הסוף, בדרכו המיוחדת".

הוא מספר כי תכונות בולטות נוספות של לויטס היו הישירות והכנות. "בלימודים באוניברסיטה, נפתחה מסורת של תחרות כדורגל, בין המחזור הבוגר, לבין המחזור הצעיר יותר.  דימה התנדב להיות השוער אבל באימונים הסתבר שיכולות השוערות שלו לא היו מציאה גדולה. הוא תמיד זינק לכיוון אחר מהכיוון שממנו בא הכדור והיה חוטף גולים ממש מביכים. עם זאת הוא היה הראשון להודות בכך שהוא שוער גרוע". 

מלבד זאת מציין חברו את המסירות הגדולה של לויטס לחבריו. "בכל עת כשמישהו ביקש ממנו עזרה מיד היה מפנה הכל ועוזר ברמה הכי יסודית. הוא היה יושב ללמוד איתנו למבחנים באסטרטגיה ומסביר לנו את עקרונות ההתקפה וההגנה, פותח מפות ומסביר מא' ועד ת' איך זה נראה בשטח". בכלל, הוא מוסיף כי לויטס היה קצין מקצועי ברמה הגבוהה ביותר. "אם היה לי ילד הייתי שולח אותו לפלוגה של דימה. ככה כולנו אמרנו. הוא בחיים לא פחד משום משימה. כאלה קצינים אנחנו צריכים בצבא".

כשליווה את חברו הטוב למנוחה אחרונה, נזכר ברגע מצמרר אחד שחוו יחד בכיתה י"ב : "ביום הזיכרון נהגה היועצת בבית הספר להקריא את שמות הנופלים הרבים שעל לוח הזיכרון. אנחנו הקשבנו לשמות, ואז שמענו שם שהכרנו, של מישהו שלמד שנתיים מעלינו. דימה אמר לי אז: 'תאר לך שבעוד כמה שנים תראו שם גם את השם שלי'. עכשיו הדברים הללו שנאמרו בחצי צחוק של ילדים שלא יודעים מה הם אומרים, מקבלים מבחינתי משמעות אחרת לגמרי".

לכתבות נוספות...

מינויים חדשים

טלי פארי תשובה מונתה למנהלת בית ספר "אביב" ברמת אביב ג'

מרדכי (מוטי) לוי מונה לסגן נשיאת בית המשפט השלום באילת

יאיר פינס מונה למשנה למנהל רשות מקרקעי ישראל

לירן איזנברג מונה לסמנכ"ל טכנולוגיות בחברת ואלינור

יעקב (ינקי) קוינט מונה למנהל רשות החברות

עו"ד טל אברהם מונתה לסניגורית הציבורית המחוזית של מחוז צפון

זאביק הירשמן מונה לסמנכ"ל מערכות המידע של קבוצת G4S בישראל

איתי בר-נחום מונה למשנה למנכ"ל ב-HackerU

יהודה ונדרולדה מונה לסמנכ"ל הכספים של הבורסה

מיה דבש מונתה לאוצרת הראשית של מוזיאון העיצוב בחולון

איתמר בן דוד מונה לתפקיד יו"ר ועדת התכנון המחוזית של מחוז חיפה

צאלה וקסמן גונן מונתה לסמנכ"לית שירות והסברה בעיריית כפר סבא

סגי איתן מונתה כחברה מטעם הציבור במועצה המנהלית של בנק ישראל

ישי דה ליאון מונה לדירקטור במחלקת ההיי טק של פירמת פאהן קנה

שאול דנקור מונה למנכ"ל חברת מנדלסון תשתיות ותעשיות

ענת גואטה מונתה ליו"ר הרשות לניירות ערך

אמיר שניידר מונה למנהל תחום הדיגיטל בבנק הפועלים

עו"ד מיה גבאי טובול מונתה ליו"ר אנגל משאבים

אודי שוסב מונה למנכ"ל תאגיד "פלג הגליל"

מיקי שטרסבורגר מונה לסמנכ"ל מסחר וקשרים תעופתיים באל על

ד"ר רונן יוכפז מונה למנהל אגף הפיתוח בחטיבת המחשוב של בנק הפועלים

ארז כלפון מונה ליו"ר למנהלת הליגות בכדורגל

לכל המינויים החדשים