זוכרים את סרן צבי קפלן ז"ל

סרן צבי קפלן ז"ל, (28), בוגר אוניברסיטת בר-אילן, מפקד בחטיבת בגולני, נהרג בקרבות בעזה ביום ה-13 למבצע 'צוק איתן'.

קפלן נולד וגדל בשכונת נווה שאנן בחיפה, למד בישיבה התיכונית "יבנה" בעיר ובהמשך במכינה הקדם צבאית בעלי. הוא התגייס לפלוגת הסיור של גולני ושירת בה בתפקידי פיקוד. 

לפני שנתיים עבר להתגורר יחד עם עדי, רעייתו, ושני בניהם – אלקנה בן 5, ונדב בן 3 בקיבוץ מירב.  המשפחה השתלבה בחיי הקהילה, ובאחרונה אף החלה בתהליך תכנון ובניית בית קבע בישוב.

תפקידו האחרון היה מפקד פלוגת הכשרות בגדוד הסיור של החטיבה והוא היה אמור להתמנות למפקד הפלוגה המסייעת באחד הגדודים. בתקופת המעבר בין התפקידים שירת קפלן כקצין אגף המבצעים של גדוד הסיור, בתפקיד זה הוא מצא את מותו.

לפני שנה סיים קפלן את לימודי התואר הראשון שלו במסגרת התכנית של המדור לזרועות הביטחון באוניברסיטת בר-אילן. תכנית זו משלבת קורס מ"פ צבאי עם לימודי תואר ראשון ומיועדת לתלמידי המכללה לפיקוד טקטי, שבה לומדים קצינים המיועדים לשדרת הפיקוד העתידית של צה"ל. לימודי התואר כוללים לימודי צבא וביטחון וחטיבות בתחום האסלם ופסיכולוגיה.

אדם שנכנס לך לנשמה
ד"ר אסנת חן, מרצה בתכנית לזרועות הביטחון, זוכרת את קפלן כאדם חייכן ואופטימי שהשרה תמיד אוירה נינוחה סביבו. "הוא אף פעם לא התלונן על עומס לימודים, מילא את משימות הלימוד כמו שצריך והכל בחיוך. צביקה היה מלא באנרגיות חיוביות ובשמחה, הוא היה ביחסים טובים מאד עם כל הסטודנטים, כולם דיברו וצחקו איתו, הוא השרה אופטימיות על כל סביבתו". 

הדבר שמייחד את הסטודנטים בתכנית לזרועות הביטחון וצביקה בינהם, אומרת ד"ר חן, הוא תחושת החובה המוסרית, שמלווה אותם כאנשים. "זה משהו שלא כל אחד יכול להבין. הם מתייחסים לשירות שלהם כאל שליחות אישית. כמי שמלמדת בכיתות של כוחות הביטחון, לפעמים עוברת בי המחשבה שאני לא יודעת את מי אפגוש שוב ואת מי לא, אבל הם תמיד נותנים לי את ההרגשה שהכול בסדר. היום בבוקר כשראיתי את התמונה של צביקה בטלוויזיה פשוט נשבר לי הלב. לא את כל הסטודנטים אני זוכרת, אבל צביקה, היה אדם מיוחד, כזה שנכנס לך לנשמה".

גילם באישיותו את עם ישראל
מתן בר-נוי, יו"ר אגודת הסטודנטים בבר-אילן, היה חברו הטוב של קפלן מילדות. "נפגשנו בכל צומת אפשרית בחיים. הוא למד שנה מעלי בבית הספר יבנה בחיפה וכמותו גם אני המשכתי ללמוד בעלי. יחד התנדבנו בעמותת 'קו לחיים' שם הוא גם הכיר את אשתו, ויחד עשינו שנינו לבד את מסלול שביל ישראל בשלמותו בשנת 2006".

בר-נוי זוכר את קפלן כבחור הדבק בעקרונותיו למרות הקשיים, אך מצד שני מקפיד לעשות זאת בדרכי נועם. "באחד הימים במסע שלנו בשביל ישראל, כשהיינו לפני עלייה קשה במיוחד, אמר לי צביקה: "מעכשיו לא משתמשים במילה 'קשה'. אין קשה יש רק 'פחות קל'" ואני חושב שהמשפט הזה מסמל את צביקה יותר מכל. הייתה לו משמעת עצמית גבוהה, והוא לא פחד מדבר, גם כשראה עקרב צהוב מטפס על שק השינה שלו, הוא לא נבהל אלא רץ לצלם אותו. גם המשפחה שלו הייתה מאד חשובה לו. כבר אז, בנערותנו, הוא הסתכל על העתיד ורצה להקים משפחה להביא ילדים לעולם. החינוך היה תמיד בראש מעייניו. צביקה גילם באישיותו את עם ישראל וגם נתן את כל כולו לעם".

לכתבות נוספות...

מינויים חדשים

טלי פארי תשובה מונתה למנהלת בית ספר "אביב" ברמת אביב ג'

מרדכי (מוטי) לוי מונה לסגן נשיאת בית המשפט השלום באילת

יאיר פינס מונה למשנה למנהל רשות מקרקעי ישראל

לירן איזנברג מונה לסמנכ"ל טכנולוגיות בחברת ואלינור

יעקב (ינקי) קוינט מונה למנהל רשות החברות

עו"ד טל אברהם מונתה לסניגורית הציבורית המחוזית של מחוז צפון

זאביק הירשמן מונה לסמנכ"ל מערכות המידע של קבוצת G4S בישראל

איתי בר-נחום מונה למשנה למנכ"ל ב-HackerU

יהודה ונדרולדה מונה לסמנכ"ל הכספים של הבורסה

מיה דבש מונתה לאוצרת הראשית של מוזיאון העיצוב בחולון

איתמר בן דוד מונה לתפקיד יו"ר ועדת התכנון המחוזית של מחוז חיפה

צאלה וקסמן גונן מונתה לסמנכ"לית שירות והסברה בעיריית כפר סבא

סגי איתן מונתה כחברה מטעם הציבור במועצה המנהלית של בנק ישראל

ישי דה ליאון מונה לדירקטור במחלקת ההיי טק של פירמת פאהן קנה

שאול דנקור מונה למנכ"ל חברת מנדלסון תשתיות ותעשיות

ענת גואטה מונתה ליו"ר הרשות לניירות ערך

אמיר שניידר מונה למנהל תחום הדיגיטל בבנק הפועלים

עו"ד מיה גבאי טובול מונתה ליו"ר אנגל משאבים

אודי שוסב מונה למנכ"ל תאגיד "פלג הגליל"

מיקי שטרסבורגר מונה לסמנכ"ל מסחר וקשרים תעופתיים באל על

ד"ר רונן יוכפז מונה למנהל אגף הפיתוח בחטיבת המחשוב של בנק הפועלים

ארז כלפון מונה ליו"ר למנהלת הליגות בכדורגל

לכל המינויים החדשים