פרקליט בצמרת

עבור ציון אמיר, הילד השקדן והדעתן משדרות ששאף להיות עורך דין, הבחירה בבר-אילן הייתה טבעית. "הלימודים בפקולטה למשפטים היו מעמיקים, התייחסו למקצוע בכובד ראש". מאז, סלל עו"ד אמיר את דרכו לצמרת המשפט, ועם לקוחותיו נמנו דמויות מפורסמות ובכירות בישראל. כיום הוא שואף להתמסר לעשייה ציבורית

"כבר בגיל 14 ידעתי שאני עתיד להיות משפטן," מספר עו"ד ציון אמיר. "ההתחקות אחר האמת התחילה אצלי לאחר שפקדה אותנו טרגדיה משפחתית. הכמיהה לדעת את האמת השתלבה ברצון העז לעשות צדק."

את שנות ילדותו בעיר שדרות מאפיינות רצינות ולמדנות ושעות של קריאה בספרייה העירונית, "הייתי תולעת ספרים, בכל יום קראתי ספר אחר ותחומי העניין שלי היו מגוונים מאוד."

את שירותו הצבאי עשה עו"ד אמיר בחיל האוויר, ועוד לפני שהשתחרר מהצבא נרשם ללימודים בפקולטה למשפטים של אוניברסיטת בר-אילן. "הבחירה בבר-אילן הייתה טבעית. הלימודים בפקולטה למשפטים היו מעמיקים מאוד, התייחסו למקצוע בכובד ראש", הוא נזכר. "אבל מבחינתי זו לא הייתה תקופה פשוטה. הייתי צריך לדאוג בעצמי לכל הוצאות הקיום והלימודים. עבדתי בניקיון, בצביעה, הייתי כולבויניק בבית מלון. למעשה, חוץ מלבשל עשיתי שם הכול," צוחק עו"ד אמיר.

"עורכי דין בתחום הפלילים הם זאבים בודדים," אומר עו"ד אמיר, "יש להם צבא קטן וחכם". לאור התיקים המפורסמים שניהל, שגם קיבלו כיסוי תקשורתי נרחב, מדגיש עו"ד אמיר כי הוא מקדיש עצמו לטיפול בתיקים קטנים ולסיוע לאזרחים אלמונים, לא פחות מאשר לטיפול בתיקים הגדולים. "הדגש בעבודה שלי הוא יצירתיות וטיפול אישי. לתקשורת מגיעים התיקים הגדולים שבמרכזם עומדת אישיות מפורסמת, אבל בתחום הפלילים, כל תיק, קטן כגדול, הוא מהותי. מדובר בדיני נפשות, כיוון שמרגע שהוגש כתב אישום הדבר משפיע על כל עולמו של אותו אדם ומטלטל את חייו".

לרסן את האקטיביזם השיפוטי
ב-30 שנות עבודתו הוביל עו"ד אמיר לפסקי דין יוצאי דופן בנושאים רבים ובסוגיות רבות, שבמרכזן עמדו זכויות היסוד של הפרט. "למשל, ייצגתי אדם צעיר, בדואי מן הדרום, שבית המשפט קבע – שלא בצדק – שעברו הפלילי, עבֵרה שחל עליה חוק התיישנות, אינו מאפשר לו להתמחות ולעסוק בעריכת דין. האיש הצעיר הודה בקיומו של רישום פלילי שחלה עליו ההתיישנות ‒ ובכך יצא שכרו בהפסדו. הסוגיה החשובה נדונה בבית המשפט העליון בהרכב מורחב של תשעה שופטים, ונקבע שאין להתחשב בעבֵרות שחל עליהן חוק ההתיישנות, והסטודנט הצעיר היה רשאי להתחיל בהתמחותו כעורך דין."

תיקים רבים שעו"ד אמיר היה מעורב בהם עוררו דיון ציבורי מתוקשר בסוגיות מגוונות ותרמו לביסוסן של זכויות הפרט בחברה. עו"ד אמיר סבור שהמאבק לביסוס זכויות הפרט בחברה הוא אינטרס משותף של כל הצדדים למשימה החשובה – הן של הסנגוריה הפרטית והן של המערכת כולה. העיסוק בעולם המשפט בעיניו הוא מאבני היסוד של חברה חופשית ודמוקרטית, ומכאן החשיבות הרבה של מערכת בתי המשפט, הקובעת הלכות ועושה משפט צדק.

בהקשר הזה, מוסיף עו"ד אמיר שיש מקום לרסן את האקטיביזם השיפוטי ולתת פרשנות להוראת החוק, שתשקף את לשונו הברורה ואת תכליתו, ובכך ליצור ביטחון בפסיקה עקבית של בית המשפט. "הדבר תורם להגברת האמון במערכת המשפטית", הוא מסביר. לדבריו, המשפט אינו יכול לתת מענה לכל סוגיה או דילמה חברתית, שכן בבסיסו הוא עוסק בפתרון סכסוכים קונקרטיים ולא בהנחלת ערכים ומוסר. "אמירתו האלמותית של השופט ברנדייס כי 'אור השמש מחטא' הוא נכון תמיד, אך נדמה שהיום אור השמש צורב. אנו נמצאים בעתות של שינוי ואולי יש לחשוב שוב על מושגי יסוד בחברה כגון חופש הביטוי וגבולותיו".

עו"ד אמיר אומר כי היום אנו עדים לפריצת גבולות החופש ולפגיעה בערכים חשובים נוספים כמו כבוד האדם וזכותו לפרטיות. "ריבוי ערוצי התקשורת, הזמינות והמהירות שבה מועברים נושאים שונים במדיה מביאים לפגיעה חמורה במרקם החיים הנורמלי ואף לפגיעה בחזקת החפות של הפרט. הציבור חשוף לדיס-אינפורמציה, השיח בחברה הוא תוקפני בעיני, והמחוקק לא תמיד מצליח לספק פתרון להתמודדות עם מצב זה". עם זאת, אופטימיסט מטבעו, מאמין עו"ד אמיר כי "הקהילה חכמה והיא שתוביל לשינוי עצמי ולאיזון."

בשלב הנוכחי של הקריירה שלו אומר עו"ד אמיר כי סוגיות חברתיות ותסכול של קבוצות מוחלשות מעסיקים אותו מאוד והוא מרבה להשתתף בכינוסים ובהרצאות בתחומים אלו מתוך רצון להשפיע ולעזור. "אני שואף לתקן את עצמי ולתקן חולָיים חברתיים ולהתמסר בשנים הקרובות לעשייה ציבורית למען מדינת ישראל ולמען החברה בישראל."

 

לכתבות נוספות...

מינויים חדשים

טלי פארי תשובה מונתה למנהלת בית ספר "אביב" ברמת אביב ג'

מרדכי (מוטי) לוי מונה לסגן נשיאת בית המשפט השלום באילת

יאיר פינס מונה למשנה למנהל רשות מקרקעי ישראל

לירן איזנברג מונה לסמנכ"ל טכנולוגיות בחברת ואלינור

יעקב (ינקי) קוינט מונה למנהל רשות החברות

עו"ד טל אברהם מונתה לסניגורית הציבורית המחוזית של מחוז צפון

זאביק הירשמן מונה לסמנכ"ל מערכות המידע של קבוצת G4S בישראל

איתי בר-נחום מונה למשנה למנכ"ל ב-HackerU

יהודה ונדרולדה מונה לסמנכ"ל הכספים של הבורסה

מיה דבש מונתה לאוצרת הראשית של מוזיאון העיצוב בחולון

איתמר בן דוד מונה לתפקיד יו"ר ועדת התכנון המחוזית של מחוז חיפה

צאלה וקסמן גונן מונתה לסמנכ"לית שירות והסברה בעיריית כפר סבא

סגי איתן מונתה כחברה מטעם הציבור במועצה המנהלית של בנק ישראל

ישי דה ליאון מונה לדירקטור במחלקת ההיי טק של פירמת פאהן קנה

שאול דנקור מונה למנכ"ל חברת מנדלסון תשתיות ותעשיות

ענת גואטה מונתה ליו"ר הרשות לניירות ערך

אמיר שניידר מונה למנהל תחום הדיגיטל בבנק הפועלים

עו"ד מיה גבאי טובול מונתה ליו"ר אנגל משאבים

אודי שוסב מונה למנכ"ל תאגיד "פלג הגליל"

מיקי שטרסבורגר מונה לסמנכ"ל מסחר וקשרים תעופתיים באל על

ד"ר רונן יוכפז מונה למנהל אגף הפיתוח בחטיבת המחשוב של בנק הפועלים

ארז כלפון מונה ליו"ר למנהלת הליגות בכדורגל

לכל המינויים החדשים