הילד מקטמון שגדל להיות ראש המוסד

יוסי כהן, בוגר מצטיין של בר-אילן, מונה לתפקיד ראש המוסד, לאחר ששירת במשך שנתיים כיועץ ראש הממשלה לביטחון לאומי וכראש המועצה לביטחון לאומי. כהן שירת במשך 30 שנים במוסד מתוכן שנתיים בתפקיד סגנו וממלא מקום ראש המוסד. למרות 20 השנים שחלפו מאז היה סטודנט, המרצים שלו באוניברסיטה עוד זוכרים אותו כעילוי

 

יוסי כהן, 54, בוגר התוכנית לזרועות הביטחון באוניברסיטת בר-אילן, התמנה לאחרונה לתפקיד ראש המוסד. בהתמודדות על התפקיד הוא גבר על שני מועמדים נוספים שגם הם באו מתוך שורות המוסד. לפני כן כיהן במשך שנתיים בתפקיד יועץ ראש הממשלה לביטחון לאומי וראש המועצה לביטחון לאומי. הקבינט הביטחוני בחר בו לתפקיד זה פה אחד בזכות הניסיון והידע הביטחוני העשיר שרכש בעת שירותו רב השנים במוסד.

 

כהן, נולד בירושלים וגדל בשכונת קטמון. הוא נשוי לאיה, אחות ראשית במחלקה המטאונקולוגית בבית חולים, אותה פגש בתנועת בני עקיבא, כשהיו בתיכון, ואב לארבעה ילדים שהתחנכו בבתי ספר דתיים. אביו, אריה, היה לוחם באצ"ל ואמו, מינה, מנהלת בית ספר בירושלים ויקירת העיר. כהן למד בישיבה התיכונית "אור עציון" בניהולו של הרב חיים דרוקמן. למוסד הוא התגייס בגיל 22, ומילא בו שורה של תפקידים מבצעיים וניהוליים. בשנת 1997, הוא סיים בהצטיינות יתרה תואר ראשון במדעי החברה.

 

לפני כמה שנים זכה כהן בפרס ביטחון ישראל על פרויקט סודי שהוביל, שנחשב לפריצת דרך מודיעינית. בעקבות הצלחותיו המקצועיות הוא מונה לפני 4 שנים לתפקיד סגן ראש המוסד וממלא מקומו. כבר אז צפה העיתונאי והפרשן, רונן ברגמן, כי כהן עתיד להיבחר לתפקיד ראש המוסד הבא.

 

נאמן לביטחון המדינה ולערכי היהדות

כהן מוכר בקרב אנשי קהילת המודיעין והביטחון כספורטאי חובב וכרץ מרתון, המקפיד על תזונה בריאה. כאדם דתי הוא גם מקפיד להגיע לבית כנסת בחגים. העיתונאי בן כספית סיפר על מקרה שבו נאלץ כהן לנהל מבצע מודיעיני באחד החגים. "באחד מחגי ישראל, התקיים מבצע סודי מסובך והרה סכנות של המוסד באחת המדינות. כהן הזמין למשפחתו חדרים במלון בהרצליה, הלך לבית הכנסת, משם 'קפץ' ברגל לעבודה לכמה שעות במהלך החג וחזר. שותפיו לתפילה חשבו ש'חיפף'. את האמת לא יידעו לעולם".

 

חבריו של כהן במוסד מכנים אותו 'הדוגמן', בשל חזותו המרשימה. על פי פרסומים שונים, עבד כהן בתפקידים הקשורים להפעלת סוכנים ונחשב לאיש מודיעין "מצטיין, בעל מעוף ומקוריות".

 

בכתבת דיוקן של אמירה לם ואמיר שואן שפורסמה ב'ידיעות אחרונות' תואר כהן כ"זריז, מדויק, יצירתי ונחוש". מכריו תיארו אותו "כאיש שיחה פתוח ותקשורתי". לכהן קשרים הדוקים עם הרב אלימלך פירר, שסיפר עליו באחת הכתבות כי "האנושיות והמסירות שלו הן מודל לחיקוי. הוא נלחם על חייהם של חולים כפי שהוא נלחם על ביטחון ישראל". דני יתום, ראש המוסד לשעבר ומי שמינה את כהן לסגן ראש אגף בארגון, סיפר על כהן כי הוא "בעל כריזמה, שופע מנהיגות ובעל ויכולת להוביל אנשים, המוכנים ללכת אחריו".

 

מצטיין בלימודים

ד"ר שמואל צבאג מאוניברסיטת בר-אילן, שכיהן כראש האקדמי של תכנית הלימודים בזרועות הביטחון לימד את כהן בקורס מבוא ליחסים בין לאומיים, לפני כ-20 שנה. כיום הוא אומר: "סטודנט כמו יוסי קשה לשכוח כל כך מהר. בקורס הזה התבלט יוסי כבר בשיעורים הראשונים כעילוי. זכור לי, כי באחת הפעמים אף אמרתי לו שהוא יגיע אל הפסגה בארגון הביטחוני שבו פעל. אני שמח שהתחזית שלי התגשמה. כשנחשף לאחרונה שמו ברבים והבנתי בדיוק אילו תפקידים בכירים הוא מילא במוסד, לא הופתעתי כלל, הוא תמיד הוכיח שקדנות, כושר ניתוח מעולה ומוטיבציה יוצאת דופן. לבסוף הוא גם סיים את התואר בהצטיינות יתרה".

 

למלא את התפקיד מתוך שליחות עמוקה

כהן מכהן כראש המועצה לביטחון לאומי התשיעי מאז הקמתה בשנת 1999, והרביעי שמגיע משורות ה'מוסד'. את תפקיד היועץ לביטחון לאומי, שעומד גם בראש המטה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, מילאו ב-14 השנים האחרונות 8 אנשים. הראשון בהם היה בשנת 1999 האלוף דוד עברי, ואחריו כיהנו בתפקיד האלוף עוזי דיין, ראש המוסד לשעבר אפרים הלוי, האלוף גיורא איילנד, בכיר ה'מוסד' אילן מזרחי ותא"ל דני ארדיטי.

 

אתר משרד ראש הממשלה חושף עוד טפח מהקריירה העלומה של כהן. "לכהן ניסיון של 30 שנות שירות בתפקידי שטח מבצעיים ומודיעיניים ובתפקידי מטה ניהוליים". במגוון תפקידיו השונים במוסד הוא צבר "ידע רב בניהול מערכות גדולות ובזירה הבינלאומית, וניסיון עשיר עם המערכת הביטחונית והמדינית בישראל". נכתב שם.

 

כשנכנס לתפקידו החדש באוגוסט 2013, אמר כהן כי הוא רואה בתפקידו החדש המשך טבעי לשירותו רב השנים במוסד, וגם אותו הוא ימלא מתוך תחושת שליחות עמוקה. "כל מי שמכיר את הסמל של המוסד, יודע כי בסמל מצויה המנורה, שהיא, למעשה, מייצגת את ערכי המצפן של כל מי שנמצא בשירותה של מדינת ישראל. מעל הסמל נכתב: 'בְּאֵין תַּחְבֻּלוֹת, יִפָּל-עָם'; (משלי 11:14) זה מה שעשיתי ב- 30 השנים האחרונות. בהמשך נכתב: 'וּתְשׁוּעָה, בְּרֹב יוֹעֵץ', כך אשתדל לעשות".

לכתבות נוספות...

מינויים חדשים

טלי פארי תשובה מונתה למנהלת בית ספר "אביב" ברמת אביב ג'

מרדכי (מוטי) לוי מונה לסגן נשיאת בית המשפט השלום באילת

יאיר פינס מונה למשנה למנהל רשות מקרקעי ישראל

לירן איזנברג מונה לסמנכ"ל טכנולוגיות בחברת ואלינור

יעקב (ינקי) קוינט מונה למנהל רשות החברות

עו"ד טל אברהם מונתה לסניגורית הציבורית המחוזית של מחוז צפון

זאביק הירשמן מונה לסמנכ"ל מערכות המידע של קבוצת G4S בישראל

איתי בר-נחום מונה למשנה למנכ"ל ב-HackerU

יהודה ונדרולדה מונה לסמנכ"ל הכספים של הבורסה

מיה דבש מונתה לאוצרת הראשית של מוזיאון העיצוב בחולון

איתמר בן דוד מונה לתפקיד יו"ר ועדת התכנון המחוזית של מחוז חיפה

צאלה וקסמן גונן מונתה לסמנכ"לית שירות והסברה בעיריית כפר סבא

סגי איתן מונתה כחברה מטעם הציבור במועצה המנהלית של בנק ישראל

ישי דה ליאון מונה לדירקטור במחלקת ההיי טק של פירמת פאהן קנה

שאול דנקור מונה למנכ"ל חברת מנדלסון תשתיות ותעשיות

ענת גואטה מונתה ליו"ר הרשות לניירות ערך

אמיר שניידר מונה למנהל תחום הדיגיטל בבנק הפועלים

עו"ד מיה גבאי טובול מונתה ליו"ר אנגל משאבים

אודי שוסב מונה למנכ"ל תאגיד "פלג הגליל"

מיקי שטרסבורגר מונה לסמנכ"ל מסחר וקשרים תעופתיים באל על

ד"ר רונן יוכפז מונה למנהל אגף הפיתוח בחטיבת המחשוב של בנק הפועלים

ארז כלפון מונה ליו"ר למנהלת הליגות בכדורגל

לכל המינויים החדשים