"הביומד הוא ההיי-טק החדש של ישראל"

דוד זיגדון, מנכ"ל חממת רד-ביומד ובוגר בר-אילן, עוסק בפיתוחם של פטנטים והמצאות בתחום התרופות והציוד הרפואי. בריאיון אישי הוא מספר על מסלול הקריירה שלו, על ניהול חברות סטארט אפ וחולק את השקפת עולמו באשר לתפקידה של האקדמיה בהכשרת בוגרים

 

בשלוש השנים האחרונות משמש דוד זיגדון כמנכ"ל חממת רד-ביומד מקבוצת רד המטפחת חברות סטארט אפ ורעיונות בתחום התרופות, הדיאגנוסטיקה והמכשור הרפואי. במסגרת זו הוא אחראי לאיתורן, לניהולן ולקידומן של חברות הזנק המפתחות תרופות חדשות וציוד רפואי.

את דרכו האקדמית החל זיגדון באוניברסיטת בר-אילן שבה סיים את התואר הראשון בכלכלה ובחשבונאות בשנות השמונים. לאחר מכן יצא לשוק העבודה ובמשך שנים רבות צבר ניסיון בתחום ניהול הכספים בחברות. בין היתר שימש בתפקידי סמנכ"ל כספים ומנכ"ל בחברות הייטק מובילות, כגון בינת תקשורת מחשבים, בינת אלקטרוניקה, רדקום, מג'יק ועת הדעת.

בין תפקיד לתפקיד הוא נסע ללמוד באוניברסיטת מישיגן בארצות הברית, ובתחילת שנות האלפים חזר לבר-אילן והשלים תואר שני במשפטים במסלול לכלכלנים.

 

אופקים רחבים וכלים להתמודדות עם החיים

זיגדון מספר שלמרות שהחל את דרכו האקדמית בלימודי חשבונאות, תמיד העדיף תפקידים הכרוכים בחזון ובראייה רחבה יותר. "היה לי ברור שלא אתעסק בראיית חשבון ולכן פניתי לתפקידים של ניהול כספי. כך הפכתי למנהל הכספים של בינת, תפקיד שאיפשר לי להיות מעורב לא רק בצד הכספי של העסקים, אלא גם ראיתי וניתחתי מגוון של תחומים".

 

השקפת עולמו של זיגדון גורסת כי השכלה אקדמית רחבה ומגוונת, שמצד אחד מקנה לאדם מיומנות מקצועית ומצד שני גם מרחיבה את אופקיו בכיוונים אחרים, עדיפה על הכשרה מקצועית ממוקדת בדומה לזו הניתנת בכמה מהמכללות. "על האקדמיה לתת לאדם כלים להתמודד באופן הטוב ביותר עם האתגרים של לימוד עצמי וכניסה לתחומים חדשים".

 

הוא מעיד גם על עצמו: "אחרי כמה שנים של עבודה התלבטתי מה להמשיך ללמוד. היה טבעי שאמשיך ללמוד לתואר שני במנהל עסקים, אבל זו הייתה התקופה שבה התחלתי לעבוד ברד בינת ועסקתי יום יום בנושא היזמות לעומק. וכך יצא שלמדתי מספיק מנהל עסקים מהחיים עצמם. בסוף בחרתי בתכנית לתואר שני במשפטים לבוגרי חשבונאות כי זה עניין אותי. היה חשוב לי להבין את החשיבה המשפטית וזה היה משהו שיכולתי ללמוד רק מניסיון".

 

לגבי גישת הלימודים בתואר השני, אומר זיגדון כי הוא מעדיף דווקא את זו האמריקאית. "בישראל הלימודים מתמקדים בעיקר במה שנעשה בגבולות האקדמיה. בארה"ב המרצים היו הרבה יותר מעורבים בתהליך הלימוד שלך ויש גם שיתוף פעולה נרחב יותר עם התעשייה ועם המחקר בתחום".

 

לנהל סטארט אפ פירושו לחיות על הקצה

עם השנים התפתחה בינת וגדלה וכך גם תפקידו של זיגדון שכלל הקמה וניהול של מספר חברות קטנות. כך הוא גם התוודע לחוויה הייחודית של ניהול כספים בחברות סטארט אפ ונשבה בה. "זה עניין של דרך חיים, משהו שנמצא אצלך בדי.אנ.אי. יזמות פירושה לא לקחת דברים כמובן מאליו וזו גם השקפת חיי. אני רואה בבעיות  אתגר ולא מחסום. צריך תמיד לחשוב מה אפשר לפתח עוד יותר, איך משכללים ומשפרים את הקיים. כל זה כרוך בלקיחת סיכונים ובלחיות לפעמים על הקצה".

 

כדוגמה להתנהלות יזמית מזכיר זיגדון את אחד האתגרים עמם התמודד בתקופת כהונתו כמנכ"ל בינת אלקטרוניקה. "החברה עסקה במכירה של ציוד בדיקה לתקשורת, ועם הקמת החברה נכנסנו לשוק שהייתה בו תחרות קשה מצד חברות בינלאומיות גדולות ומבוססות. החדירה לשוק הזה והצורך למצב בו את החברה הצעירה שלנו היה אתגר קשה. היינו צריכים למצוא מצד אחד משהו שמבדל אותנו מהחברה האם בינת תקשורת, ומצד שני מעמיד אותנו במקום זהה לזה של המתחרים הגדולים".

 

הפתרון צץ במקרה, כשפגש זיגדון באחד המהנדסים שהיה לקוח פוטנציאלי, והבחין בקטלוג של אחת החברות המתחרות שהיה על שולחנו. "הבנתי שלאותו קטלוג שנמצא כל הזמן מול העיניים של המהנדס יש חשיבות גדולה ביצירת הקשר הישיר בינו לבין החברה שאתה הוא בוחר לעבוד. אנחנו, שאמנם לא ייצגנו חברות גדולות, בנינו גם כן קטלוג יפה משלנו. בנוסף הפקנו פוסטרים מעוצבים לקירות ודאגתי שהדברים הללו יהיו אצל כל מהנדס במשרד. במקרה הזה האתגר היה ליצור נוכחות. וזה עשה את ההבדל".

 

הביומד הוא ההיי טק הבא של ישראל

לתחום הביומד הגיע זיגדון לאחר שהתנסה בניהול חברות סטארט אפ בתחומים מגוונים. "הייתי בחברה מסחרית בשוק הישראלי. לאחר שמיציתי עברתי לעבוד בחברות ציבוריות (נסחרות ב- NASDAQ) בתחום ההייטק שהשוק שלהם בינלאומי. כיום הגעתי לתחום הביומד שלדעתי הוא ההיי-טק הבא של מדינת ישראל".

 

חברת רד ביומד היא חממה, ומועסקים בה  מגוון של אנשי מקצוע, בהם מדענים, רופאים ומהנדסים לצד משפטנים ואנשי כספים. "אנחנו מאתרים רעיונות בשלב התחלתי, מבתי חולים, מהאקדמיה או מיזמים, שמקורם בצורך רפואי אמיתי ומנסים לפתח ולהביא אותם עד לשלב המוצר המוכן לשיווק. האתגרים שלנו הם איך לבחור את הרעיון ואיך להפוך אותו למוצר".

 

זיגדון משווה את העבודה בחממה לריצה למרחקים ארוכים. "החדשנות הרפואית היא תהליך ארוך. צריך לצפות מה יהיו הצרכים בעולם הרפואה בעתיד ולהכיר את כל הטכנולוגיות החדישות. לאחר מכן צריך לפתח את המוצר תוך שמירה על מצוינות מדעית לאורך זמן. הרעיונות צריכים להיות מוגנים בפטנטים וככל שהרעיון גולמי יותר, ההגנה עליו צריכה להיות חזקה יותר ובהתאם לכך גם ההשקעה בו גדולה יותר". לדברי זיגדון, הפיתוחים היקרים והממושכים ביותר הם של תרופות שעשויים לקחת עד עשרים שנה ולעלות מאות מיליוני דולרים. "זה עולם שכל הזמן צריך לרוץ בו קדימה, אם לא רצים ורק הולכים זה כבר נחשב כאילו נשארת מאחור".

 

החזון של זיגדון כיום, באמצעות פעילותו בחממה, הוא להביא לחיזוקה של תעשיית הביומד בישראל. "המחויבות שלנו היא לדאוג שמדינת ישראל תהיה מקום שטוב לחיות בו. פיתוח תעשיית הביומד בישראל תתרום לחיזוק החברה במדינה וליצירת חברה איכותית".

 

אם יש גם לכם סיפור מעניין שתרצו לחלוק עם חברי הקהילה או שאתם מכירים מישהו כזה - פנו אלינו.

לכתבות נוספות...

מינויים חדשים

טלי פארי תשובה מונתה למנהלת בית ספר "אביב" ברמת אביב ג'

מרדכי (מוטי) לוי מונה לסגן נשיאת בית המשפט השלום באילת

יאיר פינס מונה למשנה למנהל רשות מקרקעי ישראל

לירן איזנברג מונה לסמנכ"ל טכנולוגיות בחברת ואלינור

יעקב (ינקי) קוינט מונה למנהל רשות החברות

עו"ד טל אברהם מונתה לסניגורית הציבורית המחוזית של מחוז צפון

זאביק הירשמן מונה לסמנכ"ל מערכות המידע של קבוצת G4S בישראל

איתי בר-נחום מונה למשנה למנכ"ל ב-HackerU

יהודה ונדרולדה מונה לסמנכ"ל הכספים של הבורסה

מיה דבש מונתה לאוצרת הראשית של מוזיאון העיצוב בחולון

איתמר בן דוד מונה לתפקיד יו"ר ועדת התכנון המחוזית של מחוז חיפה

צאלה וקסמן גונן מונתה לסמנכ"לית שירות והסברה בעיריית כפר סבא

סגי איתן מונתה כחברה מטעם הציבור במועצה המנהלית של בנק ישראל

ישי דה ליאון מונה לדירקטור במחלקת ההיי טק של פירמת פאהן קנה

שאול דנקור מונה למנכ"ל חברת מנדלסון תשתיות ותעשיות

ענת גואטה מונתה ליו"ר הרשות לניירות ערך

אמיר שניידר מונה למנהל תחום הדיגיטל בבנק הפועלים

עו"ד מיה גבאי טובול מונתה ליו"ר אנגל משאבים

אודי שוסב מונה למנכ"ל תאגיד "פלג הגליל"

מיקי שטרסבורגר מונה לסמנכ"ל מסחר וקשרים תעופתיים באל על

ד"ר רונן יוכפז מונה למנהל אגף הפיתוח בחטיבת המחשוב של בנק הפועלים

ארז כלפון מונה ליו"ר למנהלת הליגות בכדורגל

לכל המינויים החדשים