מהמחלקה לפסיכולוגיה לקריירה בהיי טק

 בגיל 34 הספיק אלעד גולדנברג לקחת חלק בכמה מהפרויקטים המצליחים ביותר שהתחוללו בעולם הסטארט אפים הטכנולוגיים בעשור האחרון. כיום הוא מנהל את הפעילות העסקית של חברת eBay העולמית בישראל ומנהל קריירה גלובלית מרתקת, בחברה מתקדמת, שמעריכה את היצירתיות הישראלית. והוא בכלל רצה להיות פסיכולוג 

אלעד גולדנברג, נולד וגדל בפתח תקווה, שירת בצבא כחוקר, מפקד ומדריך חוקרים במשטרה הצבאית. לעולם ההיי טק הגיע במקרה שכן את התואר הראשון שלו הוא עשה בפסיכולוגיה ובנערותו חלם בכלל להיות מוסיקאי או פסיכולוג קליני.

"התחלתי לעבוד בחברת סטארט אפ שהפיקה משחקי מחשב. עוד כנער למדתי לנגן בכמה כלים והתפקיד שלי בחברה היה לכתוב למשחקים את המוזיקה ואת האפקטים הקוליים. אחר כך עברתי לסטארט אפ קטן אחר שפיתח תוכנה לקונסולות משחק אלחוטיות. עבור חברה זו התבקשתי לנסוע לסין כדי ללמוד בשטח איך מייצרים קונסולות אלחוטיות".

להבין מה מניע אנשים
כל זה קרה במקביל ללימודי התואר הראשון בפסיכולוגיה בבר-אילן. באותה תקופה שאף גולדנברג להיות פסיכולוג קליני למבוגרים ולכן התנדב בבית חולים פסיכיאטרי וגם עבד כעוזר הוראה לפרופ' ישראל אורבך ז"ל, שחקר את תופעת האובדנות ומקרי התאבדות בקרב ילדים. "נמשכתי לנושא" הוא מסביר "כי רציתי לדעת איך למנוע את זה. עד היום אני זוכר אותו כאישיות מיוחדת וחוקר חשוב. הוא לימד אותנו על הדרכים לאיתור מצבי מצוקה באנשים, וזה לדעתי משהו שיש לו ערך אמיתי בחיים".

לאחר התנסות זו, אומר גולדנברג כי הגיע להבנה שיותר מכל, הוא מעוניין ללמוד מה מניע אנשים לקבל החלטות מסוימות ולעשות את מה שהם עושים. "סוג כזה של ידע הוא חשוב ומשמעותי בתחומים רבים בחיים. למעשה, אני עוסק בזה גם כיום אבל במובן שונה, כשאני מנסה להבין את הדרך הלא רציונאלית דווקא, שבה אנשים מקבלים החלטה לקנות או לא לקנות במסחר אלקטרוני". 

לייצר את הדיסק און קי
את הידע והמיומנויות הפסיכולוגיות שרכש גולדנברג בלימודיו הוא בחר ליישם בעולם התעשייה הגבוהה. לאחר לימודיו השתלב בעבודה ב'אם סיסטמס' (m-Systems), חברה שהקים היזם הישראלי דב מורן, שייצרה מותגים ללקוחות בחו"ל. תפקידו של גולדנברג היה לנהל את תיקי הלקוחות היפניים של החברה. לאחר מכן נרכשה החברה על ידי חברת SanDisk וגולדנברג הפך לאחראי על ניהולו של המוצר 'דיסק און קי' באזור אסיה. "זאת הייתה הזדמנות נדירה לקחת חלק בחברה שמייצרת את החפיצים הנחשקים בעולם. אני אוהב לעבוד עם אנשים מאסיה, הם מאוד מעריכים אותנו הישראלים והיהודים. הם תמיד שואלים אותי שאלות כמו מה המשמעות של יום כיפור, טקס נישואים יהודי וכמובן פוליטיקה. אני נפעם מהידע שלהם על יהדות ועל ישראל".

כיוון שלא הייתה לו השכלה טכנולוגית רשמית, נאלץ גולדנברג לרכוש את הידע בעצמו תוך כדי עבודה. "למדתי לבד מספרות מקצועית וגם שאלתי הרבה שאלות את המפתחים והעמיתים שעבדו סביבי. גיליתי שאנשים אוהבים ללמד ולחלוק את הידע שלהם".

לעבוד עם גאווה ישראלית
לאחר מכן עבר גולדנברג ל'מודו', חברה יזמית נוספת שהקים דב מורן, שנחשבה בזמנה, לאחת מחברות ההזנק הגדולות בישראל. 'מודו' פיתחה טלפון זעיר שכלל מסך מגע ושאמור היה להתממשק עם מכשירים אלקטרוניים אחרים כמו מצלמה, מחשב וטלוויזיה, פרויקט שלדברי גולדנברג "היה אמור להיות סיפור ההצלחה הישראלי שיכבוש את העולם". "הייתה בפרויקט הזה לא מעט גאווה ישראלית", הוא נזכר, "וגם אני נמשכתי לשם, שילוב של אתגר מקצועי ופן ציוני מובהק".

תפקידו של גולדנברג בחברה היה לנהל את פרויקט הפיתוח של הטלפון והחברה אף הספיקה להשיק  שני דורות של מוצרים במספר מדינות בעולם, עד שהופיע האייפון. "הדינמיות של שוק הסלולר טלטלה גם את ההבטחה הישראלית. העדפות הצרכנים בשוק השתנו ובמקום טלפון שמתקשר עם מכשירים אחרים הם העדיפו מכשיר שעושה הכל בעצמו. 'מודו' נסגרה ולצערי, גם אני נמניתי עם מאות מפוטרי החברה".


הקניון הגדול בעולם
בשנת 2005 רכשה חברת eBay העולמית את 'שופינג.קום' הישראלית המתמחה בהשוואת מוצרים ומחירים ברשת והפכה אותה למרכז הפיתוח הישראלי שלה. גולדנברג שהחל לעבוד ב eBay כמנהל תוכן, התקדם וכיום הוא מנהל את הפעילות העסקית של החברה בישראל. במסגרת תפקידו הוא חותר להגדיל באתר את נתח המוכרים והקונים הישראלים: "חשוב לנו מצד אחד, להביא מגוון גדול של פריטים של מוכרים מישראל לצרכן האמריקאי ומצד שני אנחנו מעוניינים להביא מגוון גדול של פריטים אטרקטיביים לארץ כדי לענות על הביקוש הישראלי".

" eBayהוא הקניון הגדול בעולם", מסביר גולדנברג. "רק האתר האמריקאי כולל 400 מיליון פריטים שמוצעים למכירה בכל רגע, והחברה מפעילה 30 אתרים כאלה במדינות שונות. המוצרים באתר מחולקים ל-40,000 קטגוריות שונות". גולדנברג מסביר כי עובדי החברה בישראל אחראים על הקטגוריזציה והטקסונומיה (בניית המבנה ההיררכי) של המידע וחלק מארגון החיפוש העולמי של eBay. "אנחנו מוודאים שהמוצרים יהיו מסודרים באופן שניתן יהיה להשוות בין מוצרים מאותה קטגוריה וכן שהחיפוש יעלה גם את המוצרים המשלימים והקשורים. לדוגמא אם מישהו מחפש טבלט, בתוצאות הוא ימצא כמה סוגים של הטבלט שניתן להשוות ביניהם, וגם כיסויים תואמים וציוד אחר שנלווה למוצר'". 

מרכז הפיתוח של eBay בישראל
עבודה זו דורשת ליקוט שקדני ומתמיד של הרבה מאד מידע על סוגים רבים של מוצרים, ומחייבת את העובדים להתעדכן תדירות בחידושים ובשינויים שחלים בכל אחד מהמוצרים. גולדנברג מדגיש כי החלטתה של eBay להקים את המרכז בישראל לא הייתה מקרית. "החברה מכירה בערכם של המוחות והניסיון בישראל וביכולת שלהם לקדם את החברה. בכל הסניפים של eBay בעולם ישראלים נתפסים כאנשים איכותיים ומובילים". והחברה מצידה, גומלת לעובדיה הישראליים ומספקת להם סביבת עבודה נוחה ונעימה במיוחד המאובזרת בחדרי משחקים, חדר עם כלי מוסיקה, בית קפה ואפילו מגרש כדורסל על הגג.

לקדם את השוק הישראלי
eBay אינה פלטפורמה חדשה בישראל ולמעשה ישנם יזמים וחברות קטנות שמוכרים באתר זה מוצרים בהצלחה מעל 15 שנים. כיום מעודד גולדנברג גם רשתות קמעונאיות גדולות, כמו המשביר לצרכן, להיכנס לפעילות באינטרנט ולקדם ולמכור את מוצריה באמצעות eBay. "הצוות שלנו מלווה את החברות הקמעונאיות בכל השלבים של הכניסה, הקידום וההשתלבות באתר. בזכות הייחודיות של השוק הישראלי לנוע מהר ולאמץ טכנולוגיה, יחידות אחרות של eBay בעולם מגיעות אלינו לארץ ללמוד".

במסגרת כוונות ההתרחבות שיש לחברה בשוק הישראלי מגלה eBay עניין גם בחברות הזנק צעירות שיש להן זיקה לפעילות המסחר האלקטרוני. גולדנברג: "אנחנו מאפשרים להם לגדול ולהתפתח עם ליווי ומציאת דרכים לשיתופי פעולה".  מלבד 'שופינג קום', רכשה eBay באחרונה עוד שתי חברות ישראליות: Fraud Sciences, ואת The Gifts Project .

"השאיפה לקדם את השוק בישראל, יש בה מבחינתי גם תחושה של שליחות". אומר גולדנברג. ישראל, לדבריו, מסומנת ב eBay כשוק צומח וגם כקרקע פורייה "שתייצר את הדברים הבאים ש eBay תוכל להביא לעולם".


מה שספגתי בבר-אילן מלווה אותי תמיד
בעת לימודיו בבר-אילן היה גולדנברג חבר פעיל באגודת הסטודנטים ובדירקטוריון שלה. הוא השתתף במבצעי עדכון חומרי הלימוד וסייע בקידום רווחת הסטודנטים בקמפוס. מתקופת לימודיו הוא זוכר במיוחד את האווירה הטובה ויחסי ההדדיות ששררו בין הסטודנטים. "נהוג לחשוב שהמחלקה לפסיכולוגיה היא מקום תחרותי במיוחד וכי הסטודנטים חותרים להשיג את הציונים הגבוהים ביותר לעיתים גם על חשבון חבריהם. בבר-אילן זה היה שונה. במיוחד אני זוכר כשחזרתי ממילואים, היו בכיתה קולגות שצילמו עבורי את הסיכומים והחומר שהפסדתי ושמו לי על השולחן. גם הקורסים ביהדות, שבהתחלה עוררו הרמת גבות, התגלו בסוף כהזדמנות שלא קיימת בכל אוניברסיטה, להכיר ולהתחבר עם אנשים ממחלקות שונות ומרקעים שונים ומגוונים וגם להיחשף לעולם אחר של ידע".

גם תפיסת הניהול שלו כיום, אומר גולדנברג, מושפעת ממה שספג בבר-אילן. "אני מתחבר לרעיון של עבודת צוות. לדעתי, ניתן להפיק כך הרבה יותר כשעובדים יחד מאשר נוצרת תחרות, מעבר לעובדה שחשוב גם ליהנות מהעשייה".

גולדנברג שככל הנראה ויתר על חלומו להיות פסיכולוג קליני מתכנן להמשיך במסלול של קריירה בעולם האינטרנט והחדשנות. כמי שנמשך תמיד לתחום ההוראה והמחקר הוא משתתף בימים אלה במחקר אקדמי שמתקיים בבית הספר הגבוה להנדסה ולעיצוב שנקר, הבודק את הגורמים המשפיעים על קבלת ההחלטות ברכישת מוצרים באינטרנט. בנוסף, בשנת הלימודים הקרובה ילמד במחלקה לתעשייה וניהול בשנקר, קורס העוסק בעולם המסחר אלקטרוני.  

אם יש גם לכם סיפור מעניין שתרצו לחלוק עם חברי הקהילה או שאתם מכירים מישהו כזה - פנו אלינו.

לכתבות נוספות...

מינויים חדשים

טלי פארי תשובה מונתה למנהלת בית ספר "אביב" ברמת אביב ג'

מרדכי (מוטי) לוי מונה לסגן נשיאת בית המשפט השלום באילת

יאיר פינס מונה למשנה למנהל רשות מקרקעי ישראל

לירן איזנברג מונה לסמנכ"ל טכנולוגיות בחברת ואלינור

יעקב (ינקי) קוינט מונה למנהל רשות החברות

עו"ד טל אברהם מונתה לסניגורית הציבורית המחוזית של מחוז צפון

זאביק הירשמן מונה לסמנכ"ל מערכות המידע של קבוצת G4S בישראל

איתי בר-נחום מונה למשנה למנכ"ל ב-HackerU

יהודה ונדרולדה מונה לסמנכ"ל הכספים של הבורסה

מיה דבש מונתה לאוצרת הראשית של מוזיאון העיצוב בחולון

איתמר בן דוד מונה לתפקיד יו"ר ועדת התכנון המחוזית של מחוז חיפה

צאלה וקסמן גונן מונתה לסמנכ"לית שירות והסברה בעיריית כפר סבא

סגי איתן מונתה כחברה מטעם הציבור במועצה המנהלית של בנק ישראל

ישי דה ליאון מונה לדירקטור במחלקת ההיי טק של פירמת פאהן קנה

שאול דנקור מונה למנכ"ל חברת מנדלסון תשתיות ותעשיות

ענת גואטה מונתה ליו"ר הרשות לניירות ערך

אמיר שניידר מונה למנהל תחום הדיגיטל בבנק הפועלים

עו"ד מיה גבאי טובול מונתה ליו"ר אנגל משאבים

אודי שוסב מונה למנכ"ל תאגיד "פלג הגליל"

מיקי שטרסבורגר מונה לסמנכ"ל מסחר וקשרים תעופתיים באל על

ד"ר רונן יוכפז מונה למנהל אגף הפיתוח בחטיבת המחשוב של בנק הפועלים

ארז כלפון מונה ליו"ר למנהלת הליגות בכדורגל

לכל המינויים החדשים