לגשר על השסעים

יאיר רון  

שם: דנה כץ
עיסוק: מנחת קבוצות ומרצה בנושא זוגיות והתמודדות עם שינוי
לימודים בבר-אילן: הנחיית קבוצות ביחידה ללימודי המשך, בבית הספר לעבודה סוציאלית ע"ש לואיס וגבי וייספלד (2007), תואר שני בפסיכולוגיה חברתית וארגונית (2008)
מצב משפחתי: בת 40, נשואה לעמית ואם לארבעה
מידע נוסף בפייסבוק:
Dana Katz

בוגרת בר-אילן, דנה כץ, מנחת קבוצות ומרצה על התמודדות עם חילוקי דעות וקונפליקטים בזוגיות, חושפת בפני קהל מאזיניה את המשבר שחוותה כשבן זוגה חזר בתשובה כשנה לאחר נישואיהם. "הדרך המפותלת שעשיתי לימדה אותי ליצור דיאלוג במצבי משבר, להבין מדוע אנחנו כל כך מתנגדים לשינויים וכיצד לפצח את זה".

 

"אהבה לא מפסיקים באמצע" הוא הלקח לחיים של בוגרת בר-אילן דנה כץ, וגם שמה של הרצאה פופולרית, אותה היא מעבירה בשנים האחרונות ברחבי הארץ בקרב קהלים מגוונים. ההרצאה, המלווה בסרט תעודי שהוקרן גם בטלוויזיה, עוסקת בחוויה האישית של כץ, שבשלב די מוקדם בחיי הנישואין שלה נאלצה להתמודד עם חזרה בתשובה של בן זוגה. עם זאת, היא מדגישה, המסרים השזורים בה, מתאימים לחייהם של זוגות רבים שחווים חילוקי דעות ומשברים, ללא קשר למידת הדתיות או החילוניות שלהם.


כץ גדלה בבית חילוני בהרצליה. היא עסקה בספורט, ניגנה בפסנתר, הייתה חברה בתנועת נוער ולאחר מכן שירתה בצה"ל כקצינה. משסיימה את לימודי התואר הראשון במדעי ההתנהגות באוניברסיטת בן גוריון, היא הגיעה, בעקבות המלצות, לתוכנית להנחיית קבוצות בבר-אילן: "הלימודים היו משמעותיים מאוד עבורי ובמהלכם עברתי תהליך אישי עמוק של התבגרות ומודעות. צבי עמלי, ראש התוכנית, והפסיכולוגית מונה זופקין מאד השפיעו עליי". בד בבד היא השלימה תואר שני בפסיכולוגיה ארגונית חברתית בבר-אילן והתחתנה עם עמית חברה, שאותו הכירה מאז שהיה סטודנט לתעשייה וניהול באוניברסיטת בן-גוריון.


"עמית היה צעיר ישראלי טיפוסי, חייל קרבי יוצא שייטת, בעל עסק מצליח. אחרי הלימודים נסענו לארה"ב שם הוא ניהל חברה לשיווק. אחרי שנה בארה"ב הוזמנו ארצה להשתתף בחתונה. אני הייתי אז בהיריון בחודש השמיני ולא הצטרפתי לנסיעה. רצה הגורל והחתונה התבטלה. במקום זאת, חברים הזמינו את עמית לבקר אצל רב בצפון, לקבל ברכה לעסק שהם עמדו להקים. בעקבות המפגש הזה הוא עשה מהפך ובתוך חצי שנה הפך לאדם חרדי, עם זקן וציציות והכל". היא לעומת זאת, נותרה חילונית.


כץ, עם תינוק קטן בזרועותיה והרבה כעסים והתנגדויות, לא ידעה את נפשה. עם זאת היא חשה שהיא אוהבת את עמית ולא היתה מוכנה לוותר עליו: "חיפשתי קבוצת תמיכה, חרשתי  האינטרנט, אבל לא מצאתי כלום. לקח לי שנה להגיע לעמותת התקשרות זוגית, והסדנה שלהם הצילה אותנו". 


בעקבות פעילותם בעמותה פנתה אל בני הזוג כץ חברת הפקה שהציעה להם להשתתף בסרט דוקומנטרי על חייהם. "היתה לנו התנגדות ראשונית, אבל לבסוף הסכמנו. רצינו לחלוק את מה שלמדנו בסדנה, להראות לאנשים שאולי מיואשים כמונו שגם למצבים מורכבים וקיצוניים כשלנו יש פתרון שאינו כרוך דווקא בפרידה או בכניעה חד צדדית. חשבנו שהסרט יוקרן פעם אחת בערוץ 8 ויישכח, אבל הוא נרכש על ידי ערוץ 2 והוקרן מאז פעמים רבות".

אותו סרט שסייע לצופיו הרבים להתמודד עם קשיים זוגיים, סייע גם לכץ לגלות בעצמה יכולות שלא ידעה שיש בה. "אחרי לימודיי עבדתי בעבודות שונות שבהן נעזרתי בכלים שרכשתי בתחום הייעוץ הארגוני והנחיית קבוצות. אבל בפעם הראשונה שעמדתי מול קהל, בהקרנת הבכורה של הסרט, הבנתי שיש לי ייעוד נוסף, חדש. התגובות המרגשות שקיבלתי לימדו אותי שיש לי כלים ייחודיים שיכולים לעזור גם לאחרים, לא רק לזוגות מעורבים כמונו אלא בכלל לאנשים שמתמודדים עם כל סוג של קונפליקט. הדרך המפותלת שעשיתי לימדה אותי ליצור דיאלוג במצבי משבר, להבין מדוע אנחנו כל כך מתנגדים לשינויים וכיצד לפצח את זה".

בארבע השנים האחרונות כץ נוסעת ברחבי הארץ, מקרינה את הסרט ומרצה לפני קהלים מכל המגזרים. "הקהל אוהב אותנו, כי מצד אחד אנחנו מעין מיקרוקוסמוס של החברה הישראלית על כל שסעיה, ומצד שני אנחנו גם ההוכחה שאפשר לגשר על השסעים ולחיות יחד".


אחת התובנות שכץ מעבירה למשתתפים בסדנה היא שהדרך לשרוד לשרוד במצבי משבר היא להיות מדויקים עם עצמנו, ולנקות את כל רעשי הרקע של החברים, המשפחה, החברה והדעות הקדומות: "המטרה היא לא לנסות להוכיח שום דבר ולא לייצג אף אחד, רק את עצמך".


העצה שהיא משיאה לאנשים שמחפשים את דרכם המקצועית גם היא דומה למדי: לא להיתפס לתוויות ולציפיות, להבין שהחיים מזמנים לנו הפתעות, ובמקום להילחם בהן, לנצל אותן. "המסלול המקצועי שלי היה לי די ברור, ומעולם לא חשבתי שאמצא את עצמי מרצה על זוגיות בתנאי משבר באיזה קיבוץ או התנחלות, אבל זה קרה לי ואני די נהנית מזה. ניסיון החיים שלי לימד אותי שללכת על בטוח, זה הדבר שהכי לא בטוח".

 


 

 

 

לכתבות נוספות...

מינויים חדשים

אושרה צרויה ימין מונתה לדוברת עיריית אשקלון

יובל רייקין מונה לסמנכ"ל כספים של מאגר הגז "תמר"

יפית שחר מונתה למנהלת משאבי אנוש של אפקון החזקות

ברוך לוברט מונה ליועץ משפטי של רשות שוק ההון במשרד האוצר

יעקב ערן ממונה על השכר והסכמי עבודה במשרד האוצר

איתמר בן מאיר מונה למנכ"ל נתיבי איילון

יוחנן לוקר, יו"ר דירקטוריון כיל, מונה ליו"ר עמותת ידידי המרכז הרפואי סורוקה

רווית קזס טירם נבחרה לנהל את בית הספר הממלכתי A צומח ברובעים החדשים בראש העין

אודי ויזנר מונה למנכ"ל חטיבת התוכנה בחברת אפקון בקרה ואוטומציה

אסי לויתין בן-עמרם מונתה למנהלת שיווק ונכסים מניבים בחברת רוגובין

עו"ד דני ויטמן נבחר לפרקליט מחוז ירושלים (פלילי)

עו"ד ברוך לוברט מונה ליועץ המשפטי של רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון

אלי דפס מונה ליו"ר דירקטוריון חברת אל על

עו"ד אשרה גז-אייזנשטיין מונתה לפרקליטת מחוז תל אביב.

דינה גלפונד מונתה לאחראית לקוחות בתחום הביטוח בחברת מיה מחשבים

אריאל הדר מונה למנהל הטמעות מערכות SAS ללקוחות מובילים, בחברת מיה מחשבים

יניב דורני מונה לסמנכ"ל כספים בחברת פוינטר

רו"ח אלעד כהן מונה למנהל מחלקת מחקר בבית ההשקעות אפסילון

שירית אביטן-כהן מונתה לכתבת הפוליטית של העיתון 'מקור ראשון' ואתר האינטרנט שלו

יוגב שמני מונה למנהל ממשל זמין ברשות התקשוב הממשלתי

אביב קינן מונה לראש מנהל החינוך בעיריית ירושלים

אורנה הוזמן בכור מונתה ליו"ר דירקטוריון נמל אשדוד

עו"ד איתי אופיר מונה ליועץ המשפטי של משרד הביטחון

חיים עזרן מונה למנהל הרכש בעיריית נצרת עילית

ד"ר שלומית פחימה מונתה למנהלת אגף הרווחה בעיריית קריית שמונה

 לכל המינויים החדשים