"נשק וסע"

שם: יחיאל מונטג
תפקיד: מייסד ומנכ"ל עמותת "עיניים בדרכים"
לימודים בבר-אילן: בוגר תואר ראשון במדעי החברה (2009)
מצב משפחתי: נשוי לדינה, אב ל-3 וסבא ל-5 נכדים
עוד משהו: אוהב מדע ובונה פרויקטים מדעיים לנכדים

בוגר בר-אילן, יחיאל מונטג הקים ומנהל עמותה יחידה מסוגה בישראל, "עיניים בדרכים", הדואגת להורדה בטוחה ויעילה של ילדים בשער בית הספר. העמותה שהקים כקריירה שנייה, פועלת זה 14 שנים ומונה כיום יותר מ-250 בתי ספר, והיד עוד נטויה.


יחיאל מונטג לא תכנן מעולם לעסוק בענייני בטיחות בדרכים. הוא למד הנדסת אלקטרוניקה בבית ספר תיכון מקצועי, עסק בתחום זה במסגרת שירותו הצבאי ועבד 24 שנים בענף ההייטק.


המהפך האישי שלו התרחש בשנת 2003: "כתושב קריית אונו וכאב לבנות צעירות, יזמתי את הקמת 'משמר השכונה' שנועד לשמור על השקט בקרב בני הנוער המבלים בפארק העירוני הסמוך לביתי. במקביל, זיהיתי בעיית בטיחות בשער בית הספר היסודי שבו למדה בתי. מדי בוקר גדשו כלי רכב של הורים את הכביש וגרמו לפקקי תנועה ולסיכון בטיחותי".

 
יחד עם עדי שבתאי, מתנדב נוסף שיהפוך לשותפו למיזם, ניגש למנהלת בית הספר והציע לה עיסקה שבה כל הצדדים מרוויחים: "אנחנו נדאג לסדר ולבטיחות בשער בית הספר, והתלמידים יסייעו בניקיון הפארק. ההצלחה הייתה מיידית".


מתנדבי 'משמר השכונה' החלו לכוון את התנועה במשך 30 דקות בכל בוקר, כאשר מונטג משתמש במצלמה נגד נהגים סוררים כאמצעי מרתיע. עד מהרה התפשטה השמועה ומונטג קיבל פנייה לסייע בהסדרת התנועה בבית ספר נוסף בהוד השרון.


עם הגידול בפעילות הבין מונטג שלא ניתן להטיל את כל כובד המשימה רק על כתפיהם של מתנדבי 'משמר השכונה' המועטים, והחל לגייס מתנדבים מקרב הורי בית הספר וכך למעשה "הפך את העבריינים לשוטרים", לדבריו. ההיענות הייתה יוצאת מן הכלל. כל הורה שימש כתורן רק פעם או פעמיים בשנה, וההתנדבות השפיעה לטובה על מעורבות ההורים בבית הספר ובקהילה.


בשלב זה חש מונטג שחסרים לו רקע מקצועי וניסיון שעליהם יוכל לבסס את הסמכות המקצועית שלקח על עצמו. הוא התנדב למשטרה והפך למדריך במשמרות הזהירות בדרכים. הוא גם גילה שאין הרבה חומר מקצועי כתוב בנושא, ולכן פיתח בעצמו את מתודולוגיית "נשק וסע" שעיקרה: הגדרת מקום הורדה בטוח ונוח שאינו מפריע לתנועה, והורדת הילד מהרכב בעזרת הורה מתנדב, ללא צורך בירידת ההורה מהרכב: "התהליך כולו לא אמור לקחת יותר מ-3 שניות".

 


כחלק נוסף מההכשרה המקצועית שלקח על עצמו, הגיע מונטג לקורס 'בטיחות בדרכים' בהנחייתה של פרופ' טובה רוזנבלום, ראש המכון לחקר הגורם האנושי בתאונות דרכים בבר-אילן. "היינו קבוצה של 'קשישים' יחסית," הוא נזכר בחיוך, "ואולי בגלל זה גילינו יותר רצינות". מה שהחל כקורס העשרה, התפתח ללימודים במתכונת מלאה לתואר ראשון במדעי החברה.


עמותת 'עיניים בדרכים' הוקמה רשמית בשנת 2004 במטרה "לקדם התנהגות בטיחותית בקרבת מוסדות חינוך". בשנה הראשונה הצטרפו לפעילות 8 בתי ספר, בשנה שאחריה המספר הוכפל, בשנת 2010 היו כבר 72, והיום יש למעלה מ-250 בתי ספר פעילים ברחבי הארץ. לפני שנתיים הצטרף בית ספר ערבי ראשון למיזם, והיום יש כבר 24 בתי ספר מהמגזר.


"כשבית ספר מעוניין להצטרף לפרויקט אנחנו מקפידים לנהל תהליך מסודר, לערב את כל הגורמים הרלוונטיים - ועד הורים, הנהלת בית הספר וראש הרשות - ולאשר הכל בהצבעה". כשכולם מוכנים לצאת לדרך, מוקמת ועדת זהירות בדרכים שנוטלת חלק בסקר תשתיות בהנחיית העמותה. התשתית הבטיחותית הנדרשת כוללת הצבת תמרור ושטח הורדה צבוע אדום, שמונטג פועל בימים אלה להפיכתם לתמרורים רשמיים.


אחד הקשיים עמם התמודדה העמותה בתחילת דרכה, היה גיוס התקציב. "ניסינו לגייס תשלום מהורים, אפילו עשרה שקלים לשנה, אך לשווא", נזכר מונטג, "למזלנו, התקשורת החלה להתעניין בנו ובשנת 2010 התפרסמה כתבה בנושא במגזין 'הגה', שבעקבותיה הגיע אלינו מנהל השיווק של יונדאי והציע לנו חסות". חברת יונדאי השקיעה כמיליון שקלים במיזם, אך לאחרונה עזבה אותו וכעת מחפש מונטג נותן חסות חדש.


"סוד הצלחתה של העמותה הוא הנחישות", אומר מונתג, "אני לא מוותר, לא מתפשר ולא משאיר נושאים פתוחים ללא פתרון. אני מחויב לתת מענה מיידי לכל פנייה של בית ספר, ולהעמיד לרשותו את כל הידע המקצועי שלי. אני מתעדכן ולומד ללא הרף, ולא מתבייש לשאול ולהתייעץ. וכמובן, שגם תמיכת המשפחה עוזרת מאד".

 


לכתבות נוספות...

מינויים חדשים

אושרה צרויה ימין מונתה לדוברת עיריית אשקלון

יובל רייקין מונה לסמנכ"ל כספים של מאגר הגז "תמר"

יפית שחר מונתה למנהלת משאבי אנוש של אפקון החזקות

ברוך לוברט מונה ליועץ משפטי של רשות שוק ההון במשרד האוצר

יעקב ערן ממונה על השכר והסכמי עבודה במשרד האוצר

איתמר בן מאיר מונה למנכ"ל נתיבי איילון

יוחנן לוקר, יו"ר דירקטוריון כיל, מונה ליו"ר עמותת ידידי המרכז הרפואי סורוקה

רווית קזס טירם נבחרה לנהל את בית הספר הממלכתי A צומח ברובעים החדשים בראש העין

אודי ויזנר מונה למנכ"ל חטיבת התוכנה בחברת אפקון בקרה ואוטומציה

אסי לויתין בן-עמרם מונתה למנהלת שיווק ונכסים מניבים בחברת רוגובין

עו"ד דני ויטמן נבחר לפרקליט מחוז ירושלים (פלילי)

עו"ד ברוך לוברט מונה ליועץ המשפטי של רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון

אלי דפס מונה ליו"ר דירקטוריון חברת אל על

עו"ד אשרה גז-אייזנשטיין מונתה לפרקליטת מחוז תל אביב.

דינה גלפונד מונתה לאחראית לקוחות בתחום הביטוח בחברת מיה מחשבים

אריאל הדר מונה למנהל הטמעות מערכות SAS ללקוחות מובילים, בחברת מיה מחשבים

יניב דורני מונה לסמנכ"ל כספים בחברת פוינטר

רו"ח אלעד כהן מונה למנהל מחלקת מחקר בבית ההשקעות אפסילון

שירית אביטן-כהן מונתה לכתבת הפוליטית של העיתון 'מקור ראשון' ואתר האינטרנט שלו

יוגב שמני מונה למנהל ממשל זמין ברשות התקשוב הממשלתי

אביב קינן מונה לראש מנהל החינוך בעיריית ירושלים

אורנה הוזמן בכור מונתה ליו"ר דירקטוריון נמל אשדוד

עו"ד איתי אופיר מונה ליועץ המשפטי של משרד הביטחון

חיים עזרן מונה למנהל הרכש בעיריית נצרת עילית

ד"ר שלומית פחימה מונתה למנהלת אגף הרווחה בעיריית קריית שמונה

 לכל המינויים החדשים