לקרוא תווים תחילה

בוגרת בר-אילן ד"ר יהודית כרמון, פיתחה שיטה משולבת מחשב לקריאת תווים שמסייעת לפתח את יכולת הקריאה של ילדים בגיל הגן. בעזרת שיטה זו היא חולמת לבער את תופעת האנאלפביתיות בעולם כולו


"המוסיקה היא התשתית לכל השפות, היא השפה הראשונה שהאדם רוכש וגם השפה האחרונה שמשמשת אותו בגיל זקנה, כשרוב הדברים שלמד כבר נשכחו". כך אומרת ד"ר יהודית כרמון, היזמית והמנכ"לית של חברת 'ריד אנד פליי' שיצרה שיטה ייחודית ללימוד תווי מוסיקה בגיל הרך בעזרת תוכנת מחשב. לדברי ד"ר כרמון התוכנה הנלמדת בקרב ילדי גן משפרת בו זמנית גם את יכולות הקריאה שלהם ומקדמת כך את רמת המוכנות שלהם לכיתה א'. "את התוכנה הזאת אפשר להתאים לכל שפה ובכך למעשה לקדם את יכולות הקריאה של אנשים בעולם כולו".


את החברה היא הקימה בעקבות עבודת הדוקטורט שלה שעסקה בקשר שבין הקניית ידע הקריאה המוסיקלית להקניית הקריאה לילדי גן חובה.


ד"ר כרמון גדלה בבית דתי בתל אביב, ולמדה בבית הספר התיכון צייטלין. "למדתי לנגן בכינור מגיל 6 והמוסיקה הייתה עיקר העניין שלי, לכן המשכתי את לימודי במדרשה למורים למוסיקה והייתי שם הדתייה היחידה בשיעורי ריתמיקה עם חצאית על המכנסיים". לאחר מכן היא המשיכה ללימודי תואר ראשון ושני במוסיקולוגיה באוניברסיטת תל-אביב ובד בבד הגיעה לבקר לא מעט גם באוניברסיטת בר-אילן כדי להשתתף בחזרות ובהופעות של המחלקה למוסיקה.


את עבודת הדוקטורט שלה כבר עשתה ד"ר כרמון בבית הספר לחינוך ובמחלקה למוסיקה באוניברסיטת בר-אילן. "הבעיה שמעכבת את רכישת הקריאה היא העובדה שלרבים מהילדים בגיל הזה עדיין יש תפיסה מוחשית בלבד ולצורך הקריאה נדרשת גם הבנת כללים מופשטים. מצד שני, כל אחד יודע שקריאת תווים מסובכת עוד יותר מטקסט ולא מתאימה לכיתה א'". כדי לגשר על הפער, בעזרת ניסיונה רב השנים כמורה למוסיקה, פיתחה ד"ר כרמון שיטה חדשה לקריאת תווי מוסיקה הכוללת סימנים מועטים, ערוכים בצורה הגיונית וקלה לזכירה, ללא חמשות. "השיטה הזו לקריאת מוסיקה היא הכי מוחשית שיש. הילד נוגע בקליד, רואה את התווים, שומע את הצליל וקל מאד להמחיש לו  איך מתרגמים סימן שרואים לצליל ששומעים".


לעזור לילדים לקרוא בקלות
אחרי שהשלימה את הדוקטורט המשיכה ד"ר כרמון לאשש את תוצאות מחקרה באמצעות ניסויים שערכה בגני ילדים בדרום תל אביב בסיוע קרן אריסון שתרמה את המחשבים והמדריכים. "בדקתי עד כמה תורמת המוסיקה לסגירת הפערים שיש לילדים לקראת כיתה א' בעזרת השיטה של קריאת מוסיקה בגיל הרך".


ד"ר כרמון אומרת כי הניסויים נערכו בכיתות גן שמרבית הילדים בהן תויגו כבעלי בעיות לימוד והיו אמורים להמשיך במסגרות לימוד לחינוך מיוחד. "בסוף השנה כולם התקבלו לבתי ספר רגילים. הם היו במוכנות מלאה לקריאה וידעו לקרוא תווים". היא מספרת שעם השנים שיכללה את השיטה בהתאם למשוב שקיבלה מהילדים.


הסיבה להצלחת השיטה, אומרת ד"ר כרמון, נעוצה בחיבור הטבעי של הילד עם המוסיקה. "כל החוקרים מסכימים שרכישת הקריאה הראשונה היא המשימה הכי קשה של הילד בתהליך הלימודים. אחרי שהילד מצליח לקרוא בפעם הראשונה נוצרת תבנית הקריאה במוח. כיוון שהמוסיקה היא השפה הטבעית הראשונה של הילד, קל לו יותר לקרוא אותה ולכן קל לו יותר ליצר את התבנית של הקריאה במוחו".


ד"ר כרמון מבקרת את השיטה לפיה מאבחנים וקובעים את רמת המוכנות של הילדים לכיתה א' ואומרת כי האבחונים מבוססים על שגיאה קרדינלית שהופכת ילדים רבים לבעלי לקויות. "הם בודקים ילדים שהם עדיין בעלי תפיסה מוחשית ודורשים מהם ללמוד דברים מופשטים. רוב הליקויים שנקבעים באבחונים הללו הם לא מולדים אלא בעיות שנוצרו בגלל טיפול לא נכון בעת שהילד היה במצב התפתחות זמני". היא מצרה על כי "מאה שנות מחקרים בתחום הקריאה הניבו ידע רב על לקויות למידה, וכיום יודעים החוקרים לאבחן בין סוגי הדיסלקציה השונים וגם לדרג אותם לפי רמה ושלב. אבל בינתיים שכחו החוקרים למצוא את הדרך לגרום לילדים לקרוא בקלות רבה יותר".

 

אחרי למעלה מעשר שנים בהן שיכללה את השיטה ללימוד תווי מוסיקה, ופיתחה את התוכנה שיכולה להתאים אותה לכל שפה בלחיצת כפתור, מחפשת ד"ר כרמון כיום משקיע שיסייע לחברה שלה לעדכן את התוכנה ולהתאימה לטכנולוגיות מתקדמות. "60 אחוזים מילדי העולם השלישי לא יודעים לקרוא. אני חולמת על כך שילדים בכל העולם ילמדו לקרוא את המוסיקה כשפה ראשונה וכך יהיה להם קל יותר ללמוד בבית הספר. מרגע שיימצא התקציב המתאים אני חותרת לכך שתוך חצי שנה תהייה לי תוכנה משופרת, שגם תתאים גם למשחק בטאבלט ובסמארטפון וכך היא תוכל להגיע בקלות ובעלות נמוכה יחסית לכל מקום בעולם".

לכתבות נוספות...

מינויים חדשים

אושרה צרויה ימין מונתה לדוברת עיריית אשקלון

יובל רייקין מונה לסמנכ"ל כספים של מאגר הגז "תמר"

יפית שחר מונתה למנהלת משאבי אנוש של אפקון החזקות

ברוך לוברט מונה ליועץ משפטי של רשות שוק ההון במשרד האוצר

יעקב ערן ממונה על השכר והסכמי עבודה במשרד האוצר

איתמר בן מאיר מונה למנכ"ל נתיבי איילון

יוחנן לוקר, יו"ר דירקטוריון כיל, מונה ליו"ר עמותת ידידי המרכז הרפואי סורוקה

רווית קזס טירם נבחרה לנהל את בית הספר הממלכתי A צומח ברובעים החדשים בראש העין

אודי ויזנר מונה למנכ"ל חטיבת התוכנה בחברת אפקון בקרה ואוטומציה

אסי לויתין בן-עמרם מונתה למנהלת שיווק ונכסים מניבים בחברת רוגובין

עו"ד דני ויטמן נבחר לפרקליט מחוז ירושלים (פלילי)

עו"ד ברוך לוברט מונה ליועץ המשפטי של רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון

אלי דפס מונה ליו"ר דירקטוריון חברת אל על

עו"ד אשרה גז-אייזנשטיין מונתה לפרקליטת מחוז תל אביב.

דינה גלפונד מונתה לאחראית לקוחות בתחום הביטוח בחברת מיה מחשבים

אריאל הדר מונה למנהל הטמעות מערכות SAS ללקוחות מובילים, בחברת מיה מחשבים

יניב דורני מונה לסמנכ"ל כספים בחברת פוינטר

רו"ח אלעד כהן מונה למנהל מחלקת מחקר בבית ההשקעות אפסילון

שירית אביטן-כהן מונתה לכתבת הפוליטית של העיתון 'מקור ראשון' ואתר האינטרנט שלו

יוגב שמני מונה למנהל ממשל זמין ברשות התקשוב הממשלתי

אביב קינן מונה לראש מנהל החינוך בעיריית ירושלים

אורנה הוזמן בכור מונתה ליו"ר דירקטוריון נמל אשדוד

עו"ד איתי אופיר מונה ליועץ המשפטי של משרד הביטחון

חיים עזרן מונה למנהל הרכש בעיריית נצרת עילית

ד"ר שלומית פחימה מונתה למנהלת אגף הרווחה בעיריית קריית שמונה

 לכל המינויים החדשים