החיים מלאים בהזדמנויות

חברת אורמד, מפתחת טכנולוגיה שתאפשר לחולי סכרת לצרוך אינסולין בגלולות במקום בהזרקה. מנכ"ל החברה בוגר בר-אילן, נדב קדרון, מספר על תהליך היזמות והתפתחות החברה הנסחרת כיום בבורסת הנאסד"ק


בוגר אוניברסיטת בר-אילן נדב קדרון הוא המנכ"ל ובעל השליטה באורמד, חברה העוסקת בתחום הביוטכנולוגיה, שנסחרת כיום בבורסת הנאסד"ק. החברה מתמקדת בפיתוח קפסולת אינסולין לסוכרת מסוג 1 ו-2  שתעודד חולי סוכרת להתחיל בטיפול אינסולין הניתן באופן אורלי, ללא צורך בזריקות. קדרון יזם והקים את אורמד בשנת 2006 על בסיס הטכנולוגיה שפיתחה אמו, ד"ר מרים קדרון, מדענית המתמחה במחלת הסוכרת במרכז הרפואי הדסה. 

 

הגלולה שמפתחת אורמד מיועדת לחולי סוכרת מבוגרים שמחלתם אינה חמורה ומינון נמוך יחסית של אינסולין לאורך היום עשוי לסייע להם; ולחולים במצב חמור יותר שרוצים להחליף חלק מזריקות האינסולין שהם מקבלים, בכדורים. לפלטפורמה הייחודית של אורמד יש פוטנציאל התרחבות לאינדיקציות נוספות.


במשך שנים ארוכות ניסו חברות ביוטכנולוגיה רבות להתמודד עם האתגר שבפיתוח גלולות אינסולין אורליות, אך ללא הצלחה. הסיבות העיקריות לכך היו הקושי למנוע את פירוק האינסולין במערכת העיכול, וכן גודלה של מולקולת האינסולין שלא מאפשר לה לעבור ממערכת העיכול לדם.

 

כיום, משהצליחו מדענים להתגבר על מרבית האתגרים, נראה כי הקפסולה של אורמד, מובילה במרוץ הפיתוח ונמצאת כבר בשלבי ניסוי מתקדמים בבני-אדם בארה"ב תחת פיקוח ה- FDA. (המנהל האמריקאי למזון ותרופות).

 

להקמת החברה הגיע קדרון די במקרה, שכן תחילת דרכו האקדמית כלל לא כוונה לתחום הביוטכנולוגיה או העסקים. "גדלתי בבית דתי בירושלים. בחרתי ללמוד בבר-אילן כי היה לי חשוב ללמוד באוניברסיטה ששמה דגש על לימודי יהדות וגם היו לי הרבה חברים שלמדו שם". את התואר הראשון עשה קדרון במשפטים, ובד בבד עבד ולמד כמה שנים גם במכון הגבוה לתורה באוניברסיטה. "לא רציתי להמשיך בתחום המשפטים כי הייתי רווק וצעיר וחיפשתי משהו שיעשה לי טוב לנשמה. היה לי ברור שזה לא יהיה במשרד עורכי דין ולכן החלטתי ללמוד תואר שני במנהל עסקים".

 

באותה תקופה, אמו, מדענית במרכז הרפואי הדסה עין כרם סיפרה לו על טכנולוגיה חדשה שהיא מפתחת שמאפשרת לחולה ליטול תרופות בכדורים במקום בזריקה. "זיהיתי פה פוטנציאל עסקי".

 

התחלתי עם הקשרים הרלוונטיים
קדרון, שלא התנסה קודם לכן ביזמות ובהקמת סטארט אפ, אומר כי פשוט פעל לפי מה שחשב לנכון. "התחלתי עם כל הקשרים שהיו לי ונראו רלוונטיים. פניתי לחברים שהציגו אותי בפני חברים נוספים. ביררתי לגבי משקיעים, נפגשתי עם הרבה מאד אנשים ועשיתי מצגות. בהתחלה זו הייתה דרך חתחתים. לקח לנו כמה חודשים עד שמצאנו משקיע גדול. אז הקמנו את החברה ויצאנו לדרך". חברת אורמד שהחלה כסטארט אפ לפני כעשור, עשתה מאז כברת דרך ארוכה שכללה שלבי ניסויים מדעיים שונים ורבים בישראל ובחו"ל. קדרון מסביר כי כמו בכל חברת סטארט אפ גם במקרה של אורמד, בשלבים הראשונים של הפיתוח הסיכון גבוה מהסיכוי להרוויח ולכן היה קשה יותר לגייס משקיעים. "תחום הביוטכנולוגיה דומה לריצת מרתון. היום אנחנו כבר די מתקדמים בניסויים והגענו למצב שבו הסיכון כבר קטן מהסיכוי אבל עדיין אין לנו מוצר מדף. אני מעריך שהמוצר יהיה מוכן רק בעוד 4 שנים לפחות".

 

בשלב זה הוא גם לא שולל את האפשרות לאקזיט. "בקרוב אנחנו מסיימים את השלב השני של ניסוי גדול בארה"ב, וכעת אנחנו על סף סגירת עסקה לרישיון לסין עבור המוצר. למעשה כל הזמן מתנהלות שיחות עם חברות גדולות, ככל שאתה מתקדם יותר בניסויים ומוריד את רמת הסיכון הרווח יגדל. אבל לדעתי נקודת הוספת הערך המשמעותי לחברה עוד לא הגיעה".

 

קדרון אומר כי הוא מאמין גדול במימוש הזדמנויות. לדבריו, "החיים מלאים בהזדמנויות וצריך להושיט את היד, להתאמץ, לא להתייאש ולהגיע למטרה". כדי להיות יזם מצליח, הוא מוסיף, אדם צריך להאמין במה שהוא עושה. "אחרי כן, צריך לדעת להציג את הדברים בצורה טובה, לדעת מה תעשה עם החברה שתקים ופשוט לחתור לכך ולא לוותר למרות המכשולים שיהיו בדרך". כצעד ראשון למי שמתנסה ביזמות, הוא ממליץ להביט סביב ולבחון תחילה את המעגל הראשוני של המכרים והידידים שהוא לדבריו "המרכיב המהותי והכי קריטי כדי למנף את מה שיש לך ביד. אחר כך תחפש ותבליט את מה שייחודי בך ואת השוני והיתרון שבמוצר שלך לעומת אחרים".

 

באופן אישי קדרון רואה יתרונות רבים לכך שהחברה החלה וגם ממשיכה לפעול כיום כחברה שיש לה זיקה רבה למשפחה. "בחברות אחרות יש פוליטיקה ומתחים וכאן ברור לנו שאנחנו ניצבים באותו צד של המתרס. מצד שני יש מעורבות רגשית גדולה יותר בחברה ובמפגשים משפחתיים יש ברקע גם את העבודה וצריך לעשות הפרדה".

לכתבות נוספות...

מינויים חדשים

אושרה צרויה ימין מונתה לדוברת עיריית אשקלון

יובל רייקין מונה לסמנכ"ל כספים של מאגר הגז "תמר"

יפית שחר מונתה למנהלת משאבי אנוש של אפקון החזקות

ברוך לוברט מונה ליועץ משפטי של רשות שוק ההון במשרד האוצר

יעקב ערן ממונה על השכר והסכמי עבודה במשרד האוצר

איתמר בן מאיר מונה למנכ"ל נתיבי איילון

יוחנן לוקר, יו"ר דירקטוריון כיל, מונה ליו"ר עמותת ידידי המרכז הרפואי סורוקה

רווית קזס טירם נבחרה לנהל את בית הספר הממלכתי A צומח ברובעים החדשים בראש העין

אודי ויזנר מונה למנכ"ל חטיבת התוכנה בחברת אפקון בקרה ואוטומציה

אסי לויתין בן-עמרם מונתה למנהלת שיווק ונכסים מניבים בחברת רוגובין

עו"ד דני ויטמן נבחר לפרקליט מחוז ירושלים (פלילי)

עו"ד ברוך לוברט מונה ליועץ המשפטי של רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון

אלי דפס מונה ליו"ר דירקטוריון חברת אל על

עו"ד אשרה גז-אייזנשטיין מונתה לפרקליטת מחוז תל אביב.

דינה גלפונד מונתה לאחראית לקוחות בתחום הביטוח בחברת מיה מחשבים

אריאל הדר מונה למנהל הטמעות מערכות SAS ללקוחות מובילים, בחברת מיה מחשבים

יניב דורני מונה לסמנכ"ל כספים בחברת פוינטר

רו"ח אלעד כהן מונה למנהל מחלקת מחקר בבית ההשקעות אפסילון

שירית אביטן-כהן מונתה לכתבת הפוליטית של העיתון 'מקור ראשון' ואתר האינטרנט שלו

יוגב שמני מונה למנהל ממשל זמין ברשות התקשוב הממשלתי

אביב קינן מונה לראש מנהל החינוך בעיריית ירושלים

אורנה הוזמן בכור מונתה ליו"ר דירקטוריון נמל אשדוד

עו"ד איתי אופיר מונה ליועץ המשפטי של משרד הביטחון

חיים עזרן מונה למנהל הרכש בעיריית נצרת עילית

ד"ר שלומית פחימה מונתה למנהלת אגף הרווחה בעיריית קריית שמונה

 לכל המינויים החדשים