דיוקן עצמי

האם תופעת הסלפי מעידה על נרקיסיזם, או מבטאת תהליכים חברתיים עמוקים יותר? ד"ר נדב אפל מהתוכנית ללימודי פרשנות ותרבות חוקר את תרבות הצעירים ויורד לעומקו של הטרנד

לפני כשנה, בדרכי לדרום, שמעתי במהדורת החדשות ברדיו על כמה תלמידי תיכון שנעצרו בחשד לסחר בסמים באמצעות פייסבוק. שימוש ואף סחר בסמים על ידי בני נוער אינו תופעה חדשה וגם לא נדירה במיוחד, כך שלרגע תהיתי מדוע דווקא הפרשה הזו זוכה להבלטה בחדשות. התשובה התבהרה מיד, בדמות השילוב בין שתי מילות הקסם "נוער" ו"פייסבוק". אלה תופסות את תשומת ליבנו באשר הן מגלמות שני מוקדי חרדה המאפיינים את החברה המערבית מאז המהפכה התעשייתית, וביתר שאת החל מאמצע המאה העשרים: אנשים צעירים מחד גיסא, והתפתחויות טכנולוגיות מאידך גיסא.

הסלפי, המזוהה בעיקר עם הדור הצעיר, אינו רק פרקטיקה שכיחה אצלם, אלא גם מטאפורה לאופן שבו נדמית למתבונן מהצד תרבות הצעירים (והתרבות הפופולרית בכלל, שלעתים קרובות מדברת בשפה "צעירה" גם כשהיא לא פונה לצעירים). אם בשנת 1961 טבע הסופר ס' יזהר את המושג "דור האספרסו" בבואו לתאר את בני הנוער של תקופתו כדור המבקש "חוויית-מעט ובלבד שתהא חריפה, מהירה וזולה", היום יש המדברים על "דור הסלפי" כמאופיין בתרבות נרקיסיסטית, שטחית וצעקנית, נעדרת גבולות ואובססיבית למראה החיצוני.

כיף ובעיה
בדומה לנטייה לזלזל בתרבות "הצעירים" ולהוכיח אותם על ריקנותם, גם העיסוק האנושי בתיעוד עצמי - בצילום, בציור, בכתיבה ובמדיומים נוספים – היא תופעה ותיקה מאוד. כבר בשנת 1839, עם פיתוח טכניקת צילום חדשה המכונה דאגֵרוֹטִיפ (על שם מפתחה הצרפתי דאגֵר), צולם הסלפי הראשון בהיסטוריה בידי חלוץ הצילום האמריקני רוברט קורנליוס. עם זאת, יש מקום להניח כי אופנת הסלפי (המושג אף נבחר לפני שנתיים כ"מילת השנה" של מילון אוקספורד) קשורה יותר בתמורות טכנולוגיות ופחות בשינוי מהותי כלשהו שעבר על תרבות הצעירים מאז שנות ה-60. במידה רבה, אחראית להן התפתחות המצלמות הקדמיות בטלפונים, וכמובן האפשרות להפיץ תמונות ולקבל תגובות בו ברגע.

מה אפשר בכל זאת ללמוד מהפופולריות של הסלפי בימינו? חוקר התרבות הבריטי דיק הבידג' טוען כי החברה העכשווית מאופיינת בשני דימויים חופפים וסותרים של תרבות הצעירים: "כיף" ו"בעיה". אנחנו מדמיינים את חייהם של הצעירים (במידה לא מבוטלת של קנאה, אגב) כקלילים וחסרי דאגות, אך בו בזמן נחרדים מאין-ספור הבעיות, הממשיות והפוטנציאליות, הגלומות באורח חייהם. הסלפי הוא דוגמה מובהקת למקרה שבו הכיף של הצעירים מנוסח על-ידי החברה הבוגרת במונחים של בעיה.

הפניית חיצי הביקורת כלפי מאפיין ספציפי בתרבות הצעירים – אפשר לראות בה מעין תמונת-מראה (ויש שיגידו סלפי) של התמודדות החברה עם הבעיה שהוא מסמל. האספרסו של ס' יזהר משקף את ניסיונות ההתמודדות של מדינה צעירה וקולקטיביסטית עם שאלת חדירתן של השפעות מתרבות המערב הליברלית. העיסוק בסלפי, לעומת זאת, עשוי להצביע על אי-נחת מסוים לנוכח תהליכי גיבוש הייחודיות (אינדיבידואציה) והאטומיזציה [פירוק לרכיבים קטנים] המואצים, שעברו על החברה הישראלית ועל העולם המערבי כולו בעשורים האחרונים, עם החרפתם של קיטובים פנימיים ופרימתן של רשתות ביטחון חברתיות. המשמעות של הסלפי קשורה לא רק בדרך שבה הצעירים עושים איתו כיף; כדי להבין אותו, צריך גם לחשוב מדוע דווקא הוא מסתמן עבורנו כבעיה.

לכתבות נוספות...

מינויים חדשים

אושרה צרויה ימין מונתה לדוברת עיריית אשקלון

יובל רייקין מונה לסמנכ"ל כספים של מאגר הגז "תמר"

יפית שחר מונתה למנהלת משאבי אנוש של אפקון החזקות

ברוך לוברט מונה ליועץ משפטי של רשות שוק ההון במשרד האוצר

יעקב ערן ממונה על השכר והסכמי עבודה במשרד האוצר

איתמר בן מאיר מונה למנכ"ל נתיבי איילון

יוחנן לוקר, יו"ר דירקטוריון כיל, מונה ליו"ר עמותת ידידי המרכז הרפואי סורוקה

רווית קזס טירם נבחרה לנהל את בית הספר הממלכתי A צומח ברובעים החדשים בראש העין

אודי ויזנר מונה למנכ"ל חטיבת התוכנה בחברת אפקון בקרה ואוטומציה

אסי לויתין בן-עמרם מונתה למנהלת שיווק ונכסים מניבים בחברת רוגובין

עו"ד דני ויטמן נבחר לפרקליט מחוז ירושלים (פלילי)

עו"ד ברוך לוברט מונה ליועץ המשפטי של רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון

אלי דפס מונה ליו"ר דירקטוריון חברת אל על

עו"ד אשרה גז-אייזנשטיין מונתה לפרקליטת מחוז תל אביב.

דינה גלפונד מונתה לאחראית לקוחות בתחום הביטוח בחברת מיה מחשבים

אריאל הדר מונה למנהל הטמעות מערכות SAS ללקוחות מובילים, בחברת מיה מחשבים

יניב דורני מונה לסמנכ"ל כספים בחברת פוינטר

רו"ח אלעד כהן מונה למנהל מחלקת מחקר בבית ההשקעות אפסילון

שירית אביטן-כהן מונתה לכתבת הפוליטית של העיתון 'מקור ראשון' ואתר האינטרנט שלו

יוגב שמני מונה למנהל ממשל זמין ברשות התקשוב הממשלתי

אביב קינן מונה לראש מנהל החינוך בעיריית ירושלים

אורנה הוזמן בכור מונתה ליו"ר דירקטוריון נמל אשדוד

עו"ד איתי אופיר מונה ליועץ המשפטי של משרד הביטחון

חיים עזרן מונה למנהל הרכש בעיריית נצרת עילית

ד"ר שלומית פחימה מונתה למנהלת אגף הרווחה בעיריית קריית שמונה

 לכל המינויים החדשים