השינוי מתחיל בכיתה

תכנית חותם, המכשירה בעלי תארים אקדמיים להוראה ומכוונת אותם לעבודה בפריפריה החברתית והגיאוגרפית בישראל, מגייסת בימים אלה מועמדים חדשים מבין בוגרי בר-אילן. כמה מבוגרי בר-אילן שהצטרפו לתכנית, מלמדים כיום בבתי ספר שונים בישראל ומספרים על החוויה שתרומה חברתית בצידה 

לכאורה, לא היה דבר משותף בין יעל בר-משה, חן דהן ותומר ברץ. שלושתם אמנם בוגרי בר-אילן אבל הם הגיעו מרקע שונה וכל אחד מהם למד והתמחה בתחום אחר. כיום, מאחדת אותם שאיפה אחת, לחולל שינוי חברתי ולצמצם את הפערים החינוכיים והחברתיים בין הפריפריה למרכז.

בר-משה, דהן וברץ הם שלושה מתוך כ-40 בוגרים נוספים של אוניברסיטת בר-אילן ועוד כ-400 בוגרים ממוסדות השכלה גבוהה נוספים בישראל, שהצטרפו בשנים האחרונות לתכנית חותם, הפועלת לקידום שוויון והזדמנויות בחינוך.

חותם היא יוזמה של משרד החינוך, ג'וינט ישראל, קרן נעמי ותנועת "הכל חינוך" המגייסת אקדמאיים צעירים ואיכותיים, בעלי חזון ומוטיבציה להטביע חותם כמורים ולהעניק חינוך איכותי לתלמידים בפריפריה החברתית והגיאוגרפית בישראל. התכנית מעניקה הכשרה ייחודית, תעודת הוראה, משבצת בבתי הספר ומעניקה לווי ופיתוח מקצועיים לאורך תקופת ההוראה ולאחריה. אלה נועדו להכשיר ולפתח אקדמאים להיות אנשי חינוך המחוללים שינוי בכיתה, בבית הספר ובחברה.

 

חינוך טוב, לא כרוך בהכרח בכסף
יעל בר-משה, 29, נשואה ואם ל-2, תושבת נס ציונה, הצטרפה למחזור ה' של התכנית שהחל את הכשרתו ביולי 2014. היא בוגרת תואר ראשון בכלכלה ומדעי המחשב והשנה, במסגרת תכנית חותם, היא מלמדת מתמטיקה ומגמת מחשבים מורחבת בבית ספר שש שנתי עתידים בחולון.

לאחר שסיימה את לימודיה, החלה בר-משה לעבוד בתחום ההייטק ובתחום הכלכלי. היא אמנם  שמעה על חותם עוד כשהייתה סטודנטית אך הרעיון להגיש מועמדות התגבש לכדי מעשה רק במהלך חופשת הלידה השנייה שלה. "הרגשתי שאני לא רוצה לחזור לעבודה חסרת משמעות עבורי", היא אומרת.

"כשתלמיד שלי בן 15 אומר לי שחינוך טוב כרוך בכסף, אני מבינה שאני נמצאת היום במקום הנכון שנותן לי הזדמנות להיות דמות משמעותית עבור אותם בני נוער ולהוכיח להם אחרת". בר-משה רואה את עתידה בתחום ההוראה, והיא מעוניינת בעתיד לחנך כיתה ובכך להעמיק את הקשר עם תלמידיה, ובהמשך לעסוק בתפקידי ניהול בבית הספר.

בר-משה מעידה כי חוויות ההכשרה שלה בתכנית חותם הותירה בה רושם עז, "הכח שלנו הוא הביחד" היא מדגישה, "אנחנו נפגשים פעם בשבוע, כולנו עוברים חוויות זהות ומדברים על זה". מעבר לכך, היא מציינת כי המשתתפים גם לומדים על הנושאים בפן החינוכי והדידקטי שלהם. "אחד היתרונות של התכנית הוא שרכזות הליווי המכירות אותנו באופן אישי, יודעות להתאים את התכנים לצרכים של כל אחד".

גאה להיות אשת חינוך
חווית ההכשרה של חותם זכורה היטב גם לחן דהן, 29, תושבת שדה יעקב ובוגרת ממחזור ד' של תכנית חותם, "המפגש עם החבר'ה במסגרת ההכשרה היה עבורנו חוויה מעצימה, כולנו היינו מגויסים ללמידה ולמטרה".

דהן היא מדריכת טיולים במקצועה, בוגרת הפקולטה למדעי החברה בבר-אילן, שגם התמחתה בייעוץ ארגוני. במשך שנים עסקה בהדרכת טיולים לקבוצות נוער, ובתפקידי חונכות ומעורבות חברתית. לדבריה, תמיד ידעה שתרצה לעסוק בתחומים הקשורים לנוער וילדים. לאחר שעברה עם משפחתה להתגורר באזור הצפון וחיפשה להמשיך את דרכה המקצועית, הגיעה לתכנית חותם ודווקא בהמלצתו של בן זוגה שהכיר את התכנית מתקופת לימודיו בבר-אילן שסבר כי תהיה זו הזדמנות אטרקטיבית עבורה המשלבת מעורבות חברתית ואתגר אישי.   

לאחר שהתקבלה לתכנית החלה דהן את הכשרתה ובמקביל שובצה להוראה בבית ספר יסודי בקריית אתא. כיום, בשנתה השנייה בתכנית, היא כבר מורה מקצועית למדעים ולאנגלית. לדבריה, היא רואה את המשך חייה המקצועיים בתחום ההוראה ובעתיד תהיה מעוניינת גם לעסוק בהוראה במסגרות לימוד אלטרנטיביות.

"לפני ששמעתי על תכנית חותם, אף פעם לא חשבתי להיות מורה. היום אני גאה במיוחד בבני משפחתי שהם מורים ובמיוחד בסבי שהיה במשך שנים רבות מורה מוכר ומוערך. אני מתכננת להמשיך את דרכו ולהיות דור שלישי לאנשי חינוך". 

לקדם תהליכי עבודה חדשניים
תומר ברץ, 32, בוגר המחלקה למדעי המדינה בבר-אילן, הצטרף למחזור השני של תכנית חותם וכיום הוא מורה לאזרחות בתיכון אורט רמת יוסף בבת ים ומשמש גם כשגריר התכנית. לתכנית חותם הוא הגיע כשנה לאחר סיום לימודיו, בעקבות הודעת מייל אקראית של חבר מהאוניברסיטה. "הנטייה הטבעית שלי תמיד הייתה ללכת לתחום ההוראה, אבל במשך שנים התכחשתי לה ובחרתי מסלולים אחרים".

 

בשנתיים האחרונות, לצד עבודתו כמחנך וכמורה, מוביל ברץ את יוזמת "לראות עולם" שמטרתה להנגיש עבור תלמידים בישראל ידע והשראה באמצעות שיחות ועידה מכל העולם. היוזמה נולדה כשהיה מחנך מתחיל בחטיבת ביניים בקריית חיים, ונתקל בקושי רב להביא מרצים ממרכז הארץ להרצות בכיתתו. ברץ הגה אז את הרעיון לקיום שיחת ועידה מצולמת: "למעשה זה שיעור שנראה כמו אולפן חדשות חינוכי. המורה המשמש בתפקיד המנחה, מזמין מומחים לדון בנושאים חינוכיים עם תלמידי הכיתה". לדבריו, המיזם מסייע למורים בכל הארץ להפוך את הלמידה לרלוונטית, משמעותית ומוחשית יותר.

 

ברץ מאמין כי הנגשת הידע, הניסיון וההשראה של מרצים ומומחים בתחומם הנמצאים בדרך כלל במרכז הארץ לתלמידים שנמצאים בפריפריה, באמצעות טכנולוגיה, היא אמצעי חשוב להשגת החזון של תכנית חותם, העוסק בצמצום פערים ובשוויון הזדמנויות בחינוך.

במקביל לעבודתו במיזם "לראות עולם" ברץ גילה שהוא מאוד אוהב ללמד, "אני רואה את עצמי בעתיד עובד כמחנך, כמורה לאזרחות, וכחלק ממערכת החינוך. אני שואף גם לקדם תהליכי עבודה חדשניים בקרב המורים".

 

ההרשמה למחזור ו' של חותם בעיצומה
בוגרי חותם פועלים כיום ב-90 בתי ספר מקרית שמונה בצפון ועד מצפה רמון וירוחם בדרום. במסגרת פעילותם כמורים, מחנכים ובתפקידי רוחב משמעותיים בבתי הספר בעמותות הם מובילים יוזמות חברתיות ומקדמים שוויון הזדמנויות בחינוך. ביום שני, 26 בינואר יתקיים ערב חשיפה של התכנית למתעניינים ולמועמדים חדשים בבר תרל"ח שבפתח תקוה. התכנית מזמינה את בוגרי אוניברסיטת בר-אילן לבוא ולהיות חלק מהעשייה החינוכית בישראל.  

לפרטים והרשמה למחזור הגיוס הקרוב היכנסו ל: www.tfi.org.il או לדף הפייסבוק של חותם.

לכתבות נוספות...

מינויים חדשים

טלי פארי תשובה מונתה למנהלת בית ספר "אביב" ברמת אביב ג'

מרדכי (מוטי) לוי מונה לסגן נשיאת בית המשפט השלום באילת

יאיר פינס מונה למשנה למנהל רשות מקרקעי ישראל

לירן איזנברג מונה לסמנכ"ל טכנולוגיות בחברת ואלינור

יעקב (ינקי) קוינט מונה למנהל רשות החברות

עו"ד טל אברהם מונתה לסניגורית הציבורית המחוזית של מחוז צפון

זאביק הירשמן מונה לסמנכ"ל מערכות המידע של קבוצת G4S בישראל

איתי בר-נחום מונה למשנה למנכ"ל ב-HackerU

יהודה ונדרולדה מונה לסמנכ"ל הכספים של הבורסה

מיה דבש מונתה לאוצרת הראשית של מוזיאון העיצוב בחולון

איתמר בן דוד מונה לתפקיד יו"ר ועדת התכנון המחוזית של מחוז חיפה

צאלה וקסמן גונן מונתה לסמנכ"לית שירות והסברה בעיריית כפר סבא

סגי איתן מונתה כחברה מטעם הציבור במועצה המנהלית של בנק ישראל

ישי דה ליאון מונה לדירקטור במחלקת ההיי טק של פירמת פאהן קנה

שאול דנקור מונה למנכ"ל חברת מנדלסון תשתיות ותעשיות

ענת גואטה מונתה ליו"ר הרשות לניירות ערך

אמיר שניידר מונה למנהל תחום הדיגיטל בבנק הפועלים

עו"ד מיה גבאי טובול מונתה ליו"ר אנגל משאבים

אודי שוסב מונה למנכ"ל תאגיד "פלג הגליל"

מיקי שטרסבורגר מונה לסמנכ"ל מסחר וקשרים תעופתיים באל על

ד"ר רונן יוכפז מונה למנהל אגף הפיתוח בחטיבת המחשוב של בנק הפועלים

ארז כלפון מונה ליו"ר למנהלת הליגות בכדורגל

לכל המינויים החדשים