משקיע בחברות ישראליות

בוגר בר-אילן ערן ברקת, מנהל השקעות ההיי-טק ושותף בקבוצת BRM, מטפח יזמים צעירים וחברות ישראליות ומקדם קשרי גומלין עם האקדמיה

 

למרות ששני הוריו נמנו עם חברי הסגל באוניברסיטה העברית בירושלים בחר ערן ברקת ללמוד דווקא באוניברסיטת בר-אילן לתואר ראשון במחשבים ולתואר שני במנהל עסקים, בהתמחות במערכות מידע. ברקת: "יותר מכול אני זוכר את שיעורי היהדות ואת האווירה, שלדעתי הייתה פועל יוצא של הנחלת הערך המסורתי של ערבות הדדית. בינינו הסטודנטים היו שיתוף, עזרה ופרגון, המרצים היו אדיבים ופנויים לכל שאלה, וגם רמת הלימודים היתה גבוהה מאוד".

 

את דרכו המקצועית החל ברקת עוד בתקופת לימודיו במשרת סטודנט באבטחת איכות (QA). לאחר מכן שימש במשך כארבע שנים כמפתח סרבר וקליינט בחברת "קמון", משרה בה עבד כמעט עד לסוף התואר השני. "בשלב הזה הבנתי שאני נמשך לתחום הניהול יותר מלפיתוח ולתִכנוּת והתקדמתי למשרת מנהל השקעות בקרן IGI, קרן פרטית בהיקף של 40 מיליון דולר, המשקיעה בתעשייה מסורתית". בשנת 2008 הצטרף ברקת לקבוצת BRM, שאחיו נמנה עם מקימיה, בתפקיד מנהל השקעות. ב-2012 הפך לשותף בקבוצה ולאחראי על השקעות ההיי-טק שלה.

 

הכל החל בגלל וירוס

"כל מה שצריך זה רגע אחד של השראה", אומר ברקת ומספר כי BRM, היום קרן השקעות פרטית, נוסדה בארוחת ערב משפחתית. "אבא שלי היה אז פרופ' בפקולטה לפיזיקה, אביו של יובל רכבי, חבר טוב של המשפחה, היה ראש המחלקה, וכך זכו אחי, אלי, וחברו ללמוד במחשב מהבית, תופעה  שבשנות ה-80 לא הייתה נפוצה כלל. את המחשב של הסטודנטים הצעירים, תקף וירוס ופתרון שפיתחו כדי להתגבר עליו שימש גם את האוניברסיטה, כשעמדה בפני אחת ממתקפות הווירוס שהיו אולי הראשונות בהיסטוריה. אלי ויובל נתנו לאוניברסיטה את הפתרון בחינם, אבל אחי השני, ניר, אז סטודנט לתואר שני במנהל עסקים, יזם בעקבות כך את הקמת חברת BRM".   

 

BRM החלה את דרכה כחברת אנטי וירוס, בין הראשונות בעולם. היא נמכרה לסימַנטק והתפתחה להיות אינקובטור לחברות הזנק בירושלים. ההשקעה הראשונה והמוצלחת שלה היתה סכום של חצי מליון דולר שהושקע בחברת צ'ק פוינט, תמורת 50 אחוזים מהמניות. בהמשך תמכה BRM בחברות נוספות שהצליחו מאוד בשנות ה-90. בתחילת שנות ה-2000 עלתה החברה מדרגה נוספת והפכה לקרן הון סיכון. השקעות מושכלות מיצבו אותה באופן ייחודי כקרן רווחית.

 

משקיעים בחברות ישראליות

בשנת 2008 הפכה BRM לקרן השקעות פרטית בבעלותם של האחים אלי וניר ברקת, ויובל רכבי. כיום מועסקים בה 12 עובדים ולדברי ברקת היא דומה בשוויה ובהיקפי השקעותיה לקרנות ההון-סיכון הגדולות שפועלות בשוק הישראלי. לדברי ברקת BRM מקפידה להשקיע אך ורק בחברות ישראליות. "יש לכך שתי סיבות: האחת, ציונית; והאחרת, מעשית – הנגישות, היכולת לייעץ, לתמוך ולקשר לגורמי מפתח שהחברות הללו יכולות להיעזר בהן".

 

ברקת אומר כי הוא מעורב באופן אישי בצמיחתן של חברות רבות שבהן משקיעה BRM. אחת הדוגמאות לכך מהשנים האחרונות היא האפליקציה MOOVIT שלדברי ברקת מקבילה לWAZE- בכל הנוגע לתחבורה הציבורית. "האפליקציה MOOVIT מבוססת על איסוף נתונים בזמן אמת ממשתמשי התחבורה הציבורית ומספקת מידע מדויק על זמני הגעת אוטובוסים, רכבות ואפשרויות תחבורה ציבורית נוספות על פי העיר שבה מדובר. ב-2014, כשנתיים לאחר יציאתה לשוק, משתמשים בה כ-7 מיליון איש ברחבי העולם, ויותר ממיליון איש בישראל. המערכת אוספת נתונים ממשתמשי קצה: צורת הנהיגה, עומס באוטובוס, איחורים ועוד. האפליקציה מספקת את הנתונים הטובים ביותר לאדם המעוניין להגיע מנקודה אחת לאחרת בדרך שאולי אינו רגיל לה או אינו יודע עליה בכלל, וכמובן היא מקצרת את זמן ההמתנה ואת זמן הנסיעה". ברקת מוסיף כי כדי למצות את האפשרויות הכלכליות הטמונות באפליקציה, פיתחה MOOVIT מודל עסקי למכירת כרטיסים בטלפונים החכמים שכבר פועל ברחבי העולם.

 

קשר דו כיווני עם האקדמיה

חברה נוספת ש-BRM משקיעה בה ושמספקת גם היא שירותים ללקוחות קצה היא ROOMER, שפיתחה אפליקציה המאפשרת ללקוחות פרטיים למכור חדרי מלון במקום לשאת בעלות ביטול החדר.

 

לדברי ברקת "בארה"ב מבוטלים 81 מיליון חדרים בתשלום בכל שנה. מדובר בשוק של 24 מיליארד דולר בשנה". לדבריו, השימוש באפליקציה זו משרת את כל הגורמים הקשורים בתחום: "מי ששכר את החדר אינו מפסיד את עלות הביטול, הרוכש קונה חדר בזול, ובתי המלון, המדווחים כי-30 אחוזים מרווחיהם נובעים ממכירת שירותים ללקוחות שמאכלסים את המלון, גם הם מרוויחים". את האפליקציה הזאת הקימו סטודנטים בתכנית ייחודית באקדמיה וברקת מציג אותה כדוגמה לחשיבות הגבוהה שהוא מייחס לשמירת הקשר עם הממסד האקדמי. "הקשר הזה הוא דו-כיווני, שכן הוא מאפשר לבוגרי האוניברסיטאות להשתלב בתעשייה ומאפשר גם לנו לעבוד בתוך המוסדות. מצד אחד אנחנו מרצים בפני הסטודנטים, נותנים כלים מעשיים למי שעוסקים בפיתוח חברות הזנק, מייעצים וגם תומכים בחברות הזנק של סטודנטים שאנו מזהים כי יש להן פוטנציאל יישומי בעתיד, כמו ROOMER. מצד שני, אני מתייעץ עם אנשי אקדמיה, שלהם מומחיות בתחומי הטכנולוגיה השונים הם מעודכנים במה שקורה בעולם ומסייעים לנו לדעת עד כמה הפיתוחים הטכנולוגיים ישימים והאם כדאי לנו להשקיע בהם".

 

BRM משקיעה גם בחברות אבטחה, בחברות המייצרות שבבים אלקטרוניים ובחברות למכשור רפואי. באחרונה היא החלה להתרחב גם לאפיקים חדשים כמו השותפות עם משפחת סטפק בבית ההשקעות השני בגודלו בישראל מיטב-דש.

 

"המפגש עם הרעיונות הרבים והמגוונים בתעשייה עתירת הידע וההשקעה בתחומים אלו דורשים מחויבות רבה, אבל הם גם מספקים מאוד", אומר ברקת.

לכתבות נוספות...

מינויים חדשים

טלי פארי תשובה מונתה למנהלת בית ספר "אביב" ברמת אביב ג'

מרדכי (מוטי) לוי מונה לסגן נשיאת בית המשפט השלום באילת

יאיר פינס מונה למשנה למנהל רשות מקרקעי ישראל

לירן איזנברג מונה לסמנכ"ל טכנולוגיות בחברת ואלינור

יעקב (ינקי) קוינט מונה למנהל רשות החברות

עו"ד טל אברהם מונתה לסניגורית הציבורית המחוזית של מחוז צפון

זאביק הירשמן מונה לסמנכ"ל מערכות המידע של קבוצת G4S בישראל

איתי בר-נחום מונה למשנה למנכ"ל ב-HackerU

יהודה ונדרולדה מונה לסמנכ"ל הכספים של הבורסה

מיה דבש מונתה לאוצרת הראשית של מוזיאון העיצוב בחולון

איתמר בן דוד מונה לתפקיד יו"ר ועדת התכנון המחוזית של מחוז חיפה

צאלה וקסמן גונן מונתה לסמנכ"לית שירות והסברה בעיריית כפר סבא

סגי איתן מונתה כחברה מטעם הציבור במועצה המנהלית של בנק ישראל

ישי דה ליאון מונה לדירקטור במחלקת ההיי טק של פירמת פאהן קנה

שאול דנקור מונה למנכ"ל חברת מנדלסון תשתיות ותעשיות

ענת גואטה מונתה ליו"ר הרשות לניירות ערך

אמיר שניידר מונה למנהל תחום הדיגיטל בבנק הפועלים

עו"ד מיה גבאי טובול מונתה ליו"ר אנגל משאבים

אודי שוסב מונה למנכ"ל תאגיד "פלג הגליל"

מיקי שטרסבורגר מונה לסמנכ"ל מסחר וקשרים תעופתיים באל על

ד"ר רונן יוכפז מונה למנהל אגף הפיתוח בחטיבת המחשוב של בנק הפועלים

ארז כלפון מונה ליו"ר למנהלת הליגות בכדורגל

לכל המינויים החדשים