למצוא עבודה באמצע הקריירה

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה באחרונה כי רק כמחצית (50.9%) מכלל בני 45-54 בישראל מועסקים. ואכן, חיפוש עבודה בגילאי 45 ומעלה, שכבת הגיל המצויה בדרך כלל באמצע הקריירה,  היא משימה מורכבת שגם אורכת זמן רב יותר בהשוואה לצעירים. עם זאת, זו אינה משימה בלתי אפשרית. לעיתים היא אף עשויה להוביל את המחפש לתובנות חדשות, לארגון מחדש של סדר העדיפויות האישי וכתוצאה מכך גם לשיפור באיכות החיים. אז איך מוצאים עבודה מעל גיל 45?

בסוף, כל מי שמחפש מוצא
מנהלת חברת 'מנפאוור טלנט', אורית אבירם, המתמחה בייעוץ לאנשים בצמתי קריירה, מעריכה:  "תהליך מציאת העבודה לוקח בממוצע 3-4 חודשים. לאנשים מבוגרים יותר, זה לוקח קצת יותר ועשוי להגיע לממוצע של 6-5 חודשים. כמובן, שמלבד גורם הגיל, מציאת עבודה תלויה גם בגורמים אובייקטיביים כמו היצע עבודה במרכז לעומת ההיצע בפריפריה, התמחויות מבוקשות יותר או פחות או מצב המשק. הניסיון מראה, שאם מחפשים באופן הנכון ובאמת משקיעים בזה את המשאבים שצריך, בסוף גם מוצאים".

סקירה פנימית של היכולות והכישורים
בין אם פוטרת, ובין אם עזבת מקום עבודה כי רצית שינוי, הדבר הראשון שצריך לעשות, אומרת אבירם, הוא דווקא להתרחק מכל לוחות הדרושים והמודעות. לקחת פסק זמן, להתבוננות פנימית ולסקור באופן מעמיק את כל היכולות והכישורים שלך. 

"המחפש צריך לחשוב ולהגדיר לעצמו בדיוק: במה אני הכי טוב? מה היתרון שלי על פני אחרים? במה אני חלש יחסית?  מה אני אוהב לעשות ומה פחות? איזו סביבה ארגונית מתאימה לי? איזה סוג של ניהול מתאים לי? האם אני מעדיף לנהל אנשים או לעבוד לבד?" מי שנתקל בקושי במענה על השאלות הללו, רצוי כי ייעזר בקולגות, מנהלים לשעבר או אנשי מקצוע שיוכלו לשקף לו את מצבו, שכן לתשובות הללו חשיבות גדולה בתהליך החיפוש.

הגדרת מטרה
כעת יש להגדיר - מה אני רוצה לעשות בשלב זה של חיי? באיזה סביבה ארגונית אני רוצה לעבוד? כמה שעות ביום אני מוכן לעבוד? כמה רחוק אני מוכן לנסוע? כמה אני רוצה להרוויח? איך אני משלב את חיי המשפחה, או הפנאי והתחביבים שלי עם הקריירה?

"בשלב הזה", אומרת אבירם, "עם התחלה של תשובות, אפשר לגשת ללוחות הדרושים וגם זה בינתיים רק כדי לראות מה מציע שוק התעסוקה ולתאם את הציפיות. צריך לבדוק אילו סוגי תפקידים קיימים בהיצע, באילו ארגונים מחפשים כרגע אנשי מקצוע בתחום הרלוונטי לי? מה הדרישות לתפקידים בהם אני מעוניין? ועוד. כמו כן, צריך לבדוק גם מה אין בלוחות הללו והאם מה שאני מחפש קיים בכלל".

נטוורקינג
'נטוורקינג' או בשמו הישראלי המוכר יותר 'חבר ממליץ על חבר', היא הדרך הנפוצה ביותר למציאת עבודה בגיל הביניים, אומרת אבירם. לצורך כך, יש להיעזר בכל הקשרים שקשרתם במשך 20 ויותר שנות קריירה: קולגות ומנהלים ממקומות עבודה קודמים, מכרים של בני הזוג, חברים מהצבא, מהלימודים, חברים של הילדים או של ההורים, שכנים ועוד. יש לייצר מכל אותם שמות רשימה מגוונת הכוללת אנשים מארגונים שונים וממקורות שונים כדי לפנות אליהם בבקשה לסיוע באיתור תפקיד מתאים עבורכם. "כשאתה יודע מי אתה, למה אתה שואף  ומה היתרונות שאתה מביא למקום העבודה, קל יותר לפנות ולבקש שיעסיקו אותך".

רשתות חברתיות
הרשתות החברתיות ובעיקר פייסבוק ולינקדאין הן כלי חשוב בפתיחת דלתות לארגונים ולחברות. "מי שעדיין לא שולט בטכנולוגיה של הרשתות החברתיות" מדגישה אבירם "שווה אפילו להשקיע בהכשרה מקצועית בנושא”.

הרשתות החברתיות מזמנות למחפש העבודה אפשרויות רבות לחידוש קשרים ישנים וזנוחים, הן מספקות מידע, בלעדי לעיתים, על משרות פנויות, ניתן לאתר דרכן מכרים בחברות בהן אתם מועמדים לתפקיד ובעזרת המלצתם לשפר מאד את סיכוייכם להתקבל. שימוש נכון בדף הפייסבוק והלינק דין עשוי לתרום למחפשי העבודה, גם יחסי ציבור טובים והמלצות. אבירם ממליצה בתקופת חיפוש העבודה להעלות לדף האישי פוסטים חיוביים ותמונות שישקפו חיים נורמטיביים.

חיפוש עבודה הוא עבודה
כעת יש לכתת רגליים ולהשקיע כמה שעות בכל יום בחיפוש הזדמנויות ומשרות פנויות בכל הערוצים במקביל: לעבור על לוחות הדרושים, לפנות לחברות השמה, לפנות פניה יזומה לארגונים וחברות, להתעדכן באופן רציף ברשתות החברתיות, לאתר ולהשתמש בקשרים אישיים. אבירם: "החיפוש הופך ליעיל רק כשמבינים שזו ממש עבודה. שום דבר לא יקרה מאליו וגם חיפוש המתמקד רק בלוחות המודעות, בדרך כלל לא יניב דבר. צריך ממש לעורר קשרים, ליזום פניות, להיות נחושים, לא להתייאש ולא להשאיר שום אבן לא הפוכה".

השתלמויות והכשרות מקצועיות
בכל שלב בחיים, ובמיוחד בתקופה של חיפוש עבודה מומלץ להקפיד על ידע עדכני ושליטה במיומנויות נדרשות בתחומכם. אבירם: "אם ידוע לכם על השלמות מקצועיות או קורסים מתקדמים המקנים יתרון לקבלה לעבודה בתחומכם, רצוי ללמוד אותם עוד כשאתם מועסקים. אם לא הספקתם, עשו זאת בתקופת האבטלה". בנוסף, רצוי לרכוש מיומנויות נוספות הנדרשות כיום כמעט בכל תפקיד כמו שליטה באינטרנט ובשימושי המחשב, בקיאות באנגלית ובשפות נוספות.

הראיון
לא קל לגשת לראיון עבודה, ממרום 25 שנות ניסיונכם המקצועי ולשווק את עצמכם למראיין או מראיינת צעירים וחסרי ניסיון. אבירם ממליצה גם כאן על עבודת הכנה פנימית ואימון מקדים של ראיון מול אנשי מקצוע או חברים. "אנשים בגיל הביניים, לא תמיד מבינים שלמרות גילם ומעמדם הבכיר, הם עדין צריכים למכור את עצמם. חשוב שיבינו לפני הראיון שזה המשחק ואלו הכללים שלו. בעולם שלא מזמן הרבה הזדמנויות, עדיף להצטיין בכך שאם לא כן, הבא אחריך יזכה בתפקיד".

כמה משפטים שכדאי לשנן לפני ראיון:
אם הגעתי לכאן, זה אומר שיש לי את הנתונים המתאימים למשרה... וודאי עובדים בחברה גם אנשים בגילי... אני יודע מה הערך המוסף שלי לחברה, ומה היתרונות שאני מביא ואת זה אדגיש בראיון.

נכונות להתפשר
כדי למצוא עבודה בזמן סביר נדרשת נכונות להתפשר, הן על השכר המוצע והן על התפקיד. אבירם מציינת כי עיקרון זה נכון לגבי מחפשי עבודה בכל גיל. "משרת החלומות אף פעם לא פנויה ואף אחד לא מחכה לנו עם שטיח אדום, גם לא בגיל 30. יש אנשים שנוטים להיעלב או לכעוס כשמציעים להם שכר נמוך משקיבלו בעבר ותפקיד שנראה להם זוטר יחסית לשנות ניסיונם ולידע שלהם. במקרים הללו צריך המועמד לשנות את הגישה ולהבין שזה לא משהו אישי נגדו, אלא פשוט המצב במשק".  

לחשב מסלול מחדש
במקרים שבהם חיפוש העבודה נמשך הרבה מעבר לזמן הסביר, יש לנסות ולהבין לעומק את הסיבות לכך:

במקרים בהם הבעיה במציאת עבודה נעוצה אך ורק בגישת המועמד שמעוררת התנגדות, מומלץ  לשוחח ולהתייעץ עם אנשי מקצוע בתחום ההשמה ולקבל מהם משוב והדרכה שעשויים להביא לייעול מאמצי חיפוש העבודה.

במקרים אחרים, בהם מדובר בסיבות הקשורות בשוק, במקצועות ובכישורים שכבר פחות רלוונטיים, או כשמחפש העבודה עצמו מעוניין בשינוי, מומלץ לבדוק גם אפשרות להסבה מקצועית מלאה או חלקית או לעבור מעבודה שכירה לעבודה עצמאית. הדרך לביצוע שינוי מסלול שכזה כרוכה ברוב המקרים בהשקעה כספית לא מבוטלת, ודורשת אורך רוח וכישורים מיוחדים. כדי לשפר את סיכויי ההצלחה אפשר לקבל ייעוץ וסיוע מפסיכולוגים תעסוקתיים, יועצים עסקיים או מאנשי המקצוע במרכזים לטיפוח יזמות הפועלים ברחבי הארץ.

 

לכתבות נוספות...

מערכת AcadeME