הסבה מקצועית

הסבה מקצועית (הגדל)

התנודות בשוק התעסוקה, גלים של פיטורים ויוקר המחיה המאמיר; ומן הצד השני - התפיסה המודרנית שמדרבנת את היחיד לחתור למיצוי הכישרון האישי ולהשגת סיפוק ואושר בעבודה –
מובילים רבים מאתנו בשלב כלשהו בקריירה להעלות ספקות ולשאול שאלות לגבי הבחירות המקצועיות שעשינו: האם אני עוסק בתחום שבו אני ממצה את יכולותיי? האם אני נהנה מעבודתי? עד כמה אוכל עוד להתקדם מקצועית וכלכלית בעבודתי זו? האם מקומי בטוח?


במקרים רבים עולה בשלב זה הרעיון לעשות הסבה למקצוע מבוקש או מעניין יותר, עם סיכויי השתכרות גבוהים יותר. אך המציאות בשוק התעסוקה, שהולך ונעשה צעיר, צפוף ותחרותי יותר מרתיעה ונוטעת ספקות. ובאמת, עד כמה הסבה מקצועית היא פתרון מעשי?

 
פיטורים כתמריץ להסבה מקצועית
לנוכח העלייה במספר המובטלים האקדמאים, משרד האוצר דווקא מעודד הסבה מקצועית, במקום הארכת תקופת האבטלה. ואכן בשוק התעסוקה פועלות כיום מאות חברות העוסקות בהשמה, ייעוץ, אימון או הכשרה שקוראות למובטלים האקדמאים לבוא ולעשות הסבה לשלל מקצועות בתחום הרפואה האלטרנטיבית, ההוראה, המחשבים, העיצוב, הבישול ועוד.


 

 ד"ר עמיה ברק, פסיכולוגית תעסוקתית בכירה העומדת בראש המרכז לייעוץ ללימודים ולפיתוח קריירה באוניברסיטת בר-אילן, אומרת כי פיטורין ואבטלה יכולים להיות אחד התמריצים להסבה אבל אינם הסיבה היחידה. "פיטורים זה כורח לעזוב את העבודה, אבל לגבי אנשים מסוימים זו מעין הזדמנות או רישיון לעשות שינוי או להשתחרר מהארגון שכבר שבעו ממנו, אבל לא היה להם האומץ".

במקרים אחרים, אנשים שוקלים הסבה מתוך קושי או מצוקה נפשית. הגישה של 'אני רוצה לעשות מה שטוב לי ומה שכיף לי', לא תמיד נכונה. לדברי ד"ר ברק, גישה זו מדללת את המסוגלות הרגשית להתמודד עם מצבים לא נוחים, ולו גם תקופתיים. עם זאת "מצד אחד אנשים מתייאשים מהר, אבל מצד שני זה מדרבן אותנו לפעול לשנות ולשפר את מצבם".

סיבה נוספת להסבה מקצועית היא תנודות השוק שהופכות תחומי עיסוק מסוימים פחות מבוקשים, ויוצרות מקצועות חדשים שמשגשגים וזוכים לביקוש. השינויים הללו מובילים אנשים לזנוח עבודה שגרתית וארוכת שנים ולעבור לתחום מקצועי חדש שגם מרמז על אפשרות לשיפור משמעותי בהשתכרות. הסבות מבוקשות מאד היו, אך לפני שנים מועטות מקצועות ההיי טק, הגישור, האימון, הנחייה קבוצתית, הפרסום, מידענות ועוד.


המחיר שגובה הסבה מקצועית
לא בכל המקרים מדובר ברצון לשינוי דרסטי בעיסוק המקצועי. לעיתים הסבות מקצועיות נובעות מהרצון להתפתח ולהצמיח ענף נוסף מעולם התוכן שבו עוסק האדם כבר שנים.


עם זאת, שינוי, גם אם הוא נעשה במסגרת תחום העיסוק המוכר, כרוך תמיד בהשקעת משאבים של זמן וכסף, הן ברכישת הכשרה חדשה והן במציאת עבודה. מחיר ההכשרה נע בין אלפי שקלים עבור קורס ערב קצר בן כמה חודשים ועד עשרות אלפי שקלים כשמדובר בלימודים אקדמיים לתואר נוסף. תהליך חיפוש עבודה, בשוק השרוי במיתון כלכלי, עשוי לארוך גם שנה ושנתיים, במיוחד בהעדר קשרים אישיים מוקדמים, או כישורים מיוחדים וניסיון בתחום.


לא כל הסבה מקצועית מאפשרת חיפוש עבודה תוך כדי לימודים והמשך העסקה בעבודה. וגם במקרים שניתן לבצע את המשימה המורכבת הזאת, גובה התהליך ויתורים רבים בחייו האישיים של האדם המנסה לרקוד בשתי החתונות.


מחיר נוסף שנאלצים לשלם מי שעושים הסבה מקצועית בגילאי 35 ומעלה, הוא הירידה המשמעותית והבלתי נמנעת בגובה השכר אותו ירוויחו כמתחילים בתחומם, לעומת השכר לו היו רגילים בעבר. גם לתחרות הקשה בה יתמודדו על מקומות עבודה וקידום אל מול אנשי מקצוע צעירים ומנוסים מהם, מחיר משלה.


האם יש הסבות מוצלחות?
הסבות מקצועיות שכשלו או כאלה שלא הביאו לתוצאות המצופות, לא קשה למצוא. הן נובעות בין היתר מכך שלא נעשה מספיק מחקר מקדים לגבי סיכויי ההעסקה וההשתכרות בתחום החדש, מחוסר התאמה אישיותית של האדם לתפקיד החדש בו בחר, מחוסר היכולת לעמוד במחיר הכלכלי והאישי הנדרש וגם מסיבות אובייקטיביות של תהפוכות השוק.

אך יש גם הסבות מקצועיות שמצליחות. ד"ר ברק מספרת מניסיונה: "גבר נשוי בן 40, ואב לשבעה, פנה למרכז לקבל ייעוץ לאחר שפוטר מעבודתו כמורה בבית הספר היסודי. ההיסטוריה התעסוקתית שלו הראתה כי פעמים רבות הוא עבר מיוזמתו ממוסד חינוכי אחד לאחר עד שלבסוף פוטר. למרות שהיה אהוד מאד על תלמידיו הוא לא היה מסוגל לשמור על משמעת בכיתה. השבר שלו בעקבות הפיטורין, הכאב, והעלבון נבעו ממניעים אישיים וערכיים גם יחד. הוא ראה במקצוע החינוך את תמצית ייעודו כבן אנוש. הייעוץ במקרה הזה, היה ממושך וכלל טיפול פסיכולוגי שחשף רשימה נוספת של מערכת ערכים. לא היה פשוט להגיע למסקנה שמקצוע ההוראה לא מתאים לו ונדרשת כאן הסבה".


כדי לכוונו לתחום מקצועי אחר שמתאים לכישוריו, נערכו לו מבחני אישיות שבדקו את תחומי העניין שלו, את מנעד היכולות, מבנה האישיות ועד כמה הוא חסין לעמוד בתהליך קצר או ארוך של שינוי. התוצאות הראו כי יש לו יכולות ריאליות וטכנולוגיות גבוהות. "הוא היה צריך לעשות השלמות בלימודים ולבסוף נשלח ללמוד "מכטרוניקה", מקצוע המשלב אלקטרוניקה ומכאניקה, שיש לו ביקוש רב בשוק והוא גם תאם את מערכת הערכים שלו. בימים אלו הוא מצליח ומאושר בלימודיו ואני אופטימית מאד לגבי השתלבותו בשוק התעסוקה. זה מקרה של אדם שלא התאים מלכתחילה לתפקידו אך המשיך לעבוד בו במשך שנים בשל מערכת ספציפית של ערכים שהחזיק בה. ההסבה המקצועית, במקרה שלו הפכה להיות ברכה".


עם זאת מוסיפה ד"ר ברק הסתייגות כי לא ניתן היה לבצע את ההסבה לולא תמיכתה הכלכלית של אשתו שממשיכה ועובדת בתחומה, והמשפחה שגם היא נרתמת ועוזרת . "לאדם נשוי עם ילדים שעושה הסבה, חייבת להיות מערכת משפחתית עם רשת תומכת וחלק מהצלחת התהליך הוא שיתוף המשפחה במחיר".


היזהרו מטרנדים ומאפנות חולפות
דוגמאות נוספות למקרים של אי התאמה המובילה בסופו של דבר להסבה, מזמן כיום שוק ההיי טק, שאנשים נמשכים אליו בשל היוקרה החברתית והכלכלית הכרוכה בו מבלי לשים לב אם זה מתאים להם מההיבטים האישיותיים והקוגניטיביים. ד"ר ברק: "הביקוש לתחום ושכר גבוה הם עקרונות חשובים בבחירת המקצוע, אבל לא מספיקים. מי שלא מתאימים, יהיו בין הראשונים שיפוטרו. לעומת זאת מי שהמקצוע באמת בדמו, גם אם פוטר ישוב וימצא עבודה תוך זמן קצר".


כמו כן, ד"ר ברק מזהירה מטרנדים ומאופנות חולפות בשוק התעסוקה. היא מזכירה שלפני כעשרים שנה היה טרנד למהנדסי בניין. הלימודים היו ארוכים ולקחו 4 שנים, בינתיים נוצרה הצפה בתחום וכל המצטרפים החדשים למקצוע כבר לא מצאו עבודה.


הסבה מקצועית כצעד תימני
לא כולם יכולים לבצע הסבה מקצועית. המחיר הגבוה והקשיים גורמים לרבים לוותר על הרעיון, ולדברי ד"ר ברק, טוב שכך: "די ברור לאדם שמתחיל עולם תוכן חדש ומתלמד בו שיצטרך לוותר ויתורים. מי שלא מסוגל לדמיין את עצמו במצב הזה, אני ממליצה שלא יתחיל בהסבה". רבים שבכל זאת לוקחים את הסיכון, הם אנשים שמבצעים שינוי תוך תחומי, הכרוך במשאבים גם כן, אבל הוא פחות מפחיד. גם אלה הנחושים, שאומרים לעצמם כי הגיעו למצב כלכלי מספיק מבוסס שמאפשר להם לממש כעת את חלומם לעסוק בתחום אחר והם מוכרחים לעשות זאת 'לפני שיהיה מאוחר מדי' מתעקשים ומנסים. ד"ר ברק ממליצה להתייחס למצב כאל 'צעד תימני' כלומר, צעד זמני לאחור שצריך לצעוד בכדי להיות מסוגלים להתקדם קדימה באופן משמעותי בעתיד.

"גם אם קשה, כשאנחנו יודעים שאנחנו במקום הנכון, אנחנו מרכזים את ההשקעה המנטאלית וגם נותנים חירות למסוגלות שלנו ליהנות מהעשייה שלנו. אז אנחנו יכולים להתפתח, ליצור וגם ליהנות. אנשים הולכים להסבה מקצועית עם עיניים פקוחות וניסיון. כשאנחנו יודעים שיש להם את הכוחות והפוטנציאל הכלכלי להתמודד לאורך זמן עם מצבים קשים אנחנו ממליצים ללכת על זה ולא לוותר. מי שנכשלים בכך, שהמערכת פולטת אותם או שהם לא מצליחים להתמודד, אולי טוב שכך, שכן אולי אז הם מגיעים להכרה שהמהלך לא היה נכון עבורם. לפעמים גם הכישלון הוא ברכה".


 

לכתבות נוספות...

מערכת AcadeME